Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

TOLKIEN CON w Pradze

Zapowiedź

TolkienCon 2006
Baner reklamowy

W dniach 13-15 stycznia 2006 r. w stolicy Czech, Pradze odbędzie się konwent tolkienowski, największe tego rodzaju wydarzenie w Czechach. Jak pięknie mówią organizatorzy będzie to spotkanie przyjaciół J.R.R Tolkiena.

Program imprezy nie jest jeszcze w pełni znany, ale zapowiada się bardzo ciekawie:

Impreza rozpoczyna się piątek od wspólnej pogawędki wszystkich uczestników. W następnych dniach będą wykłady oraz wiele wydarzeń kulturalno-rozrywkowych

Tematyka wykładów ( w nawiasach wykładowcy):

- Mitologia (Andre)

- Lost Road/Zagubiona Droga z punktu widzenia zamkniętych pętli czasowych, czyli podróżowanie w czasoprzestrzeni w świecie Tolkienowskim. (Monster)
Ciekawa tematyka. Próba odpowiedzi m.in. na pytania: Czy istniała ukryta droga do Valinoru? Czy Vingilot przekroczył prędkość światła? Co na to Earendil? itp

- Rewizja mitu Akallabeth. (Adolescent)
Inne spojrzenie na Upadek Numenoru

- Elfy i społeczność obywatelska, Mordor i nazizm, korzenie zła i o nie schematyczności pozytywnych zachowań (Nenymir)

- Dragons II - Lodowe smoki z Północy (Ruby)
Chodzi o te zza kręgu polarnego. Styl życia największych smoków, które zamieszkiwały Środziemie, a być może także Ziemię. Prześledzone będzie całe życie smoka, od wylęgu do ostatniego oddechu niczym w National Geographic.

- Filmowe inspiracje i paralele (Boromira)

- Systemy polityczne Ardy. (Finrod Felagund)
System polityczny Amanu, królestw Beleriandu, Numenoru, Arnoru i Gondoru, Rohanu, w elfickich, krasnoludzkich i innych królestwach i państwach w I, II i III Erze. Monarchie, oligarchie, Ttranie, demokracje, niewolnictwo, feudalizm, kapitalizm, socjalizm i komunizm - to wszystko można odnaleźć na Ardzie.

- Siedem Cudów Śródziemna (Loki)
Ilustrowany Przewodnik Budowli Ardy - omówione na przykładzie sztuki budowlanej Gondoru, Rohanu i Mordoru. Szczegółowo omawiane będą także hobbickie norki i siedziby krasnoludów

- Tolkienowska spojrzenie na "Beowulfa". (Silent)
Również o "Potworach i krytykach", które wkrótce zostanie wydane w Czechach. W drugiej części o słownych gierkach i aluzjach u Tolkiena.

- O tekście "Pan Gawen i Zielony Rycerz"? (Michael Bronec), który w Czechach, jak dotąd nie był wydany

- Książki o Tolkienie (Jana Kopeckova)

- Fan-filmy i Urban games (Regis)

- Wariacje na temat Pieśni Golluma Nie tylko mitologia, ale także literackie i filmowe dzieła, rzeczywiste wydarzenia, które jakimś sposobem są identyczne z 'Władcą Pierścieni (Fr. Vrbenska)

Wykłady trwają średnio około 1,5 godziny, choć będą dłuższe (1,75 h) i krótsze ok. 0,75 godziny)

Wydarzenia kulturalne:

- Konkurs na najładniejszy kostium - główna konkurencja imprezy

- Elficki Zakątek (Lyrel)
a nim: słuchanie muzyki elfickiej, elfickie potrawy, przede wszystkim lembasy, itd. plakat poniżej- Obóz Orków (Orkowie z Trutnova)
w nim m.in. bębny, bębenki i inne instrumenty tworzące kakofonię podobna do muzyki ;), można się przyłączyć ze swoim instrumentem. Konkursy. Kolacja z dużą ilością niesmacznych i ciężkostrawnych pokarmów. Malowanie twarzy, śpiewanie orkowych pieśni. Oddawanie czci Wielkiemu Oku, jazda na wargach (wargi należy przywieźć ze sobą ;)). Rozmowy o ciemnej stronie dzieła Tolkiena. I relaks od codziennego bezdusznego mordowania ;) itd.

- Chłopski Kącik (Nenymir)
Kącik zwyczajnych ludzi. Można przyjść i posłuchać fletu, skosztować owczego sera i napoji ziołowych, a nawet kurczaka i bułeczki, można nawet? rozrzucać gnój (a raczej jego imitację) widłami ;)

- False Fellowship, w tłumaczeniu 'Fałsz/ywa/ująca Drużyna' - pokaz muzyczno-teatralny o narodach Śródziemia

- koncert na harfie (Jana Šouflová i zespół) - średniowieczne i celtyckie melodie. Możliwość próby gry na harfie ;).

- Polski akcent imprezy

Wystawa prac z polskiego Tolkfolku
Elek Bregalad w Czechach znany jako śpiewak o nawlekanych hobbickich nogach z poprzedniego TolConu ;) Zaprezentuje najlepsze prace plastyczne z ostatnich ośmiu lat powstałe na Tolkfolkach.

- Koncert zespołu Fauns (Niemcy)
Znany także z TolkFolku. Grają mieszankę folku i rocka
Ich strona internetowa, gdzie można posłuchać próbki twórczości www.fauns.de (kliknij)


Okładka ich płyty.

- Konkurs wiedzy z nagrodami! (prowadzi Smaug)

- I jeśli dopisze szczęście - tolkienowska sztuka teatralna

Dostępny będzie bufet herbaciany.

Adres imprezy : ZŠ Grafická 1060/13, 150 00 Praha 5 Smíchov. Na stronie organizatorów dostępna mapka

Strony organizatora, gdzie możecie zapoznać się z pełnym programem imprezy (po czesku) www.jcsoft.cz/fantasy/tolkiencon2006.asp-kliknij i gdzie możecie znaleźć formularz zgłoszeniowy.

RELACJA

W imprezie z Polski wzięli udział Elek Bregalad oraz Brak. Na stronie internetowej Tolk Folku www.tolkfolk.pl zamieszczono relację z tej imprezy.


Fotka z polskiej wystawy na TolkienCon

Elek i Brak nie tylko uczestniczyli w imprezie, ale także przygotowali wystawę tolkienowskich prac z plenerów malarskich (od 1997 roku ) Ewy Gajdy, Barbary Śliwińskiej, Karoliny Stopy Olszańskiej i innych. Pokazano także część prac nagrodzonych w międzynarodowych konkursach plastycznych "Liść Niggl'a" i "Tolkienowskie Smoki". Prace bardzo się podobały, a wręcz furorę zrobił model przestrzenny Smauga Złocistego wyróżniony w tegorocznym konkursie (fotka powyżej).

Na TolConie w dzień obywały się prelekcje i wykłady m.in znany nam z komentarzy Peter Linda (Lindatirion) wykładał na temat "Sir Gawena i Zielonego Rycerza". Natomiast wieczorem rozpoczęły się koncerty i prezentacje. Klan orków zrobił wielki hałas na korytarzu i potem zebranie. Następnie odbył się koncert grupy harfistek, co zostało udokumentowane na filmie, który możecie obejrzeć na stronie Tolk Folku pod wyżej podanym adresem. Potem był spektakl teatralny, który cieszył się tak wielkim powodzeniem, że aż zabrakło miejsc na widowni.

Najbardziej oczekiwany był koncert znanego z polskich Tolk Folków zespołu FAUNS z Niemiec. Jeden z członków zespołu zapowiadał piosenki w języku czeskim (i podobno, jak informuje Elek, całkiem dobrze mówi także po polsku). Wydarzenie to, podobnie jak występ harfistek także zostało sfilmowane. Jednak zanim doszło do koncertu ponad 10 osobowa grupa czeskich muzyków wyposażona w skrzypce, flety, gitary dała niezależny popis na korytarzu. Bawiono się niczym w gospodzie
Pod Rozbrykanym Kucykiem
w Bree, co również obejrzec możecie na filmiku.

Szczegółowa relacje, jak również fotki i filmy z imprezy obejrzeć możecie na stronie Tolk Folk, przypomnę raz jeszcze: www.tolkfolk.pl. Wejdziecie do działu 'Newsy'.Jeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl