Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

Obraz, który był inspirację postaci GandalfaObraz powyżej przedstawia pierwowzór Gandalfa. Jest to obraz Josefa Madlenera zatytułowany "Der Berggeist", duch gór. Bardzo długo uważany był za zaginiony, ale niedawno został odkryty i wystawiony na sprzedaż w domu aukcyjnym Sotheby´s. Z obrazem związana jest ciekawa historia i to nawet nie jedna, którą w nocie do obrazu przedstawił jeden z pracowników Sotheby´s - Dr. Philip W. Errington.

Humphrey Carpenter w biografii z roku 1977 napisał, że w roku 1911 J.R.R. Tolkien wracając z wakacji w Szwajcarii do Anglii zakupił kilka kartek pocztowych z reprodukcjami obrazów. Wśród nich znalazła się praca niemieckiego artysty Madlenera "Der Berggeist", przedstawiająca starszego mężczyznę siedzącego na skale, pod sosną. Miał on białą długą brodę, ubrany był w kapelusz z szerokim rondem i długi płaszcz. Rozmawiał z białym młodym jelonkiem, który obwąchiwał jego wyciągniętą rękę. Wyglądał na osobę z dużym poczuciem humoru i empatią, pozwalającą zrozumieć inne istoty. W tle widoczne były wysokie skaliste góry. Tolkien pieczołowicie zachował tę pocztówkę, a na papierze, w który była zapakowana dużo później napisał "Origin of Gandalf".

Obraz ten, znany tylko z pocztówkowych reprodukcji zyskał legendarny status w tolkienistyce. Manfred Zimmerman w "Mythlore" nr 34, zima 1983 napisał na jego temat interesujący artykuł: "The Origin of Gandalf and Josef Madlener", który wniósł dalsze informacje i wnioski dotyczące "zaginionego skarbu". Zauważył, że nikt nie ma bladego pojęcia, gdzie należy szukać oryginału. Być może leży gdzieś zakurzony, nie rozpoznany.

Zimmerman pisząc artykuł przeprowadził wywiad z córką artysty, od której dowiedział się, że obraz pochodzi z około 1920 roku. Wynikała z tego duża rozbieżność czasowa w stosunku do tego, co wcześniej stwierdził Carpenter. Okazało się, że Carpenter swoje twierdzenie opierał na notatce samego J.R.R, Tolkiena na kopercie z kartką pocztowa. Carpeneter wspomina też, że otrzymał od miłośników Tolkiena nieskończenie wiele próśb, pragnących zobaczyć tę kartkę, jednak nigdzie nie można było znaleźć jej śladu. Uważał także, że w swojej biografii Tolkiena powinien zamieścić reprodukcje tej szczególnej kartki, jednak nie było to możliwe. Dlatego obecnie przyjęto, że Tolkien zakupił swoją kartkę w połowie 1920 roku, mniej więcej w tym czasie, gdy zaczął swoim dzieciom opowiadać historię, która w końcu przerodziła się w "Hobbita".

Obecny właściciel obrazu znał osobiście Josefa Madlenera. Spotkał się z nim dwukrotnie. Pamięta go jako wysokiego mężczyznę, o wzroście ponad 183-186 cm (6 lub 6,1 stóp). Artysta pasjonował się robieniem wypieków. Podczas drugiej wizyty około 1946 lub 1947 upiekł chleb i przy tym chlebie oraz kawie odbyli dłuższą rozmowę. Podczas poprzednich odwiedzin obecny właściciel zobaczył na ścianie obraz "Der Berggeist" i powiedział malarzowi, jak bardzo mu się podoba. Madlener powiedział mu od razu, żeby go wziął i zabrał do domu. W jego prywatnej kolekcji obraz pozostawał przez ostatnie sześćdziesiąt lat. Właściciel obrazu przypomina sobie, że góry namalowane na obrazie to Dolomity. Obraz ma wymiar 675 x 508 mm, namalowany został akwarelami, obecnie został oprawiony w wysokiej jakości ramę i szkło.

Link do naszego newsa: TUTAJ

Napisał:OsseJeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl