Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

"Drzewo i liść oraz Mythopoeia"

Książka "Drzewo i liść oraz Mythopoeia" zawiera trzy odrębne teksty Mistrza: esej "O baśniach", opowiadanie "Liść, dzieło Niggle'a" oraz poemat "Mythopoeia". Chociaż utwory różnią się stylem i gatunkiem, dotyczą tej samej tematyki - sztuki tworzenia i są ze sobą ściśle związane. Wszystkie dotyczą tego, jak Tolkien rozumiał sztukę tworzenia świata fantazji oraz pokazują jego mistrzostwo i wyczucie w tej dziedzinie. W eseju i opowiadaniu występują wspólne symbole drzewa i liścia.
"Wybrałem drzewa, ponieważ są one zarazem łatwo klasyfikowane i nieskończenie jednostkowe; ale ponieważ to samo można powiedzieć i o innych rzeczach, dodam jeszcze tylko, ze ja dostrzegam drzewa bardziej niż inne rzeczy"
Obydwa teksty powstały w tym samym czasie na przełomie roku 1938 i 1939, w tym okresie, gdy pisarz rozpoczął prace nad "Władca Pierścieni". Tolkien zaprezentował swój esej w wykładzie na University of St Andrews.
Esej "O baśniach" obszernie przedstawia problematykę tworzenia świata fantazji w sposób jasny, zrozumiały i daleki od nudnych rozważań akademickich. Mistrz przeprowadza rozważania, czym jest baśń, na jakich opiera się źródłach, jaką wartość ma dla dzieci i jaki wpływ wywiera na nich już w dorosłym życiu. Zastanawia się, czym jest fantazja i co świat baśni może dostarczyć zwykłemu człowiekowi, jakie jest jej znaczenie dla sztuki.
"Liść dzieło Niggle'a" opowiada historię malarza Niggla. Poznajemy jego codzienne życie i twórczy zapał artysty, którego największą pasją jest malowanie drzew, a zwłaszcza liści. Przedstawiony jest proces tworzenia i samo dzieło, które zaczyna żyć niezależnie od twórcy i stanowi odrębny świat. Opowiadanie jest pełne przenośni, symboliki, fantazji i podobnie jak poprzedni tekst prezentuje poglądy Mistrza w sprawie twórczości artystycznej.
Poemat "Mythopeia" (Tworzenie Mitu) jest wypowiedzią Philomytusa (miłośnika mitu), w której przeciwstawia się poglądom Misomytusa (wróg mitu). Utwór kierowany jest:
" Temu, kto powiedział, że mity to nic niewarte kłamstwa, choć "połykane jako coś najlepszego" Osoba, która określiła mit jako kłamstwo był C.S. Lewis i to z nim polemizował Mistrz na temat znaczenia mitów, fantazji i baśni. Tolkien zawarł w poemacie swój zachwyt i zamiłowanie dla fantazji i świata baśni, który powstaje z potrzeby serca, prowadzi do rozwoju duchowego i wewnętrznego a także jest ważnym elementem sztuki.
" Serce człowieka nie jest pełne kłamstw, ale wciąż bierze mądrość z Jedynej Mądrości i stale je przywołuje." Ksi?żka przeznaczona jest dla wszystkich miłośników Tolkiena, którzy pragną lepiej poznać i zrozumieć Mistrza.


Jeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl