Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

Shire Park w Birmingham

5 stycznia, 2 dni po 113 rocznicy urodzin J.R.R. Tolkiena na oficjalnej uroczystości w Birmingham zmieniono nazwę miejskiego parku przyrody - Millstream Projekt, inspiracji pisarza z lat dzieciństwa, na The Shire Country Park.

Park łączy zalesioną aleję o długości 4 mil, biegnącą wzdłuż rzeki Cole z Chinn Brook (strumyk). Na terenie parku położony jest również Moseley Bog, znany już od epoki brązu, na terenie którego obecnie prowadzone są specjalistyczne badania naukowe, a które w dzieciństwie było ulubionym miejscem zabaw i kryjówką małego Tolkiena.

W książkach Tolkiena, jak przyznaje sam Mistrz, ta okolica to pierwowzór Shire ze Śródziemia, rodzinna kraina Bilba, Froda i innych hobbitów. Tolkien, który urodził się w Południowej Afryce, w wieku trzech lat przeprowadził się do Birmingham i przez jakiś czas mieszkał w tej okolicy. Pisarz darzył sentymentem miejsca, gdzie spędził najszczęśliwszy okres dzieciństwa. Znane z rzeczywistości posłużyły Tolkienowi do stworzenia fikcyjnej zielonej krainy, zamieszkałej przez radosnych i beztroskich mieszkańców - hobbitów. Niektóre z miejsc w tej okolicy znalazły swoje odpowiedniki w Shire.

Wspomniany Moseley Bog jest uważany za pierwowzór budzącego grozę Starego Lasu z "Władcy Pierścieni", ostatnie miejsce, gdzie rosną pradawne drzewa i gdzie mieszka Tom Bombadil.
Sarehold Mill, położony w pobliżu domu rodzinnego Tolkiena na Wake Road Green, gdzie teraz jest muzeum, uznaje się za pierwowzór Wielkiego Młyna z Shire. Okres życia w sielskim Hall Green zapoczątkował miłość Tolkiena do natury, drzew, co znalazło odbicie w wielu jego dziełach.

Społeczność lokalna Hall Green i okolic od długiego czasu intensywnie zabiegała o "urzędowe" uznanie dla Tolkiena i jego stowarzyszenia w okręgu. Richard Crawshaw, zarządca Tolkien Society powiedział, że ma nadzieję, iż zmiana nazwy parku jest pierwszym krokiem do stworzenia centrum zadedykowanego pisarzowi. Celem organizacji jest stworzenie Centrum Tolkiena, jako sposobu na promowanie działalności stowarzyszenia na rzecz popularyzacji Tolkiena. The Shire Country Park jest zasadniczo pierwszym krokiem w tym celu. Tolkien jest jednym z największych pisarzy XX wieku i zainteresowanie nim jest bardzo duże. Birmingham jest dumne, że tak znaczący pisarz, był mieszkańcem miasta, czerpał stąd natchnienie i pomysły do swojej twórczości.

Drugim krokiem było przyznanie funduszu na remont pobliskiej wieży Folly (o czym pisaliśmy wcześniej;)). Wraz z bliźniaczą wieżą Waterworks uważane są za odpowiednik Dwóch Wież Gondoru. Razem z parkiem Shire tworzą bazę materialną przyszłego Centrum Tolkiena w Birmingham.

Galeria zdjęć:

264 Wake Green Road ? Tolkien mieszkał tu przez 4 lata
Sarehold Mill

Moseley Bog86 Westfield Road, King´s Heath. - Tolkien przeprowadził się tu wraz z matka i bratem w 1901 rokuLink do naszego newsa na ten temat: TUTAJ


Jeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl