Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

"Księga Zaginionych Opowieści"

"Ksiega Zaginionych Opowieści" jest pierwszym i najwcześniejszym dziełem literackim J.R.R. Tolkiena opowiadającym o historii Valinoru i Śródziemiu. Prace nad nimi Mistrz rozpoczął w wieku zaledwie 25 lat w latach 1916-1917. Po raz pierwszy został tu przedstawiony świat Śródziemia, który potem w nieco zmienionej formie został opisany w "Silmarilionie" i "Niedokończonych Opowieściach". W "Księdze Zaginionych Opowieści" występuje wiele różnic pomiędzy tym, co znamy z tamtych dzieł. Rzadko pojawiają się książęta Noldorów, nie ma elfów Szarych z Beleriandu, Beren jest elfem, a nie człowiekiem, krasnoludy są ludem złym. Lista różnic jest o wiele dłuższa. Z drugiej strony podstawy świata Śródziemia, które zostały stworzone w tym dziele przetrwały przez wszystkie etapy życia i twórczości Mistrza. Wiele wydarzeń z historii Valinoru i Śródziemia zostało opisanych bardziej szczegółowo niż ma to miejsce w "Silmarilionie". Możemy tu odnaleźć najwcześniejsze historie o Valarach, Dzieciach Iluvatara, krasnoludach, ludziach, elfach, orkach, smokach, klejnotach, bohaterach i zdrajcach.
"Księgą Zaginionych Opowieści" zaczyna się od niezwykłego wydarzenia, na wyspę Tol Eressea, która położona jest w pobliżu ukrytych siedzib Valarów, trafia człowiek śmiertelny, zbłąkany na morzach marynarz - Eriol. Dla elfów zamieszkujących wyspę jasne jest, że mógł tu się dostać tylko dzięki pomocy Ulma. Niezwykła wyspa oczarowuje podróżnika, a jej mieszkańcy przyjmują go gościnnie i serdecznie. Eriol pragnie dowiedzieć się jak najwięcej o elfach, o tajemniczej wyspie i innych tajemnicach. Podczas pobytu w niezwykłym mieście elfy opowiadają przybyszowi historię Ardy, Valinoru i Środziemia i te właśnie opowieści poznajemy w kiążce.
"Księga Zaginionych Opowieści" mogła zostać opublikowana dzięki Christoperowi Tolkienowi, który odnalazł ją w zapiskach ojca. Wszystkie opowieści opatrzone są przypisami i komentarzami dodanymi przez syna. Dotyczą one przemian tekstu, kwestii językowych, zmian w nazewnictwie, porównań z "Silmarilionem". Tekst przedstawiony w opowieściach jest możliwie najbliższy oryginałowi. Wszystkie komentarze i przypisy umieszczone są na końcu poszczególnych opowieści i są przeznaczone dla miłośników twórczości Tolkiena. Niezainteresowani ich analizą mogą je po prostu pominąć, jak zaznacza sam Christoper Tolkien.
W Anglii "Księga Zaginionych Opowieści" ukazała się w 2-ch częściach, w Polsce natomiast w 3-ch.

Część I "Księgi Zaginionych Opowieści" zawiera następujące opowieści:
"Dworek utraconych zabaw"
"Muzyka Ainurów"
"Nadejście Valarów i budowa Valinoru"
"Uwięzienie Melka"
"Nadejście elfów i budowa miasta Kor"
"Złodziejski czyn Melka i mrok nad Valinorem"
"Ucieczka Noldolich"
"Opowieść o Słońcu i Księżycu"
"Ukrycie Valinoru"
"Opowieść Gilfanona" ( opowieść o przebudzeniu ludzi)

Część II "Księgi Zaginionych Opowieści" zawiera:
"Opowieść o Tinuviel"
"Turambar i Foaloke"
(opowiadanie o Turinie)
"Upadek Gondolinu"
(opowieść o Tuorze i szczegółowy opis upadku Gondolinu)

Część III "Księgi Zaginionych Opowieści" zawiera:
"Nauglafring: Naszyjnik Krasnoludów"
"Opowieść o Earendelu"
"Historia Eriola lub Aelfwine"

Dwa ostatnie opowiadania nie zostały nigdy ukończone przez J.R.R. Tolkiena, ale w książce przedstawione zostały w formie zamysłu Mistrza, który sporządził szczegółowy plan opowieści oraz szkice zawierające skrócona treść. Często były dwa lub więcej warianty dalszej treści opowiadania rozważane przez Mistrza. Szkoda, że nigdy nie dowiemy się jak wyglądałaby ostateczna ich forma.


Jeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl