Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

25 marca - Dzień z Książką Tolkiena

W oryginale Tolkien Reading Day. Nie wiem, czy jest jakiś polski odpowiednik tej nazwy, bo dzień ustalony został przez Tolkien Society stosunkowo niedawno. Możecie zaproponować w komentarzach inny polski odpowiednik nazwy.Tolkien Reading Day jest wydarzeniem, które ma zachęcać do korzystania z prac Tolkiena i je popularyzować. Inicjatywa takiego dnia powstała w 2003 roku. Jej celem jest zachęcenie ludzi do czytania dzieł Mistrza, niezależnie od narodowości i wieku, zarówno uczniów szkół podstawowych jak i studentów, a także osób bardziej dojrzałych. Prace Tolkiena obejmują szeroką tematykę, którą można wykorzystać do przedstawienia najróżniejszych zagadnień rownież w programach edukacyjnych.

Dzień 25 marca jest znaczącą datą dla miłośników i czytelników Tolkiena. Jest to dzień upadku Saurona kończący Wojnę o Pierścień we "Władcy Pierścieni". Zarówno dla dzieci, jak i dorosłych wspólne czytanie Tolkiena jest zarówno okazją do spotkania i zabawy, jak i zachęca do poważniejszych dyskusji, rozwijania wiedzy z historii, języków, wzbogacenia słownictwa.

Należy także wspomnieć, że istnieje więcej książek Tolkiena wartych polecenia niż te najbardziej znane - "Władca Pierścieni" i "Hobbit". Godny uwagi jest nieco mniej znany "Silmarillion", "Rudy Dżil i jego pies", "Kowal z Przylesia Mniejszego" czy Księgi Zaginionych i Niedokończonych Opowieści. Osoby znające dobrze język angielski mają jeszcze większy wybór, gdyż mogą sięgnąć do kilku części "History of Middle Earth".

Dlaczego w gronie swoich znajomych nie mielibyśmy tego dnia zorganizować spotkania by wspólnie czytać na głos Tolkiena? W tym roku 25 marca przypada w sobotę, zatem większość szkół nie będzie pracować, ale spotkać się przecież można w biblitece, klubie, kawiarni, w domu, na wycieczce itp. Nasi bywalcy pewnie będą mieć jeszcze inne pomysły ;).

Czemu właśnie 25 marca?

Jak doszło do tego, że właśnie 25 marca został ustalony jako Tolkien Reading Day? Wszystko zaczęło się od listu pewnego dziennikarza "New York" do Tolkien Society w styczniu 2002 roku. Poniżej fragment listu:

"My grandparents were fishing folk from Buckie in the north of Scotland, carriers of the old stories and legends, and the trilogy has filled a certain hole in my life. I have many friends here in New York who were equally moved by the book, reignited by the film, and we all wondered: is there any day devoted informally to readings from the trilogy, in the way that "bloomsday" is devoted to Joyce?"

Pod uwagę brano kilka dat np. dzień urodzin Tolkiena, urodziny Frodo i Bilbo (22 września). Ale obydwie daty są już świętowane. By je uczcić organizowane są różne imprezy i akcje. Potem pojawiły się jeszcze inne propozycje:
25 marca - upadek Saurona
8 kwietniea - Pola Cormallen
1 Maja - koronacja Aragorna (ale tę datę odrzucono, bo kojarzy się przede wszystkim ze Świętem Pracy)
25 czerwca - odnalezienie sadzonki Bialego Drzewa przez Elessara
Środek roku ok.2 lipca - data ślubu Aragorna i Arweny
Wybrano jednak 25 marca.

To już niedługo. Niektóre biblioteki, uczelnie w Wielkiej Brytani i USA już mają bogate plany na ten dzień. Warto przyłączyć się do inicjatywy Tolkien Society i razem z miłośnikami Tolkiena na świecie uczcić Tolkien Reading Day.


___________

Tolkien Reading Day z Cyberduskiem

25 marca, w Międzynarodowy Dzień z Książką Tolkiena zamieszczamy wspomnienia naszych bywalców o tym, jak zaczęła się ich ?przygoda? z Tolkienem. Już dość dawno X zadał takie właśnie pytanie w komentarzach. Kilka osób opowiedziało swoja historię. Dzięki X, który zapisał te zwierzenia, możemy je dzisiaj przypomnieć. Kliknijcie poniżej:

Nasze historie tolkienowskie

W komentarzach możecie uzupełnić Wasze historie, a Ci, którzy jak dotąd nie przedstawili nam swojej historii mogą napisać o swoim spotkaniu z Tolkienem.

___________

Nie wiem, jak Wy uczciliście dzisiejszy Tolkien Reading Day, wiem natomiast, jak uczcił go Adam. Przeczytajcie sami:

Tolkien Reading Day w szkole, gdzie j.angielskiego uczy Adam.

Każda klasa dostała najpierw "Ring verse" do przeczytania. Najpierw głośno im przeczytałem (była cisza :D ), a potem czytali najpierw bardzo szybko? po jednym słowie każdy. Wyszło to fantastycznie, wyobraźcie sobie:

1 osoba: Three
2 osoba: rings
3 osoba: for... itd.

Głos wędrował przez salę. :)

Następnie czytali po kolei po jednej linijce i tłumaczyli, a ja stawiałem im za to plusy, potem za przeczytanie bezbłędne całego wiersza o pierścieniach była 5. :) Za gorsze przeczytanie 4 lub też plus. :)

Naprawdę wyszło to super. :)

Potem dostali tekst (każda z trzech klas inny) na którego przykładzie chciałem im pokazać, że muszą umieć przeczytać poprawnie także słowa/zwroty, których nie rozumieją. :)

A to byli uczniowie 1 klasy gimnazjum 14-letni. :)

Napisał:Adam

Poniżej linki do tekstów, które wykorzystał Adam:
Ring verse
Tekst I
Zestaw II
Zestaw III


Jeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl