Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

Dom Tolkiena - stąd wyruszył "Hobbit" i "Drużyna Pierścienia"


Pracownia Tolkiena (po modernizacji) ? pokój, gdzie powstał "Hobbit" i "Władca Pierścieni"

A teraz odwiedzimy dom w Oxfordzie, gdzie J.R.R Tolkien napisał "Hobbita" i większą część "Władcy Pierścieni".

Pomimo braku szczególnych architektonicznych cech, dom pod adresem Northmoor Road 20 w Oxfordzie uzyskał status obiektu chronionego II stopnia i znalazł się na specjalnej liście budynków chronionych.
Minister Dziedzictwa Narodowego ( Heritage Minister) Andrew McIntosh ogłosił tę wiadomość we wtorek, mówiąc, że decyzję podjęto opierając się na tym, jak wielkie jest znaczenie Profesora Tolkiena.

Dom pochodzi z lat dwudziestych XX wieku i był zamieszkały przez autora w latach od 1930 do 1947. W jednym z pokoi tzw. drawing room (pracownia malarska), przekształconym na jego gabinet napisał swoje najpopularniejsze powieści.

We wrześniu dom został zakupiony przez prywatnego nabywcę za kwotę ponad 1,5 mln ? (ok. 9 mln zł).

Pan McIntosh powiedział, że budowle zwykle są włączane na listę obiektów chronionych z powodu wspaniałej architektury albo unikatowego projektu, ale status ochronny nadawany jest także budowlom, które mają historyczne znaczenie ze względu na ważne wydarzenia lub osoby o znaczeniu ogólnonarodowym, związane z obiektem. Właśnie dom Profesora Tolkiena w Oksfordzie jest wspaniałym przykładem tego rodzaju budynku. Włączenie do listy obiektów chronionych oznacza, że wszelkie przyszłe zmiany będą musiały uszanować charakter budowli, zachowywanie którego musi być wzięte pod uwagę przy wszelkich modernizacjach.

Dom został zbudowany w 1924 przez Freda Openshaw´a, miejscowego architekta, dla właściciela księgarni Basil Blackwell´a.

Tolkien wraz z rodziną najpierw mieszkał pod numerem 22, ale później, gdy rodzina się powiększyła, wynajął dom tuż obok z ośmioma sypialniami. Jedyna zmiana w budowli została przeprowadzona przez samego Tolkiena, który usunął ścianę między poprzednim gabinetem i pracownią rysunkową (drawing room), prawdopodobnie po to, żeby powiększyć swoje miejsce pracy.


Powyżej dom Tolkiena w Oxfordzie (może nie najpiękniejszy, ale przestronny i z ogrodem)

Dla każdego wielbiciela twórczości Tolkiena ten dom ma ogromne znaczenie, ponieważ właśnie tam powstało Śródziemie (a nie w Nowej Zelandii, gdzie dla potrzeb filmu przeniósł je Peter Jackson). Zatem wszelkie wycieczki miłośników "Władcy Pierścieni" raczej powinny kierować się do Anglii, śladami Mistrza, bo właśnie te miejsca inspirowały go do stworzenia tego magicznego świata.

Artykuł na temat domu Tolkiena w Oxfordzie znajdziecie na www.bbc.co.uk lub wzmiankę na www.wp.pl.

Link do naszego newsa na ten temat: TUTAJ


Jeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl