Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

Gollum"Nie, nie, panie! Nie zanoś mu Skarbu!
Pożre nas wszystkich,
jeśli go dostanie,
pożre wszystkie światy!"

Tajemnicza istota, podążająca za Drużyną Pierścienia od chwili gdy ta weszła do kopalń Morii, przyciągana mocą Jedynego. Jest to Gollum. Po rozstaniu ze swoimi towarzyszami Frodo i Sam w końcu wypatrzyli go wśród jałowych, kamienistych zboczy Emyn Muil, kiedy to jak pająk wspinał się po ostrych skałach i urwiskach w pogoni za Pierścieniem.

Trudno uwierzyć, że ten blady, wychudzony stwór o długich palcach i wyłupiastych żółtych oczach był kiedyś, podobnie jak Frodo i Sam, hobbitom. Zwany był jeszcze wtedy Smeagolem i nie pochodził z Shire'u, a z plemienia Stworów zamieszkującego wschód Anduiny nieopodal pół Gladden. Był to miejsce, gdzie poległ Isildur, gdzie Król Ludzi został oszukany przez Jedynego i zabity strzałami. To wtedy Pierścień przepadł w nurtach Wielkiej Rzeki, i zaginął na 2500 lat. Leżał w mule na jej dnie, aż do chwili, kiedy Smeagol wraz z przyjacielem Deagolem łowili ryby w rzece. To Deagol znalazł Pierścień, jednak ten niefortunny dzień okazał się być urodzinami Smeagola, który zażądał Pierścienia jako prezentu. Zabrał kuzynowi skarb i zabił go. Pochował go w bagnie, i zwykł mówić, że znalazł go w rzece, lub według późniejszej wersji, to "prezent urodzinowy" od babki.

I tak oto Pierścień zaczął wywierać zły wpływ na hobbita, przemieniając go w ledwie zrozumiałą bełkoczącą istotę, która z tego powodu wkrótce została nazwana Gollumem. Bał się światła, i dnia, więc ostatni raz pogroził słońcu, i uciekł do jaskiń Gór Mglistych, gdzie żywił się wyłącznie surowymi rybami, i tym, co znalazł w podziemnych jeziorach, a czasem nawet jakimś zabłąkanym goblinem. Po 500 latach samotnego życia jedynie ze Skarbem jako przyjacielem, napotkał kolejną zabłąkaną istotę. Nie był to gobelin, a hobbit, Bilbo Baggins. Wtedy Pierścień nieodmiennie pragnąc wrócić do Mrocznego Władcy, sam wpadł nieświadomie w ręce hobbita (zamiast orka), który po turnieju zagadek zabrał go do swego domu w Shire.

Nienawidząc Pierścienia, za to, że go opuścił, a jednocześnie kochając go ponad wszelką miarę, po latach Gollum zdecydował się wyruszyć ze swego mrocznego zacisza w poszukiwaniu swojego Skarbu. Kiedy wyłonił się z jaskiń, został pojmały przez sługi Mrocznego Władcy, i w jego siedzibie Barad-dur torturowany, aż wyjawił nazwisko kolejnego właściciela. Nieszczęsnego Golluma wyposzczono z Lechów, aby podążał za Drużyną, i do tej pory nie przestaje szukać swego "prezentu urodzinowego".

Gdy Gollum zostaje pochwycony przez hobbitów i skrępowany sznurem z hithlainu Frodo zawiera z nim dziwne przymierze. Obojgu im przyświeca jeden cel:, aby On nie dostał Skarbu. Co więcej, Frodo potrzebuje przewodnika po krainie Cieni, a tylko Gollum zna jej tajemne przejścia.

"Wszędzie, gdzie tylko szliśmy, patrzyła na nas Żółta Twarz,
aż znaleźliśmy dziurę i wleźliśmy w głąb góry, i w ciemności
zapomnieliśmy szumu drzew, smaku chleba, pieszczoty wiatru?

nawet własnego imienia?"


Jeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl