Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

Douglas Kane, Arda Reconstructed: The Creation of the Published Silmarillion"Leaving Vinyamar" propozycja ilustracji Breogan do "Arda Reconstructed"

Douglas Kane, Arda Reconstructed: The Creation of the Published Silmarillion

Na rok 2009 zapowiada się interesująca publikacja - Douglas Kane, Arda Reconstructed: The Creation of the Published Silmarillion, Lehigh University Press, 2009, s. 300.
Trudno oczywiście ocenić książkę przed publikacją, ale osobiście czekam na takie ksiązki, analizy tekstu, tym bardziej, że sam Christopher Tollkien przyznał, że wraz z publikacja Historii Śródziemia możliwa staje się krytyczna analiza opublikowanego Silmarillionu, który zbyt często jest traktowany jako dzieło J.R.R. Tolkiena, podczas gdy jest dziełem Ch. Tolkiena i G.G. Kaya, ułożonym z tolkienowskich klocków, choć nie tylko. Biorąc pod uwagę, że Christopher wyraził taką opinię w początku lat 90-tych XX wieku, zaskakujące jest, że trzeba było czekać ponad 10 lat na to by ktoś podjął się krytycznej analizy tekstu Silmarillionu.

Streszczenie książki
(oryginał - < a href=http://groups.yahoo.com/group/mythsoc/message/19398): target=_blank> yahoo.com)
W Historii Śródziemia Christopher Tolkien z niesamowitymi szczegółami udokumentował ewolucję, trwającej całe życie J.R.R. Tolkiena, pracy nad "Silmarillionem". Jednakże nikt, ani sam Christopher Tolkien, ani nikt inny, nigdy nie prześledził finalnego etapu, faktycznego powstania i opublikowania Silmarillionu (cztery lata po śmierci Tolkiena).

Publikacja ta pokazuje złożoność tekstu, który Christopher Tolkien odtworzył z różnych fragmentów dzieł swego ojca. Trudno pojąć bez uważniejszych studiów, całą złożoność dzieła, w którym wtrącenia, które na pierwszy rzut oka wydają się pochodzić od redaktorów, okazują się być wzięte z innych fragmentów olbrzymiej spuścizny Tolkiena. Autor pokazuje, jak zestaw tekstów napisanych w ciągu ponad 30 lat został przekształcony na spójna całość.
W książce tej autor ocenił także, te fragmenty legendarium, które nie zostały uwzględnione przez Christophera Tolkiena (a także szereg skandalicznych wypadków, kiedy redaktor wprowadził do tekstu wymyślone przez siebie fragmenty), i w jaki sposób te opuszczenia i uzupełnienia mogły zniekształcić wizję dzieła, które dla J.R.R. Tolkiena było ważniejsze niż Władca Pierścieni, za tak naprawdę najważniejsze dzieło swego życia.
Niewątpliwie fascynująca jest możliwość prześledzenia współpracy ojca i syna, która w pewnym sensie sięgnęła poza grób.

Autor niedawno udostępnił wstęp do zapowiadanej książki (zob. herenistarion.org , s. 51-58), a fragment wstępu opisujący konstrukcję opracowania brzmi tak:
Książka została skonstruowana jako przewodnik do Silmarillionu, w ten sposób jednak, by w trakcie lektury czytelnik nie musiał co chwila sięgać do tekstu Silmarillionu. Przy publikacji niniejszej książki poczyniono mnóstwo drobnych poprawek w materiale źródłowym, lecz udokumentowanie każdej takiej drobnej poprawki przesłoniłoby jedynie ważne zmiany nieważnymi, a w ten sposób zamazaniu uległ by zasadniczy schemat zmian stylistycznych. Dlatego skonstruowałem swoją książkę w następujący sposób: każdy rozdział tej książki odpowiada rozdziałowi z Silmarillionu (zaczynając od krótkich odrębnych tekstów: "Ainulindalë" i "Valaquenty", dalej poprzez poszczególne rozdziały "Quenta Silmarilion", aż do dodatkowych oddzielnych tekstów "Akallab?th" i "Pierścienie władzy" i Trzecia era). Rozpoczynam od prezentacji ogólnej konstrukcji poszczególnych rozdziałów, na podstawie jakich źródeł je skompilowano, a potem zamieszczam komentarz, dotyczący najbardziej znaczących zmian, a także rozważania na temat tych paragrafów, które powstały w oparciu bardziej złożony materiał źródłowy. Niemal wszystkie rozdziały zostały opatrzone tabelami z wypisanymi w nich źródłami na podstawie których skonstruowany został dany rozdział.

Nie wiem, czy książka będzie dobra czy nie, ale zapowiada się interesująco.

Wstępne Propozycje ilustracji do tekstu zobacz tutaj: breogan.deviantart.com

Napisał: Michał ´MumakiL´ Leśniewski"Maedhros Detail" kolejna ilustracja Breogan do Arda Reconstructed

Dwie z ilustracji z przeznaczeniem do zapowiadanej publikacji Arda Reconstructed autorstwa Breogan zamieściłem z własnej inicjatywy. Więcej interesujących ilustracji ilustratorki znajdziecie pod wyżej podanym linkiem, w galerii.[przyp.Osse]Jeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl