Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

WYWIAD Z "ANOIS"PYTANIA VAYLEI

1. Bardzo trudno jest znaleźć ludzi, którzy mieliby tak podobne zainteresowania. Czy moglibyście mi powiedzieć, w jaki sposób spotkaliście się i odkryliście, że macie podobne zainteresowania?

Na początku szukaliśmy muzyków, rozwieszając ogłoszenia w sklepach muzycznych. Później także poprzez Internet. Upłynęło dużo czasu, zanim zebraliśmy ludzi, którzy dziś formują zespół.

2. Jak narodził się pomysł założenia zespołu muzycznego? Co jest głównym celem "Anois": pisanie muzyki celtyckiej czy elfickiej?

Veronica mieszkała przez rok w Irlandii i atmosfera tego kraju zainspirowała ją. Na początku śpiewała piosenki Enyi, na co ludzie reagowali bardzo entuzjastycznie. Wróciwszy do Holandii, zaczęła szukać muzyków.

Głównym celem "Anois" jest tworzenie pięknej muzyki celtyckiej.


3. Zastanawiam się, czy początki "Anois" były trudne? Co stanowiło największą przeszkodę, z którą musieliście się zmierzyć?

Na początku muzycy nie zawsze mieli ten sam poziom ambicji i umiejętności muzycznych. To powodowało liczne dyskusje, w wyniku których ludzie opuszczali zespół. Tak więc wciąż od nowa musieliśmy szukać muzyków.

4. Który z sukcesów był dla was najważniejszy?

Gdy zwróciło na nas uwagę studio nagrań i wpadliśmy na pomysł nagrania płyty opartej na "Władcy Pieścieni"

. 5. W jakich krajach jak dotąd dawaliście koncerty? Gdzie spotkało was najmilsze przyjęcie?

Jak dotąd nie koncertowaliśmy za granicą, ale dzięki Internetowi mamy fanów na całym świecie. Dostaliśmy zaproszenia na przyjazd do Meksyku i Polski - może w przyszłości nadarzy się okazja, aby tam pojechać.

6. W jaki sposób zainteresowanie kulturą celtycką wpływa na waszą muzykę elficką?

W świecie Tolkiena można odnaleźć zarówno aspekty muzyki elfickiej, jak i celtyckiej. Właśnie to jest dla nas tak inspirujące.

7. W jaki sposób Śródziemie inspiruje waszą muzykę? I jakie są wasze inne inspiracje muzyczne, poza muzyką celtycką?

Głównie inspiruje nas elficka i baśniowa atmosfera Śródziemia. Inne inspiracje to chorał gregoriański, New Age, szwedzka muzyka ludowa, muzyka wschodnia (hinduska), muzyka symfoniczna i tradycyjne melodie irlandzkie.

8. Co według was jest najważniejsze w dobrej muzyce elfickiej: melodia, rytm, słowa czy może jeszcze coś innego?

W naszej muzyce najważniejsza jest melodia.

9. Czy zamierzacie napisać jakieś teksty w językach elfickich?

Nie. To by wymagało skupienia się na czymś zupełnie innym. Wolimy skoncentrować się na muzyce.

10. Zastanawiam się, czy książki J.R.R. Tolkiena wpłynęły jakoś na wasze codzienne życie? W jaki sposób?

Nasze zainteresowania światem J.R.R. Tolkiena nie idą aż tak daleko, żeby miały oddziaływać na naszą codzienność. Ale lubimy myśleć, że to mali ludzie ratują świat, a dobro zwycięża zło.

11. Ciekawi mnie, czy krajobrazy holenderskie przypominają świat wykreowany przez Tolkiena?

Uważamy, ze krajobrazy irlandzkie i angielskie przypominają go w większym stopniu.


PYTANIA X-a:

1. Jesteście zespołem muzycznym z Danii. Czy możecie nam coś powiedzieć o fandomie tolkienowskim w Waszym kraju? Kim są tamtejsi najszerzej znani tolkieniści? Czy macie jakieś konwenty albo regularne spotkania fanów Tolkiena? Jeśli tak, to jak one wyglądają?

Na początek musimy Cię poinformować, że nie pochodzimy z Danii, ale z Holandii. Jest tam bardzo wielu fanów Tolkiena. Spotykają się głównie na tzw. Fantasy Fairs (na których graliśmy). Jest także Tolkien Society - zwane "Unquendor" - którego członkowie spotykają się na regularnych zjazdach. Graliśmy na ich dwudziestoleciu w 2001 r., a w tym roku zagramy na dwudziestopięcioleciu.

2. Co Waszym zdaniem jest takiego niezwykłego w książkach Tolkiena? Co sprawia, że są one źródłem radości, przemyśleń i inspiracji dla tak wielu ludzi? I bardziej osobiście: kiedy, z jakiego powodu i w jakich okolicznościach zdecydowaliście się poświęcić swoją twórczą uwagę opowieściom ze Śródziemia?

Jak już mówiliśmy w odpowiedzi na jedno z pytań Vaylei - niezwykłe jest to, że dobro przezwycięża zło, że mali ludzie ocalają świat.
Świat bywa czasem prozaiczny - na szczęście można od niego uciec w świat własnej fantazji.


3. Czy komponowanie piosenek inspirowanych działami Tolkiena zmieniło w jakiś sposób Wasz stosunek wobec niego samego lub też wobec jego literatury?

Dopiero gdy zajęliśmy się komponowaniem muzyki do tolkienowskich tekstów, uświadomiliśmy sobie, jak wiele wierszy można znaleźć w "Hobbicie" i we "Władcy Pierścieni".

4. Jaki rodzaj muzyki pasuje Wam najbardziej do tolkienowskiego świata? Byłoby świetnie, gdybyście mogli wymienić jakieś konkretne zespoły i utwory, które Waszym zdaniem oddają ducha tych książek.

Uważamy, że do świata Tolkiena najbardziej pasują: muzyka elficka, celtycka i średniowieczna.
Innymi zespołami, które oddają atmosferę tych książek, są: Enya, Mostly Autumn, Summoning, Bo Hansson, Kim Skovbye, Glass Hammer i Enteli.


5. Jaka jest najzabawniejsza przygoda, która przydarzyła Wam się podczas Waszej muzycznej kariery? A co było najbardziej wzruszające?

Impreza Elf Fantasy Fair, na której graliśmy w tym roku, była bardzo zabawna ze względu na elfów maszerujących przed naszą sceną.
Najbardziej poruszające było nasze spotkanie z Moyą Brennan z zespołu Clannad na jej koncercie w Utrechcie.


6. Byłoby świetnie usłyszeć coś o Waszym pierwszym koncercie. Jaki był Wasz stosunek względem niego i jaki był stosunek publiczności względem Was? ;) Byliście usatysfakcjonowani efektami? Co się zmieniło w Waszej muzyce i w Waszym życiu od tamtego czasu?

Pierwszy koncert Anois miał miejsce w roku 1997. Istnieliśmy wówczas dopiero od trzech miesięcy, a już zgłoszono nas do udziału w konkursie. Zespół składał się w tym czasie tylko z czterech osób, a do odtworzenia dźwięków harfy celtyckiej słyżył nam keyboard. Od tego czasu grupa urosła - zarówno pod względem liczby swych członków, jak i jakości muzyki.

7. Jakie są główne plusy i minusy bycia popularnym tolkienowskim zespołem muzycznym?

Korzyścią jest fakt, że ludzie kojarzą nas już wcześniej i jesteśmy angażowani tylko z tego względu, że gramy muzykę tolkienowską.
Natomiast minus polega na tym, że niektórzy ludzie nie traktują nas poważnie.


8. Jak wygląda Wasza praca? Czy możecie krótko opisać, kto z zespołu jest odpowiedzialny za które aspekty Waszej muzyki i wystąpień?

Nasza muzyka brzmi trochę podobnie do Enyi, Clannad, czy Loreeny McKennit.
Veronica jest odpowiedzialna za większość piosenek, w niektórych przypadkach inni członkowie sami opracowują aranżacje na swoje instrumenty. Kontaktami publicznymi zajmuje się głównie nasza harfistka, a o stronę internetową troszczy się Wym.


9. Co w Waszej muzyce sprawia Wam największą satysfakcję? Co trzeba jeszcze poprawić?

Jesteśmy szczególnie zadowoleni z głosu Veroniki oraz z męskich i żeńskich chórków. Również harfa celtycka stanowi niezastąpiony element naszej muzyki. Natomiast dopracowania wymaga jeszcze wizualna strona naszych występów. Chcielibyśmy mieć prawdziwy show z efektami świetlnymi.

10. Czy możecie opowiedzieć nam coś o Waszych planach na przyszłość? Co jest Waszą główną aspiracją?

Przez ostatnie kilka lat pracowaliśmy nad płytą tolkienowską, ale ponieważ nie dostaliśmy jeszcze pozwolenia na wykorzystanie jego wierszy, nie mamy obecnie możliwości wydania tego albumu.
Podczas następnego półrocza mamy zamiar pracować nad płytą CD z muzyką do wierszy Emily Brontë.
Naszą główną ambicją jest wydanie płyty, którą moglibyśmy sprzedawać.


11. Z pewnością słyszeliście już do tej pory mnóstwo komentarzy na temat Waszej muzyki (od fanów Tolkiena i nie tylko) - zastanawiam się, jaki był ich wydźwięk i co one dla Was znaczą.

Najpiękniejszym komplementem jest dla nas to, gdy ludzie mówią, że przy naszej muzyce czują się zrelaksowani i zapominają o swoich kłopotach. To własnie takie komentarze w sposób szczególny motywują nas do dalszej działalności, pomimo przeszkód, które napotykamy.

12. Powiedzieliście nam o spotkaniu z Moyą Brennan z zespołu Clannad. Czy moglibyście podać nam więcej szczegółów na ten temat?

To było na jej występie w Utrechcie. Dostałem dwie płyty z autografem, ale Moya pomyliła się w pisowni mojego imienia. Od tamtego czasu ja, klawiszowiec, jestem znany jako Wym.

13. Jak wygląda Wasze codzienne życie? Czy zespół absorbuje wiele Waszego czasu pracy, czy też może jest to raczej coś w rodzaju hobby?

Zespół zajmuje rzeczywiście dużo czasu, ale jak na razie nie możemy z tego żyć. A więc wszyscy mamy inne prace.
Wielu z nas zajmuje się nauczaniem albo pracuje z dziećmi.PYTANIA OSSE:

1. Czy każdy z Was mógłby krótko powiedziedzieć coć o sobie? Szczególnie interesują mnie związki z Tolkienem (jak np. początki z jego książkami, ich znaczenie w Waszym życiu itp.)

Ponieważ Veronica pracuje z (niepełnosprawnymi) dziećmi, baśnie odgrywają ważną rolę w jej pracy. Uważa ona, że teksty Tolkiena pozwalają wprowadzić do muzyki elfickiej charakterystyczny dla niej (Veroniki) pogodny nastrój.
Wym przeczytał Tolkiena, kiedy był nastolatkiem i sam czuł się trochę jak hobbit. Kiedy został członkeim Anois, przeczytał Tolkiena po raz drugi i stał się do pewnego stopnia ekspertem w dziedzinie muzyki tolkienowskiej, na temat której opublikował serię artykułów w holenderskim magazynie dla klawiszowców i w "Lembas" - fanzinie holenderskiego Tolkien-Society.


2. W jaki sposób łączycie muzykę starożytną (mam na myśli graną na celtyckich instrumentach, harfie etc.) z nowoczesną?

Współczesne instrumenty, jak keyboard i sampler, tworzą tło muzyczne, na którym mogą rozkwitnąć instrumenty bardziej tradycyjne, jak harfa czy skrzypce. Gitara basowa tworzy podkład niskich tonów, które są niezbędne, ponieważ pozostałe dźwięki leżą na wyższych poziomach spektrum.

3. Stwierdziliście, że jednym z minusów popularności grupy jest to, że nie jesteście brani na poważnie. Muszę powiedzieć, że mnie to zaskoczyło - zawsze sądziłem, że popularność pomaga, otwiera różne drzwi. Czy możecie to wyjaśnić i podać okoliczności takiego incydentu?

Pewien muzyk, nasz kolega po fachu, stwierdził kiedyś, że nasze zainteresowanie orkami i elfami jest niepoważne. Nie potrafił dostrzec, że naszym głównym celem jest tworzenie pięknej muzyki.

4. W jakim stopniu opóźnienie w wydaniu waszej płyty spowodowane jest czekaniem na uzyskanie pozwolenia w sprawie wykorzystania wierszy Tolkiena? Jakie są wasze odczucia w tej kwestii?

W międzyczasie otrzymaliśmy od Tolkien Estate odpowiedź odmowną. Na szczęście nasz czerwcowy występ przed międzynarodowym zjazdem organizacji tolkienowskich zaowocował zaproszeniem do Oxonmoot, gdzie w tym roku pojawi się rodzina Tolkiena. To może oznaczać przełom. Póki co pracujemy nad płytą z muzyką do wierszy Emily Brontë.

5. W odpowiedzi na jedno z ostatnich pytań X-a napisaliście, że ludzie często wam się zwierzają, iż wasza muzyka pomaga im się zrelaksować. Mógłbym do tego nawet coś dodać. Kiedy słyszę waszą muzykę, mam wrażenie, jakby pochodziła ona z innego, lepszego świata - być może świata naszych snów. Wydaje mi się wtedy, że brama do świata elfów uchyla się przede mną na krótką chwilę. Zastanawiam się, czy waszym zamiarem było inspirowanie ludzi do doświadczania takich wrażeń? A co czują członkowie Anois, kiedy słuchają swojej muzyki?

Myślę, że było to nie tyle naszym zamiarem, co wynikiem stylu i osobistego gustu kompozytorów (w tym wypadku głównie Veroniki). Ale cieszymy się, że nasza muzyka wzbudza w ludziach takie uczucia.

6. Przypuszczam, że wszyscy chcieliby wiedzieć, gdzie można usłyszeć waszą muzykę. Czy możecie polecić nam takie miejsca (czy jest to możliwe tylko na waszej stronie?)

http://www.anois.nl - [adres witryny internetowej zespołu]

Dziękujemy za poświęcony nam czas.


Dla www.tolkien.cyberdusk.pl wywiad przeprowadzili X, Vaylei, Osse
Koordynatorem wywiadu i pośrednikiem z Anois był X

Korekty tłumaczenia dokonał profesjonalny tłumacz Ingwe, zaprzyjaźniony ze stroną, za co serdecznie dziękujemy.
Jeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl