Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

Wywiad z Elkiem Bregaladem

Zajmujesz się organizacją ogólnopolskich zjazdów tolkienowskich - Tolk Folków...

Czy mógłbyś krótko opisać, jak wyglądały początki tej tradycji? W jaki sposób zrodził się pomysł, trudności, które trzeba było pokonać, itp.

Porównania rejonu Gór Sowich do Śródziemia pojawiły się jeszcze w latach 80 ubiegłego stulecia. Natomiast idea TOLK FOLK u w 1994r. W 1995 zorganizowaliśmy pierwszy plener artystyczny, a od 1996 zaczęły się działania dodatkowe Wielkie Hobbitowanie i I Tolk Folk.

Jak wygląda praca nad przygotowaniem zjazdu? Jaki jest podział obowiązków wśród organizatorów?

Przygotowania zaczynają się już w momencie skończenia imprezy. Wyciąganie wniosków, podsumowanie całości. Co polepszyć, co zostawić, co dodać. Aby pozyskać pieniądze z Unii Europejskiej już we wrześniu trzeba tworzyć plan aby w październiku złożyć wniosek. Organizatorem głównym jest Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie. Sekcja WIEŻA skupia miłośników Tolkiena i oni obok pracowników etatowych MOKiSu pracują przy przygotowaniach i czuwają nad przebiegiem imprezy.

W tym roku Tolk Folk odbędzie się już po raz ósmy. Jak zmieniła się organizacja i atmosfera imprezy na przestrzeni tych lat? Które elementy pozostały niezmienne?

Organizacja zmienia się co roku, ponieważ ciągle dochodzą nowe elementy programowe. TF jest imprezą wszystkich fanów JRRT, którzy mogą do programu wnieść swoje propozycje i je zrealizować, dlatego organizatorzy muszą być bardzo elastyczni.

Który zjazd okazał się najbardziej, a który najmniej udany? Dlaczego?

Jeśli nie pada to wszystkie są udane:)

Jaka jest najśmieszniejsza historia, która miała miejsce na Tolk Folku? A która z nich była najbardziej poruszająca?

To bardziej pytanie do uczestników:) Jako organizatorzy jesteśmy bardziej skupieni na pracy.

Od dwóch lat bielawska Sekcja Tolkienowska organizuje również styczniowe obchody urodzin Tolkiena. Na czym polega specyfika tych imprez, i dlaczego sam TF już "nie wystarczył"? ;)

TF to nie jest jedna impreza. To "ruch", zbiór wielu działań związanych z tematyką tolkienowską. Ponieważ 3 styczeń jest dniem ruchomym i wiele osób z tego powodu nie może się pojawić, więc organizuje spotkania w gronie sekcji, a dzień ten jest jednocześnie ogłoszeniem wyników w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym.

Obecnie w fazie realizacji jest projekt bielawskiego ośrodka ekologicznego o profilu tolkienowskim. Czy mógłbyś opisać, w jaki sposób zrodził się pomysł, jak przebiega jego realizacja, oraz jak ma ów obiekt wyglądać docelowo

Od dłuższego czasu szukano sposobu zagospodarowania terenu wokół sztucznego zbiornika. Padł pomysł na centrum ekologiczne. Jednak władze bardzo łaskawym okiem patrzą na działania Tolk Folk. Postanowili jakby docenić wieloletniość działań i ich rezultaty. Stąd zaproszono mnie na rozmowy z przedstawicielami biura projektowego, którym pomysł również się spodobał. Plusem rozmów było to, że jeden z nich również jest miłośnikiem Władcy Pierścieni.

Jak niedotknięta tolkienizmem społeczność bielawska reaguje na odbywające się corocznie konwenty oraz stopniowe przekształcanie ich miejsca zamieszkania w "tolkienowską stolicę"? ;)

Raczej spokojnie:). A sporym zainteresowaniem zawsze cieszy się turniej łuczniczy.

Czy brałeś udział w jakichś innych (krajowych lub zagranicznych) tolkienowskich imprezach? Jeśli tak, to jakie były Twoje wrażenia? Czy opracowując program Tolk Folków sugerujesz się czasem sprawdzonymi pomysłami z innych zjazdów?

Byłem na spotkaniach podczas POLCONU, i od dwóch lat jeżdżę na TOLKIEN CON do Pragi. Wrażenia są spore. Czesi mają niesamowity dar tworzenia wspaniałego klimatu. Co do sugerowania się sprawdzonymi pomysłami, może ich nie powielam, ale jeśli jest dobry więc nie należy go zmieniać. Poza tym TF jest działalnością, której nie zależy na rywalizacji, ale zawsze na współpracy.

Jako organizatorzy TF nawiązaliście przyjazne kontakty z czeskim fandomem tolkienowskim. Bardzo mnie interesuje, jak zrodził się pomysł tej współpracy oraz jak się ona odbywa.

Kilka lat temu na stronach internetowych znalazłem kontakt do Czeskiego Tolkienowskiego Towarzystwa Poetyckiego. Zaprosiłem ich na TOLK FOLK, aby zaprezentowali swoją twórczość. Jak się okazało Petr Lindantirion jet jednocześnie w zarządzie Czeskiego Towarzystwa Tolkienowskiego i tak zaczęła się nasza współpraca.

Czy poza Czechami brali w tolkfolkowych spotkaniach udział jeszcze jacyś inni cudzoziemcy? Jeśli tak, to jakie były obustronne wrażenia?

Jako uczestnicy raczej nie. Jako muzycy tak, Rosjanie, Włosi, Szkoci, Niemcy. Szczególnie Niemcy zespół FAUNS zaskarbili sobie wielu tolkfolkowych fanów i bardzo im się podobał pomysł i klimat imprezy.

Którą z wielkich sław światowego fandomu najbardziej chciałbyś kiedyś ściągnąć na bielawską imprezę? Dlaczego właśnie tę?

OOOOOOOOOO dużo by ich było. Ale najbardziej byłoby miło, gdyby pojawili się przedstawiciele Tolkien Society.

Jakie są plany na przyszłość Tolk Folków? A może coś jeszcze planuje się w regionie bielawskim, który z czasem staje się coraz bardziej "tolkienowski"?

Plany są spore. Przede wszystkim to kwestia chęci działania, a tej nie brakuje. Natomiast kierunek jaki obraliśmy wydaje mi się słuszny aczkolwiek nie jedyny:) Wielkim plusem jest umiejętność wsłuchiwania się w pomysły innych.

A teraz proszę o krótką agitację dla bywalców Ostatniego Przyjaznego Domu. ;) Dlaczego warto przyjechać na Tolk Folk? ;)

Bo tutaj znajdziecie zawsze bratnie tolkienowskie dusze w pięknych plenerach Gór Sowich.


A teraz przejdźmy do osoby organizatora...

Czy mógłbyś nam opisać swoją "przygodę" z książkami Tolkiena? Jak (i kiedy) się rozpoczęła, i w jaki sposób zmieniło to Twoje życie?

W latach 80 trafił w moje ręce I tom WP. W bibliotece nie było dalszych więc moja ciekawość została wystawiona na długą próbę. Potem w kiosku przez czysty przypadek kupiłem Hobbita. Na początku lat 90 wreszcie pojawiły się książki do tego czasu trudno dostępne lub wręcz zakazane. Pierwszym moim zakupem był ... chyba się nietrudno domyśleć. Wcześniej znałem to z opowieści tych, którzy już książkę znali. Wędrując po górach często porównywali miejsca ze Sródziemia do Gór Sowich i okolic Bielawy. Tak więc moja ciekawość rosła jeszcze bardziej. Kiedy przeczytałem już całość stwierdziłem, że moi koledzy mieli rację:)

Którzy bohaterowie / wątki z tolkienowskiego legendarium należą do Twoich ulubionych? Czy te osobiste preferencje mają jakikolwiek wpływ na charakter i organizację Tolk Folków?

Jako wychowany w górach i lasach nie zdziwię jeśli napiszę, że Entowie, zresztą można się chyba domyśleć po pseudonimie Bregalad - Żwawiec

Którą książkę okołotolkienowską uważasz za najlepszą i dlaczego?

Przyznam że tutaj nie mam zdania, z prozaicznej przyczyny. Nie mam czasu na czytanie. "Ostatni Władca Pierścieni" jeszcze nie został dokończony, "Nuda Pierścienia" mnie rozbawiła, ale to chyba nie jest tak bardzo okołotolkienowskie:>.
Obecnie kiedy książek jest bardzo dużo, a obowiązki bycia rodzicem i pracy w niewymiarowym czasie nie dają mi możliwości " spokojnego zaczytania się" czymkolwiek. Do tej pory np. nie przeczytałem "Wiedźmina" :)


A co sądzisz o Tolkienie jako człowieku?

Tu mógłbym pissać i pisssssać mój sssskarbie:) Bardzo czuje się związany z tą osobą właśnie poprzez jego umiłowanie natury. Wielki szacunek mam dla niego jako człowieka, który mimo przeciwności losu znalazł "swój świat", ale nie zostawił go dla siebie, tylko "podzielił" się nim z innymi.

Jaka jest Twoja opinia o jacksonowskiej ekranizacji "Władcy Pierścieni"?

Przyznam, że uznaję tylko wersje rozszerzone. Nie uniknął błędów, ale udało mu się jedno i wielki ukłon w jego stronę, udało mu się zachować klimat książki i to jest wieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelki plus.

Których artystów tolkienowskich - tworzących w dowolnej dziedzinie - cenisz sobie najbardziej? Dlaczego właśnie tych?

Tu nie mogę nic napisać ponieważ z charakteru mojej pracy muszę się odcinać od wszelkiego rodzaju ocen i porównań. Pojęcia sztuki są tak względne, że ciężko mi jest powiedzieć kogo cenię najbardziej. Niektórzy są artystą tolkienowskim z zamiłowania a inni z charakteru pracy lub z okazji. I tych pierwszych cenię najbardziej:)

Którzy pisarze fantasy / science fiction (poza Tolkienem ;) ) należą do Twojej osobistej czołówki?

Ursula K. LeGuin i jej "Czarnoksiężnik z Archipelagu". Podobał mi się również "Amber" Rogera Zelaznego. Co do Howarda i jego Conana mam mieszane uczucia.

Na każde z tych pytań by trzeba było osobno odpowiadać i to nawet kilkoma stronicami:) Mam nadzieję, ze te odpowiedzi wystarczą:)


Elek Bregalad

Dziękujemy za poświęcony nam czas i uwagę :)

Więcej o działalności Elka Bregalada oraz imprezie Tolk Folk na stronie: www.tolkfolk.pl

Wywiad przeprowadził nasz redaktor XJeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl