Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

Pomnik Drzewca


6 metrowa podobizna Drzewca jeszcze przy ulicy

Birmigham - miasto, w którym J.R.R. Tolkien spędził 16 lat swojego życia. Powszechnie uważa się, że z tej okolicy czerpał inspiracje przy tworzeniu fantastycznego Śródziemia np. Dwie Wieże, Shire czy las Fangorn (linki do poprzednich informacji na ten temat na dole newsa). Miasto Birmingham dba i chętnie podkreśla swoje związki z Tolkienem, gdyż w 2008 roku pragnie zostać Europejską Stolicą Kulturalną. Wiele już zrobiono, kolejne obiekty mają być odnowione.

By umocnić więzi lokalnej społeczności z wielkim pisarzem powstał projekt by w centrum Moseley Bog, które było inspiracją do wykreowania mrocznego lasu Fangorn, postawić pomnik Tolkienowskiego Enta, o wysokości 25 stóp (ponad 7,5 m). Plany te podzieliły lokalna społeczność. Wszyscy zaakceptowali znakomity pomysł, by Pomnik Enta stanął w miejscu, które było pierwowzorem lasu w Śródziemiu zamieszkałego przez enty. Nie wszystkim jednak podobał się planowany duży rozmiar posągu.

Stali mieszkańcy i lokalni biznesmeni popierają tę propozycję, ponieważ wierzą, że Pomnik Enta przyciągnie w ich okolice turystów i dzięki temu Moseley trafi na międzynarodowe mapy turystyczne. Mają nadzieje, że rozsławi on Moseley na świecie, które stanie się elementem tras wycieczek turystyczne, co przyniesie wymierne ekonomiczne korzyści. Ponadto przyciągnie turystów także w inne miejsca związane z Tolkienem w okolicy Birminghan np. Sarehold Mill. Jednak część lokalnej społeczności protestuje przeciwko rozmiarowi pomnika, który jak twierdzą, wyrośnie ponad wszystko w tej zielonej okolicy i będzie się źle komponować.

Pomnik został zaprojektowany przez artystę Tima Tolkiena, blisko spokrewniony z autorem "Władcy Pierścieni". Jego ojcem jest Julian Tolkien, syn Hilar'ego Arthura Reuela Tolkiena. W Birmingham stoi już inny pomnik jego projektu - Sentinel, zlokalizowany na rondzie w Castle Bromwich ku czci lotników walczących o Anglie w czasie II wojny światowej a także dla podkreślenia, jak ważny dla regionu jest przemysł lotniczy.


Na fotce pomnik Sentinel projektu Tima Tolkiena

Koszt wykonania pomnika Enta wynosi 30.000 ?. Część funduszy będzie pozyskiwana poprzez sprzedaż internetową liści pokrywających Enta. Imiona fanów Tolkiena, którzy za to zapłacą, zostaną wygrawerowane na tych liściach. Pomnik ma powstać do końca przyszłego roku.

Przeciwnicy projektu twierdzą, że nie mają nic przeciwko sztuce publicznej na łonie natury, ale uważają, że powinna ona zachowywać proporcje w stosunku do miejsca lokalizacji. A propozycja, która przedstawiono jest naprawdę zbyt wybujała. Według nich bardziej odpowiedni byłby posąg o ludzkich rozmiarach niż w skali drzewa. Zwolennicy propozycji twierdzą, że Wieża Eiffla w Paryżu też miała przeciwników, a dziś jest symbolem stolicy Francji. Pomysł podoba się wszystkim i z pewnością pomnik Enta w Moseley Bog stanie.


Tim Tolkien z projektem rzeźby

Problem wielkości został już rozwiązany, wybrano kompromis w rezultacie, którego pomnik ma wysokość 6 metrów. Tim Tolkien zdecydował również, że rzeźba będzie przedstawiała postać Drzewca.

Pojawił się jednak inny problem. A mianowicie, gdzie stanie Drzewiec. Zdecydowano już rok temu, że najbardziej odpowiednim miejscem jest przedmieście Birmingham, Moseley Green. Jednak przy chodniku w pobliżu jezdni jego widok rozpraszał kierowców, co stwarzało zagrożenie. Rzeźba zostanie, zatem przeniesiony nieco dalej pomiędzy drzewa, gdzie nie będzie widoczny z drogi. I myślę, że to najwłaściwsze miejsce dla Drzewca.

Moseley Green to miejsce bliskie Tolkienowi, który mieszkał tam w dzieciństwie i zawsze miło wspominał ten okres. Pobliskie Moseley Bog to pierwowzór Starego Lasu z "Władcy Pierścieni", a może nawet lasu Fangorn. Było to ulubione miejsce zabaw małego Tolkiena. Jest to także zabytkowe miejsce, którego początki sięgają epoki brązu. W pobliżu znajdują się tez inne miejsca bliskie Tolkienowi, które uwiecznił w powieści ( na ten temat pisaliśmy obszernie w poprzednich newsach, linki na dole)

Pomysł uczczenia pamięci J.R.R. Tolkiena pomnikiem powstał już w 1990 roku. Tim Tolkien jest w projekt zaangażowany od kilku lat. Zastanawiano się nad kilkoma pomysłami, ale w końcu zdecydowano się na duża rzeźbę Drzewca. Tim pracował nad jego projektem od roku. W pobliskim pubie można oglądać inną jego rzeźbę związaną z powieścią, a w Birmingham znajduje się kilka jego prac jednak o innej tematyce.


To tylko projekt, który w dłoni trzymał Tim Tolkien. Widok z przodu i z tyłu. Wśród drzew i zieleni prezentuje się znacznie lepiej.


Linki do naszych newsów: TUTAJ i TUTAJ


Jeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl