Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

Lyme Regis - Hotel The Three Cups

Pierwowzór Gopody pod Rozbrykanym Kucykiem

Do inicjatywy ochrony miejsc i budynków związanych z J.R.R. Tolkienem dołączyli mieszkańcy nadmorskiej miejscowości Lyme Regis w zachodnim Dorset, gdzie pisarz spędzał często wakacje.

J.R R. Tolkien mieszkał podczas swojego pobytu w Lyme Regis w Three Cups Hotel. Przyjeżdżał tu kilka razy na wakacj. W roku 1906, w wieku 14 lat namalował tu obraz "Lyme Regis Harbour" (Przystań w Lime Regis) patrząc na nią z okien hotelowej pracowni malarskiej. Być może powstały tu także niektóre z jego opowieści. Studenci Tolkiena wierzą, iż atmosfera otaczająca hotel sprawiła, że stal on się pierwowzorem Gospody Pod Rozbrykanym Kucykiem z Bree, miejsca występującego w "Drużynie Pierścienia", w którym Frodo z przyjaciółmi spotkali pierwszy raz Obieżyświata.
Z hotelem są również związane takie znane osoby jak pisarka Jane Austen i John Fowles.

Niestety hotel w ostatnim czasie prze 15 lat był opuszczony i obecnie jest bardzo zaniedbany. W roku 1990 pomimo swoje bogatej historii i dużego znaczenia obiekt został zamknięty. Dzisiaj jest zaledwie swoim cieniem z przeszłości. Jego obecny stan przeczy jego roli w kreowaniu wybitnego dzieła literackiego.

Uczestnicy akcji na rzecz ochrony hotelu Three Cups regularnie domagali się ponownego otwarcia obiektu i podjęcia kroków, by zapobiec jego popadaniu w ruinę. Jednak właściciele budynku, firma Palmers Brewery powstrzymywała się od decyzji by budynek poddać renowacji. Powoływali się na niestabilność geologiczną tego miejsca - przez posesję przebiega linia uskoku tektonicznego. Jednak prace ziemne mające ustabilizować uskok jako część geologicznego projektu i ochrony przed falami morskimi zakończą się już w tym miesiącu. Jest, zatem nadzieja, że w końcu Three Cups Hotel ponownie zostanie otwarty.


Gospoda Pod Rozbrykanym Kucykiem wg Teda Nasmitha

Budynek jest malowniczo położony w centrum miasteczka. Choć właściciele nie wypowiadali się w sprawie remontu, ostatnie doniesienia sugerują, że obiekt zostanie otwarty. Jednak zamiast hotelu, zostanie w całości lub częściowo przeznaczony na centrum informacji turystycznej lub centralny punkt widokowy na jurajskie wybrzeże Dorset, które kiedyś z okien podziwiał Mistrz. Wygląda na to, że obiekt, którego historia splata się z życiem J.R.R Tolkiena zostanie uratowany.


Czy tak wyglądała przystań Lyme Regis, gdy malował ja Tolkien?

Zainteresowanych tematem podaję link na stronę Save The Three Cups Hotel

Link do naszego newsa: TUTAJ


Jeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl