Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

Frank Frazetta

Poza artystami takimi jak Alan Lee, John Howe czy też Ted Nasmith w przypadku których ilustracje inspirowane twórczością Tolkiena są niejako znakiem rozpoznawczym są też twórcy na których dzieła Tolkien wywarł jedynie marginalny wpływ. Jednym z nich jest niewątpliwie Frank Frazetta. A nic co narysował ten urodzony w 1928 roku Amerykanin nie jest paradoksalnie marginalne.

Frank Frazetta, urodzony w nowojorskim Brooklynie w 1928 roku, jest jednym z najczęściej kopiowanych ilustratorów na świecie, nawet gdy ludzie, którzy znają jego prace nie wiedzą kto jest ich autorem. Do 16 roku życia uczęszczał do szkoły artystycznej prowadzonej przez światowej sławy włoskiego malarza i ilustratora Michele´a Falangę. Niestety w 1944 roku Falanga zmarł i młody Frazetta musiał szukać pracy. I znalazł ją tworząc ilustracje do komiksów w niezwykle szerokim zakresie począwszy od westernów, cyklu Tarzana skończywszy zaś na heroic fantasy, ilustracje do tegoż miały stać się jego znakiem firmowym. W latach 60-ych (począwszy od 1966 roku) Frank Frazetta pomógł odbudować i odtworzyć legendę howardowskiego Conana tworząc cykl okładek do nowoukazującej się serii pod redakcją L. Sprague´a de Campa i Lina Cartera, a sygnowanej przez wydawnictwo ACE. Dość powiedzieć, że ludzie kupowali książki o Conanie dla samych ilustracji Frazetty co było w owym czasie czymś niespotykanym. We wczesnych latach 80-ych Frazetta współpracował z Ralphem Bakshim nad produkcją rysunkową "Fire and Ice". Niestety, wskutek prymitywnej, nie będącej w stanie oddać rozmachu wizji ilustracji Frazetty techniki tego okresu film okazał się nieudanym przedsięwzięciem sam zaś Frazetta wrócił do tego co przyniosło mu największy sukces: obrazów olejnych inspirowanych szeroko pojętą fantastyką.

Wśród fanów i admiratorów Frazetty są postacie tego kalibru co George Lucas i Clint Eastwood jak również niezliczona ilość naśladowców wśród młodych ilustratorów i malarzy. W 2003 roku powstał dokumentalny film o życiu i dokonaniach Brooklyńczyka "Frazetta: Painting with Fire", zaś część z jego dzieci z powodzeniem zarabia na utrzymanie i dobre życie prowadząc sprzedaż reprodukcji prac ojca.

Charakterystyczną cechą ilustracji i obrazów autorstwa Franka Frazetty są pięknie umięśnione i aspirujące do bycia ideałem postacie, żywa gra ciepłych barw (stąd też właśnie w/w film nosił tytuł: "Painting with fire") i mistrzowskie uchwycenie akcji w bezruchu z precyzją nowoczesnego aparatu cyfrowego. Frazetta maluje obrazy olejne, akwarele, nie gardząc jednocześnie tuszem i ołówkiem.

W Polsce ilustracje autorstwa Franka Frazetty ozdabiały okładki książek fantasy we wczesnych latach 90-ych na czele z seriami: o Conanie (wydawnictwo PiK, Art i Amber), Kanie Karla Wagnera, książkami Moorcocka, a nawet Ursuli K Le Guin (obraz "Silver warrior" jako okładka "Planety wygnania" autorstwa Le Guin).

Do najsłynniejszych ilustracji/obrazów Franka Frazetty należą:
Death Dealer
Destroyer
Dark Kingdom (inspirowany postacią wagnerowskiego Kane´a)
Birdman
Usurper (inspirowane "Szkarłatną cytadelą" Roberta E. Howarda)
The moon´s rapture
Silver warrior
Na uwagę zasługuje również obraz żony Franka Frazetty, Ellie i samego artysty.

Jeśli chodzi o ilustracje/obrazy Franka Frazetty inspirowane twórczością JRR Tolkiena to są to:
Gollum
Orcs
Ilustracja czarodzieja
Dwie ilustracje przedstawiające starcie Eowiny z wodzem Nazguli (w konwencji komiksowej)
Śródziemie
I choć pod względem dopracowania powyższe, inspirowane twórczością Tolkiena dzieła odbiegają znacząco od tych inspirowanych mitologią (Birdman) twórczością Roberta Ervina Howarda (Destroyer, Usurper) czy też Moorcocka (Eternal Champion) to chciałbym w tym miejscu zaznaczyć, iż za każdą z nich gdyby tylko poszła "pod młotek" wyłożonoby z miejsca sumę o jakiej najlepsi ilustratorzy tolkienowscy mogą sobie jedynie pomarzyć. A to dlatego, że ich autorem jest Frank Frazetta: tytan, mentor i nestor grafiki heroic fantasy we czasach gdy gatunek ten był jeszcze młody.

Więcej na temat samego Franka Frazetty i jego ilustracji można dowiedzieć się pod adresami:
www.frazettaartgallery.com/ff/
www.frankfrazetta.org/
www.frankfrazetta.com/
www.bpib.com/frazetta.htm

Galeia:
Zaprezentujemy tu nie tylko wizje Ardy ale także inne wizje fantasy a także dwa portrety, żebyście lepiej mogli poznać twórczość tego artysty oraz samego artystę.

Wizje Ardy


Frank Frazetta, Gollum


Frank Frazetta, OrcsFrank Frazetta, Ilustracja Czarodzieja


Frank Frazetta, Eowyna i Nazgul


Frank Frazetta, Eowyna i Nazgul 1


Frank Frazetta, Middleearth

Wizje fantasy:


Frank Frazetta, Snow Giants


Frank Frazetta, Birdman


Frank Frazetta, Dark Kingdom


Frank Frazetta, DeathDealer


Frank Frazetta, Destroyer


Frank Frazetta, Eternal champion


Portret i autoportret


Frank Frazetta, Ellie Frazetta


Frank Frazetta, Frank Frazetta autoportret


Napisał i przygotował: AdamJeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl