Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

Inne umysły, serca i dłonie
Antologia tekstów i ilustracji inspirowanych twórczością J.R.R. TolkienaOkładka książki

W liście do Miltona Waldmana, J.R.R. Tolkien przyznał się do tajonych pragnień z okresu młodzieńczego, kiedy chciał stworzyć coś, co zainspirowałoby innych i zachęcało do rozwijania wątków z jego dzieła. Przy czym skomentował te swoje młodzieńcze rojenia jako absurdalne. Rzeczywistość zadała kłam jego obawom, a młodzieńcze nadzieje uległy spełnieniu, choć pewnie nie zawsze w postaci, którą Tolkien by zaakceptował. Niezależnie jednak od tego, że w późniejszym wieku mógł mieć bardziej krytyczny stosunek do twórczości fanowskiej, szczególnie literackiej, to stała się ona stałym elementem obecnej fascynacji dziełami J.R.R. Tolkiena i przedstawionym w nich światem.

Zjawisko to szczególnie nasiliło się w momencie zaistnienia Internetu, a potem po pojawieniu się ekranizacji Władcy Pierścieni Petera Jacksona. Galerie i fora internetowe pełne są różnorodnych przykładów tego typu aktywności fanów. Powstają strony specjalnie poświęcone twórczości fanowskiej: "Tolkien Fanfiction" ( www.tolkienfanfiction.com ), "Henneth-Annun Story Archive" ( www.henneth-annun.net ), "Stories of Arda" ( www.storiesofarda.com ), a w warunkach polskich "Wielka Biblioteka Minas Tirith" ( www. fanfiki.tolkien.com.pl ). I choć fandom tolkienowski nie jest pod tym względem najaktywniejszy, wyprzedzają go pod tym względem fani Star Treku i Gwiezdnych wojen, to i tak należy do tych bardziej aktywnych. Przejawem tej działalności fanów są, miedzy innymi przyznawane, co roku Mithril Awards for Tolkien Fanfiction (´Mithrilowe wyróżnienia za fanfik tolkienowski(´).

Stosunek wielu z nas do tego sposobu wyrażania zachwytu nad dziełem Tolkiena niejednoznaczny, także dlatego, że poziom fanowskiej twórczości pozostawia wiele do życzenia. Co charakterystyczne, nawet najwięksi krytycy fanfiction akceptują grafiki, obrazy czy muzykę inspirowaną pisarstwem Tolkiena, a znacznie bardziej krytyczny stosunek przejawiają wobec twórczości literackiej. Można szukać uzasadnienia takiej postawy w niechęci samego Tolkiena do pomysłów dopisywania dalszych ciągów jego historii, tym bardziej, że charakter części tej twórczości może budzić wątpliwości u co bardziej ortodoksyjnych fanów.

Niezależnie jednak od wszystkich opinii za i przeciw, twórczość fanowska, w tym pisarska, jest rzeczywistością, którą trudno pominąć i stanowi ona w olbrzymiej większości wypadków przejaw głębokiej fascynacji twórczością Tolkiena i wykreowanym przez niego światem. I choćby dlatego warto czasami poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z nią.

Rzeczywiście zdecydowana większość fanowskiej twórczości literackiej zakrawa o grafomanię, a wiele prac graficznych o kicz. To jednak naturalna cena aktywności twórczej. Czasami zastanowić się, czy na pewno procent fanowskich utworów słabych czy bardzo słabych jest znacząco większy niż w przypadku tak zwanej normalnej literatury? W przypadku grafiki i malarstwa można zadać podobne pytanie. A nawet najzagorzalsi przeciwnicy tego typu twórczości przyznają, że wśród morza dzieł słabych można znaleźć istne perełki.

Niektórzy oceniają twórczość fanowską, jako coś niedojrzałego, ponieważ zamiast tworzyć własne światy literackie, autor pożycza sobie świat kogoś innego. I w sumie trudno nie przyznać krytykom odrobiny racji. Fanfik lub fanowska grafika z samej definicji są dziełami wtórnymi, wpisującymi się, a przynajmniej mającymi ambicję wpisania się w cudzą kreację. To może budzić wątpliwości natury moralnej.

Z drugiej strony prace te z założenia są tworzone z pasji - przez fanów dla innych fanów ? nie dla zysku. Są owocem potrzeby podzielenia się swoimi przemyśleniami i odczuciami. Warto przy tym pamiętać, że umiejętne wpisanie się w świat innego autora nie jest czymś prostym, o czym świadczą aż nadto wyraźnie wszelkiej maści sequele, prequele i inquele do znanych powieści i cykli powieściowych typu Diuna Franka Herberta, cykl fundacyjny Isaaca Asimova, czy chociażby próby dokończenia serii o przygodach Tomka Wilmowskiego lub Pana Samochodzika, pisane w obiegu oficjalnym i zazwyczaj przez profesjonalnych twórców.

Twórczość fanowska jest zasadniczo udostępniana poprzez Internet. Rzadko, szczególnie w przypadku dzieł Tolkiena, opuszcza wirtualną przestrzeń i pojawia się w wydaniach papierowych. Jeżeli już, to najczęściej w mniej lub bardziej oficjalnych czasopismach fandomowych. Redaktorzy nie spotkali się z jakimkolwiek, nawet fanowskim wydaniem antologii tekstów prozatorskich i poetyckich związanych ze światem J.R.R. Tolkiena. Tymczasem, zwłaszcza w przypadku dłuższych form, czytanie z ekranu, czy nawet z wydruku komputerowego bywa kłopotliwe i męczące. Dlatego też powstała idea tej antologii, jako niewielkiej próbki talentu polskich miłośników Tolkiena.

W założeniu poniższa antologia to wybór tekstów ze strony "Wielkiej Biblioteki Minas Tirith". Zdajemy sobie sprawę, ze dobór jest daleki od obiektywizmu, nie zakładamy bynajmniej, że są to najlepsze istniejące w Polsce teksty, ale uznaliśmy, że wszystkie zamieszczone przez nas utwory są warte uwagi miłośników Tolkiena. Nie wykluczamy, że w kolejnych tomach, jeżeli one powstaną, sięgniemy po teksty i autorów spoza wirtualnej "Wielkiej Biblioteki Minas Tirith", ale to kwestia przyszłości. W tym woluminie zgromadziliśmy przede wszystkim teksty krótkie, nie przekraczające dwóch arkuszy objętości. W tomie drugim zamierzamy zamieścić dłuższe utwory.

Antologia to jednak nie tylko wybór tekstów literackich, poezji i prozy, ale także grafik inspirowanych dziełami Tolkiena. Dołączając je, chcieliśmy zaprezentować prace polskich rysowników, choć, podobnie jak przy doborze wierszy i opowiadań, czerpaliśmy z ograniczonej puli prac i autorów. Nie zamierzamy ukrywać, że zbiór ilustracji i grafik jest dość przypadkowy. Nie zamawialiśmy ilustracji do konkretnych fanfików. Teksty opatrzone ilustracjami były już wcześniej ilustrowane przez swoich autorów albo innych grafików, dla których stały się inspiracją. W jednym przypadku mamy do czynienia z tekstem zainspirowanym przez ilustrację. Wartością naszej galerii są ilustracje, które nie miały jak do tej pory swojej premiery na stronach internetowych, szczególnie niedocenionej, w naszym uznaniu, Basi Śliwińskiej.

Antologia nie powstałaby bez woli, chęci i pracy wielu osób, którym się chciało poświęcić swój, często bardzo cenny czas, po to by mogła powstać. W tym miejscu chciałbym szczególnie podziękować Míriel Mirimie i Tici, które wykonały gros pracy przy wyborze tekstów i grafik, oraz skomponowaniu w logiczna całość. Dziękuje im także, a zwłaszcza Míriel za niezwykle drobiazgową i staranną redakcję. Z kolei Andarielli, Sophrosyne, Sulwen i Thingrodiel (z Kompanii Boromira), dziękuję za uważną korektę, na którą jak zwykle miały za mało czasu. Praca korektorów rzadko bywa doceniania, ale bez niej trudno o dobre i profesjonalne wydanie. I wreszcie last but not least dziękuję Zâir Ugru-nad (również z Kompanii Boromira) za złamanie i skład tekstów, za opracowanie eleganckiej okładki antologii. Ona też uzupełniła tytuł o bardzo ważny i zbyt często zapominany szczegół.

Podejrzewamy, że uważne oczy czytelników wyłapią jeszcze nie jedno niedociągnięcie. Mamy jednak nadzieję, że mimo wszystkich niedociągnięć i bardzo wybiórczego charakteru tej antologii dokonany przez nas wybór Wam się spodoba, a lektura opowiadań i poezji oraz ilustracje sprawią Wam wiele radości.

Ze spisem treści antologii można się zapoznać pod tym linkiem:
( www.kompania-boromira.pl/antologia).

Napisał i nadesłał: Michał ´MumakiL´ LeśniewskiJeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl