Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

Wirtualnie na grobie TolkienaNa podstawie artykułu (link na dole), jaki ukazał się na TheOneRing autorstwa Ostadana, w którym podzielił się swoimi wrażeniami z wizyty na cmentarzu Wolvercote, gdzie spoczywa J.R.R. Tolkien wraz ze swoją żoną Edith.

Jak się dostać na cmentarz Wolvercote? (autor nie znalazł żadnych informacji w internecie dlatego w swoim artykule pisze o tym dość obszernie) Najszybciej taxi, ale i najkosztowniej. Z centrum Oxfordu można po prostu przejść tam piechotą. Z popularnego pubu "Eagle and Child" zajmie to około 1,5 godziny, no może troszkę wiecej. Stamtąd należey iść prosto ul. St. Giles, na rozwidleniu kierując się w lewo (na Woodstock). Po dłuższym spacerze przez przedmieścia dotrzemy do ronda. Tam należy skręcić w Five Mile Drive, skąd w kierunku północnym czeka nas jeszcze około pół mili drogi. Cmentarz Wolvercote znajduje się po północnej stronie ulicy. Jednak bardziej praktycznie byłoby dojechać autobusem nr 6 w kierunku Woodstock. Trzeba wysiąść, gdy autobus skręci w niewielką drogę przed rondem, potem wrócić piechotą do Woodstock, i dalej na cmentarz, co zajmie okolo 15 minut. W centrum cmentarza jest budynek z mapą. Grób Tolkiena jest jedynym zaznaczonym na tej mapie. Znajduje się na lewo w sektorze katolickim. (Pewnie drogę lepiej wytłumaczyłby Wam nasz redakcyjny kolega, Mizarek, który, jak słyszałem, był osobiście na grobie Tolkien, co udokumentował zdjęciami.

Ścieżka na grób Tolkiena jest bardzo dobrze oznaczona, a sama mogiła wyróżnia się spośród innych. Grób jest niewielki, rodzinny, ale niezwykły i wyjątkowy. Z pewnością większość zna inskrypcje na płycie nagrobkowej, jakiej zażyczył sobie Tolkien przed śmiercią, nazywając swoją żonę Edith -Luthien, a siebie samego Berenem. Oto fragment listu do syna Chrispophera Tolkiena, w którym pisze, jak ważną osobą w jego życiu i twórczości była Edith:

"She was (and knew she was) my Lúthien... she was the source of the story that in time became the chief part of the Silmarillion. It was first conceived in a small woodland glade filled with hemlocks at Roos in Yorkshire... In those days her hair was raven, her skin clear, her eyes brighter than you have seen them, and she could sing -- and dance. (Letters #340, 11 and 13 July 1972) "

Nie będę tłumaczył tych słów, myślę, że większość z Was i tak wie, o co chodzi. Zainteresowanych odsyłam do "Listów" Tolkiena (sam niestety nie posiadam).

Grób Tolkiena wyróżnia się również tym, że pokryty jest dobrze wypielęgnowanymi różami i innymi roślinami. Miło, że osoba, która tak kochała ogrody i zieleń, nawet teraz ma swój maleńki ogród. Ale najbardziej uderzającą rzeczą jest kolekcja różnych przedmiotów pozostawiona na grobie przez odwiedzających np. plakieta Gildii Bardów, orzeł, notki pod kamieniami a nawet mała rzeźba Golluma! Najbardziej wzruszające są jednak notatki na kartkach zostawione niedawno, przypięte do krzaków róż z podziękowaniami za inspirację i radość, jaką Tolkien wniósł w życie kogoś anonimowego.

Wszystkie te niezwykłości zostały sfotografowane przez Ostadana. Poniżej podaje linki do zdjęć, panoramy i filmu video.
Widok na płytę nagrobkową
Plakieta Gildii Bardów
Orzeł
Rzeźba Golluma
Notki z podziękowaniami 1
Notki z podziękowaniami 2

Panorama grobu, którą można zobaczyć korzystając z Quicktime. Używając zoom można obejrzeć grób i jego otoczenie w zbliżeniu i z perspektywy. Cieszy to, że znajduje się w tak, pięknym, zielonym zakątku. Uwaga! Długo się ładuje! Potrzebny Quicktime!
Panorama Grobu

Film video, na którym zobaczycie trasę do grobu, od mapy cmentarnej, ścieżkę prowadzącą do grobu, sam grób i wszystkie przedmioty, wymienione powyżej, jakie były na grobie, a także otoczenie grobu. A wszystko to na tle pieśni Anne Lennox "Into The West". Jest to podziękowanie Ostadana dla profesora Tolkiena. Film wspaniale ilustruje wszystko, co zostało opisane w artykule. Uwaga! Jeszcze dłużej się ładuje! Potrzebny Quicktime! Ale naprawdę warto poczekać i warto ściągnąć z internetu Quicktime (jeśli ktoś nie ma), żeby to zobaczyć.
Film Video

Na koniec podaję linka do artykuł. Stąd też można obejrzeć panoramę grobu po kliknięciu w zaznaczone słowa i film wchodząc w na samym końcu tekstu.
Link do naszego newsa na ten temat: TUTAJ


Jeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl