Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

O "Władcy Pierścieni"

J.R.R.Tolkien napisał "Władcę Pierścieni" jako jedną całość. Jednak ze względów technicznych podzielono ja na trzy części. Wydawnictwo Allen-Urwin, które jako pierwsze wydało powieść drukiem, spodziewało się, że ze względu na objętość oraz tematykę nie odniesie ona sukcesu. W zasadzie liczono się ze stratami. Jednak te założenia nie znalazły potwierdzenia w faktach. Książka zdobyła olbrzymia popularność, która nie słabnie do dzisiaj. Przetłumaczono ją na wiele języków świata i sprzedano miliony egzemplarzy. Została także uznana przez czytelników za książkę stulecia!


"Władca Pierścieni - Drużyna Pierścienia"W pierwszych rozdziałach możemy dowiedzieć się wiele o życiu w Shire, hobbitach i ich tradycjach. Na swoich 111 urodzinach znika Bilbo Baggins a cały swój majątek przekazał krewniakowi - Frodo Bagginsowi. Pojawia się Pierścień i powoli na kolejnych stronach poznajemy historie i tajemnice złowieszczego klejnotu. Pod wpływem Gandalfa Frodo decyduje się na opuszczenie sielskiego Shire. Towarzyszy mu wierny sługa Sam, a potem dołączają do nich Merry i Pipin. Ich tropem podążają straszliwi Czarni Jeźdźcy. Po wielu trudach docierają do Rivendell, w czym pomógł tajemniczy Obieżyświat. Wkrótce okazuje się, że dla Froda to dopiero początek drogi. Na naradzie decyduje się na wyprawę do Mordoru i zostaje Powiernikiem Pierścienia. Towarzyszyć mu będą członkowie Drużyny Pierścienia: trzej hobbici, czarodziej Gandalf, Aragorn, krasnolud Gimli, elf Legolas i Boromir. Podczas podróży spotykają wielu sprzymierzeńców walczących z Sauronem, ale także wielu wrogów. Droga naszpikowana jest tysiącem niebezpieczeństw. W kopalniach Morii podczas starcia z Barlogiem ginie Gandalf, co bardzo osłabia drużynę. Potem docierają do magicznej elfiej krainy Lothlorien. Ale przed nimi jeszcze długa trasa i coraz więcej na niej szpiegów. Jednak do rozpadu bractwa przyczyni się jeden z członków drużyny - Boromir. Frodo postanawia samotnie kontynuować wyprawę na teren wroga... Ale oddany Sam podąża za swoim panem.


"Władca Pierścieni - Dwie Wieże"Merry i Pipin trafiają w ręce orków. Ich śladem podąża Aragorn, Legolas i Gimli. Hobbici uciekają z niewoli i napotykają Entów, którzy po rozmowie z niziołkami decydują się zaatakować Isengard. Okazuje się, że Gandalf przeżył spotkanie z Barlogiem. Razem z Aragornem, Gimlim i Legolasem wyrusza na dwór króla Rohanu, żeby go wesprzeć w zbliżającej się wojnie z orkami Sarumana. Do decydującej bitwy dochodzi w Helmowym Jarze. Dzięki pomocy Entów orki zostają pokonani, a Saruman uwięziony w swojej siedzibie w Isengardzie.
Tymczasem Frondo i Sam spotykają Golluma, który cały czas podążał ich tropem. Przyłącza się on do hobbitów i zostaje ich przewodnikiem w drodze do Mordoru. Jednak jego opętanie żądzą posiadania Pierścienia jest tak wielkie, ze tłumi pozostałości pozytywnych uczuć Golluma. Prowadzi on Froda i Sama wprost do jaskini gigantycznej pajęczycy Szeloby.


"Władca Pierścieni - Powrót Króla"Frodo trafia do niewoli orków, a Sam usiłuje uratować swojego pana. Tymczasem trwa wojna w Gondorze z Sauronem. Oblężeni w Minas Tirith mieszkańcy bronią się resztkami sił. Z odsieczą przybywają wojska Rohanu, a w decydującym momencie nadciąga Aragorn. Dzięki temu wielka bitwa na polach Pelennoru kończy się zwycięstwem nad siłami ciemności. Dotkliwe straty ponoszą obydwie strony: ginie król Rohanu - Theodon, ale także przywódca Nazgulów. Jednak przewaga Saurona jest druzgocząca, a jego potęga zbyt wielka.
W tym samym czasie Frodo i Sam pokonując wiele niebezpieczeństwa zmierzają do Góry Przeznaczenia. Stan Froda jest rozpaczliwy. Jest wycieńczony i wyniszczony przez moc Pierścienia, ale mimo to uparcie zmierza do wyznaczonego celu, wspierany przez Sama. Docierają do Szczeliny Zagłady, a wraz z nimi opętany przez Jedynego - Gollum. I to właśnie do niego należy ostatnie słowo w ponurej historii Pierścienia.
Wraz z Jedynym ginie cała potęga Saurona. Na tron Gondoru wraca król Elessar (Aragorn II).Wkrótce u jego boku zasiada piękna Arwen. Gondor pod jego panowaniem wraca do potęgi. Członkowie Drużyny Pierścienia powracają do swych domów. Jednak nie wszyscy mogą od razu cieszyć się pokojem. Hobbici musza jeszcze przywrócić porządek w Shire.
Jednak losy bohaterów wojny o Pierścień układają się bardzo różnie. Dla niektórych nie ma już miejsca w Śródziemiu...


Jeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl