Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

Wystawa "Dzieciństwo Tolkiena w Birmingham"

W Birmingham 18 lipca 2005 roku otwarto wystawę zatytułowaną "Dzieciństwo Tolkiena w Birmingham", która nie przypadkiem zbiegła się w czasie z konwentem tolkienowskim Birmingham 2005. Na konwent przybyło niemal 10.000 najwierniejszych fanów Tolkiena z całego świata na seminaria organizowane przez International Tolkien Society w Aston University. Dzięki Nifrodel wiemy, że z Polski też wybrało się tam kilkanaście osób (szczegóły w dziale "Relacje").


Birmingham Central Library ? tu mieści się wystawa "Tolkien´s Boyhood in Birmingham"

Birmingham był często krytykowany w mediach, że nie głosi całemu światu o swoich związkach i wpływie na jednego ze swoich najwybitniejszych synów. Niezupełnie możemy się z tym zgodzić, ponieważ wielokrotnie pisaliśmy, o tym, co miasto i jego mieszkańcy robią, by te związki podkreślić (linki do newsów na ten temat na dole pod newsem). Jednak nadal niewiele osób wie, nawet z samego Birmingham, jak wiele wiąże Tolkiena z tym miastem i że on sam uważał siebie za rodowitego Birminghańczyka (czy slangowo Brummie). Dość wspomnieć, że niejaka Helen Gabriel od 18 lat mieszkała naprzeciw miejsca zamieszkania swojego idola, ale dowiedziała się o tym dopiero dzięki wystawie.

Wystawa daje wgląd w codzienne życie przyszłego pisarza. Maggie Burns, która z wielka starannością przygotowywała materiały na wystawę powiedziała, że ludzie nie zdają sobie sprawy jak wiele istnieje tych związków i śladów.

Zacznijmy od początku. Rodzice Tolkiena wyprowadzili się do Afryki Południowej, gdzie jego ojciec otrzymał interesującą propozycje pracy z banku, w którym pracował, przed jego narodzinami.

W 1885 roku, kiedy John miał pięć lat, matka przyjechała z Afryki z nim i jego bratem z wizytą do rodziny. Rodzice matki - Suffields sprowadzili się do miasta na początku XIX wieku i prowadzili sklep z pasmanterią w centrum miasta. Do Afryki już nie powrócili, ponieważ otrzymali informacje najpierw o chorobie a wkrótce o śmierci ojca.

Początkowo rodzina zamieszkała z krewnymi na Kings Heath, zanim przeprowadzili się do Sarehole Mill - prawdopodobnie najbardziej znanego obecnie miejsca w Birmingham, związanego z Tolkienem. Dwóch młynarzy George Andrew senior i junior tak zapadli młodemu Johnowi w pamięć, że ich sylwetki można rozpoznać we "Władcy Pierścieni". Osoba, która mieszka nadal we młynie znała młodszego z młynarzy i mówi, że często skarżył się on na okolicznych mieszkańców, którzy urządzali na jego ziemi pikniki w pobliżu maszyn młynarskich. Tolkienowi należeli do najgorszych z nich ;).

Potem rodzina przeniosła się do Moseley, a młody Tolkien stał się uczniem King Edward´s School. Zamieszkali wtedy na New Street w latach 1900-1902 na tym samym terenie, gdzie obecnie wznosi się King Edward´s House. Następnie uczęszczał do St Philip´s i wtedy związał się z Oratory w Edgbaston, gdyż jego matka przeszła na katolicyzm. W wieku 10 lat wrócił do King Edward´s ze stypendium ufundowanym w 1903 roku, gdzie uczęszczał do roku 1911.

Wystawa przedstawia jego drogę do domu ze szkoły na starych fotografiach. Wystawione są także pełne humoru teksty Tolkiena pisane do magazynu szkolnego, którego był redaktorem, a także relacje z towarzystwa dyskusyjnego, do którego należał, w tym także jeden 1911 roku, w którym wypowiadał się krytycznie o Szekspirze. Później z tego powodu często pisano, że Tolkien nie lubił Szekspira, ale ta jego wypowiedź nie świadczyła wcale, że nie go nie lubił ? po prostu wziął udział w dyskusji. Dzienniki klasowe pokazują, że zwykle J.R.R. Tolkien był na czele klasy, był także przewodniczącym klubu futbolowego.

Matka Tolkiena zmarła w 1904 roku w wieku 34 lat. Jego opiekunem został ojciec Francis Morgan z Oratory. W 1911 roku Tolkien uzyskał stypendium do Exter College w Oxfordzie.

Nigdy już nie wrócił do Birmingham, ale często tu przyjeżdżał i zawsze opisywał je jako swoje miasto rodzinne.

Na wystawie można poznać wiele więcej interesujących szczegółów z życia Tolkiena, wszystkie poparte fotografiami, dokumentami. Wystawę "Tolkien´s Boyhood in Birmingham" można zobaczyć w Local History Department na szóstym piętrze Birmingham Central Library.


Oratory na Hagley Road, gdzie Mabel, matka Tolkiena znalazła wsparcie dla swojego katolicyzmu


Kościół Oratory


Dwie wieże Birmingham


Highfield Road. Przez krótki czas John Tolkien mieszkał na Duchess Road, gdzie spotkał miłość swojego życia ? Edith BrattLink do naszego newsa: TUTAJ


Jeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl