Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

"Władca Pierścieni" na DVD

Jeszcze przed kinową premierą filmu było wiadomo, że pojawi się także wersja DVD "Władcy Pierścieni". Dla wszystkich, którzy żałowali pominiętych wątków pocieszający może być fakt, że wersja na DVD będzie dłuższa od wersji kinowej i będzie trwała ponad cztery godziny, czyli ponad godzinę dłużej niż kinowa. Jeszcze w styczniu Peter Jackson zapowiadał, że znajdą się na niej niewykorzystane sceny, i że na płycie zobaczymy wersję tzw. reżyserską (directiors cut). Na tę wieść wszyscy fani zareagowali euforią i zaczęto snuć domysły czy będzie można zobaczyć Toma Bombadila, który został całkowicie pominięty w wersji kinowej.

W USA zostaną wydane dwie wersje DVD: I dwupłytowa pojawi się w sprzedaży 6 sierpnia 2002, a II czteropłytowa - 12 listopada 2002. Wydawca wytwórnia New Line zapowiedział już, jaka będzie zawartość tych zestawów i co będzie można zobaczyć na nich dodatkowo.

I wersja dwupłytowa (cena w USA 29,99 $) zawierać będzie dodatkowo miedzy innymi: - Trzy filmy dokumentalne z planu filmowego: "Welcome to Middle-earth", "The Quest for the Ring", "A Passage to Middle-earth", gdzie będzie można poznać więcej szczegółów z realizacji filmu.
- Wywiady z niektórymi członkami ekipy filmowej, przygotowanych specjalnie dla oficjalnej strony lordofitherings.net w postaci 15 krótkich filmików.
- Zapowiedź filmowej następnej części filmu "Dwie Wieże", o długości 10 minut. Znajdą się tutaj wybrane fragmenty 2 części
- Teledysk do piosenki przewodniej "May It Be" w wykonaniu Enyi.
- Informacja na temat gry "Władca Pierścieni", przygotowywanej przez Electronic Arts na podstawie filmu Petera Jacksona.
- Informacje na temat II czteropłytowej wersji DVD, która ma być wydana w listopadzie.

II wersja tzw. wydanie specjalne czteropłytowe ma dodatkowo zawierać sceny, które nie znalazły się w wersji kinowej "Władcy Pierścieni". Oto niektóre z nich.:
- Więcej wydarzeń i scen w Shire
- Sam i Frodo obserwować będą odejście elfów do Krainy Nieśmiertelnych.
- Podczas wędrówki do Rivendell, w czasie jednego z postojów Froda obudzi śpiew Aragorna, który będzie śpiewał pieśń w języku elfów o swojej miłości do Arweny
- Więcej scen z Rivendell: z Aragornem i z Drużyną Pierścienia, gdy będzie opuszczać przyjazny dom
- Dodatkowe sceny z Morii, które miały miejsce jeszcze przed atakiem orków i trolla
- Kilka dodatkowych scen w Lothlorien: z Galadrielą, gdy wręcza podarki i scena z Galadrielą i Gimlim
(niestety z informacji tych nie wiadomo nic na temat scen z Tomem Bombadilem, na które czeka wiele miłośników prozy Tolkiena i tego sympatycznego Majara)

Obydwa zestawy DVD będą opatrzone znakiem R, co wskazuje, że znajdzie się na nich więcej krwawych scen. Dodatkowo umieszczone będzie na nich około 6 godzin materiału filmowego z komentarzem samego reżysera Petera Jacksona. Opakowanie do płyt zaprojektował sam Alan Lee, twórca najbardziej popularnych ilustracji do dzieł Tolkiena. Ponadto w wersji rozszerzonej znajdą się tam także gadżety:
- 2 figurki od WETA (firma od efektów specjalnych i charakteryzacji)
- Film dokumentalny National Geographic "Beyond The Movie"
- Kilka kart kolekcjonerskich z "Władcy Pierścieni"

Wersja DVD będzie także wydana w Polsce. Nie wiadomo jednak dokładnie ani kiedy to nastąpi, ani jak będzie cena tych zestawów. Możemy tylko mieć nadzieję, że okres pomiędzy premierą DVD na świecie a w Polsce nie będzie tak długi jak w przypadku premiery kinowej.
W tej chwili w Polsce legalnie dostępne jest tylko DVD w animowanej wersji "Władcy Pierścieni"(z roku 1978) w reżyserii Ralpha Bakshi'ego. Jednak nie jest to edycja wysokich lotów. Dźwięk nagrano w systemie Dolby Surround, a różnica w stosunku do wersji Video polega tylko na bogatym wyborze wersji językowej. Brakuje właściwie jakichkolwiek dodatków, bo interaktywne menu i dostęp do scen jest standardem w tym formacie.
Na DVD wydane zostaną również następne części "Władcy Pierścieni". W roku 2003 przed wprowadzeniem do kin "Powrotu Króla" na DVD zostaną wydane "Dwie Wieże", a po roku ostatnia 3 część. Również w przypadku części 2 i 3 na rynku pojawi się dwie wersje: standardowa i kolekcjonerska. W tej chwili za wcześnie jest, by zastanawiać się, czy także będą to dłuższe, reżyserskie wersje. Wydanie na DVD pozwoli z pewnością sprawdzić, czy efekty specjalne wytrzymają próbę czasu, jak również czy film pozostanie aktualny i przejdzie do historii tak samo jak powieść Tolkiena.


Jeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl