Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

Cor Blok

Materiał ten został pierwotnie opublikowany 13.01.2005, na stronie www.tolkien.lo. Poniżej znajduje się wersja poprawiona i rozszerzona.

Gdy myślimy lub mówimy o "Władcy Pierścieni" najczęściej w wyobraźni większości z nas pojawiają się obrazy znane z filmu, czasem z ilustracji Johna Howa, Alana Lee czy Teda Nasmitha, z których dwaj pierwsi, jako konsultanci, mieli duży wpływ na scenografię, kostiumy i rekwizyty tworzone dla potrzeb filmu. Stały się nawet bardziej znane niż prace samego J.R.R. Tolkiena, który jest autorem wielu ilustracji do swoich książek. Choć jego wizja powinna być nam najbliższa, to nie ona opanowała wyobraźnię milionów miłośników "Władcy Pierścieni".

Większość rysunków i ilustracji, jakie powstają "po filmie" odtwarza obrazy, twarze znane z filmu (jak słusznie w komentarzach zauważyła Bogienka). Czemu wizja jednej czy kilku osób miałaby być jedyna, słuszna w naszym odbiorze trylogii? Dlaczego mówiąc Frodo mamy widzieć Elijaha Wooda? Dlatego uważam, że bardzo ważna jest twórczość artystów, którzy patrzą inaczej od przyjętych schematów. Przykładem mogą być ilustracje Anke Eissmann czy Katarzyny Chmiel, których twórczość może się podobać lub nie, ale z całą pewnością jest oryginalna.

Cor Blok jest holenderskim (a nie, jak błędnie podałam, duńskim) artystą (wszystkich zainteresowanych przepraszam), który inspirował się średniowiecznymi arrasami i haftami, tzw. Tkaninami z Bayeux. Zauroczony Władcą Pierścieni, w latach 1959-1961, stworzył około setki malowideł.

W 1961 roku Blok spotkał się osobiście z Tolkienem. Jak podają źródła półtoragodzinna rozmowa była raczej dość jednostronna, ponieważ "Blok był pod zbyt wielkim wrażeniem pisarza, by się dużo odzywać" ;)

Z namowy Tolkiena holenderskie wydawnictwo umieściło prace Cora na okładkach holenderskiej edycji "Władcy". Wydanie z tymi okładkami było wznawiane przez około 20 lat, więc prace Bloka są znane wszystkim tamtejszym fanom Tolkiena.

Sam Tolkien był wielkim entuzjastą prac Cor Bloka, podziwiał je za niezwykłą technikę i za rozbudzanie wyobraźni u czytelników, a także posiadał w domu kilka jego prac (kupionych lub też otrzymanych w prezencie).

Kilka ilustracji:"Krowa skoczyła na Księżyc" - scena z gospody Pod Rozbrykanym Kucykiem"Bitwa o Rogaty Gród""Mumakil" - ilustracja trafiła do kalendarza z 1998 roku"Amon Hen""Zagadki" - ilustracja do "Hobbita""Frodo pojmany przez orków""Upiór kurhanów""Ci, co złamali przysięgę" (przy głazie Erech duchy ze Ścieżki Umarłych)

cdn. Magdala


Jeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl