Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

"Rudy Dżil i jego pies"

Zabawna i pełna humoru baśniowa opowieść o pewnym gospodarzu z Ham - Rudym Dżilu. Opisane wydarzenia dotyczą powstania legendarnego Małego Królestwa, które (jak podaje w przedmowie J.R.R. Tolkien) "istniało" na długo przed tym, zanim w Brytanii panował osławiony król Artur.
Rudy Dżil mieszkał wraz z żoną - Agata i psem - Garmem w malowniczej wiosce. Wiódł pracowite życie zajmując się swoim gospodarstwem i nie różniłby się wiele od innych mieszkańców spokojnej wioski, gdyby nie jego skłonność do rozmaitych przygód a może odwrotnie, to przygody miały skłonnoąć do Dżila?. Dzięki roztropności i wrodzonemu szczęściu z wszystkich awantur wychodził cało, a czasem udało mu się coś na nich zyskać. Rzecz działa się w bardzo odległych czasach, gdy na świecie żyły jeszcze smoki, olbrzymy i inne magiczne stwory. Właśnie spotkanie z takimi istotami odmieniło życie poczciwego Dżila.
Rudego Dżila poznajemy właśnie, gdy jeden z takich wielkoludów wkroczył na jego pola. Zdjęty gniewem i obawą o dobytek gospodarz dzielnie wychodzi mu naprzeciw i dzięki szczęśliwemu przypadkowi udaje mu się go przepędzić. Od tej pory Rudy Dżil zostaje obwołany bohaterem, a jego sława dociera nawet do samego króla. W nagrodę za swoja postawę otrzymuje od władcy list pochwalny i miecz. Wkrótce okaże się, że oręż to legendarny pogromca smoków Caudimordax inaczej zwany "Gryzi-ogonem" i odegra istotną rolę w dalszej opowieści.
Pewnego dnia, spokojne do tej pory królestwo, zaczyna pustoszyć zwabiony łatwym łupem, smok - Chrysophylax. Nikt nie potrafi go pokonać (i nawet nie próbuje). Natomiast wszyscy, łącznie z królem, liczą na osławionego bohatera z Ham. Rudy Dżil nie pali się do walki z gadem, ale..... dzięki wrodzonemu sprytowi i zdrowemu rozumowi poradzi sobie całkiem dobrze. Zdobędzie nie tylko bogactwo, ale także koronę i założy nowe królestwo i dynastię. A jak tego dokona, dowiecie się po przeczytaniu opowiadania.


Jeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl