Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

Sztuka artystyczna "Kalevali"

Akseli Gallen-Kalela - czołowy ilustrator "Kalevali"
"Kalevala" podobnie jak twórczość J.R.R Tolkiena była inspiracją dla wielu artystów. Za najbardziej znanego ilustratora "Kalevali" uznawany jest Akseli Gallen-Kalela (drugi człon dołączył sam do swojego nazwiska, uznając, że pierwszy jest za mało fiński). Wywarł największy wpływ na sposób wizualizacji "Kalevali". W Finlandii po wydaniu "Kalevali" ogłoszono konkursy na ilustracje do eposu. Wygrał je bezapelacyjnie Akseli, który od roku 1891 niemal przez cale życie tworzył do "Kalevali", stosując różne techniki - malarstwo olejne, drzeworyty, freski, grafiki, witraże. Obecnie niemal w każdej publikacji - encyklopediach, katalogach czy książkach na temat "Kalevali" możemy spotkać się z reprodukcjami jego prac. Jego indywidualność wyparła inne artystyczne, bardziej akademickie propozycje. Uważa się, że on po prostu "widział" "Kalevalę´oczami wyobraźni. Sam zresztą powiedział; " Legendy Kalevali wyzwalają we mnie najgorętsze uczucia do mojego kraju, jakbym w nich żył. Więc, kiedy używam tych motywów w moich pracach, ja nie "ilustruję" Kalevali, bo te obrazy istnieją jak żywe w mojej wyobraźni. "

Akseli Gallen już od dzieciństwa uczył się rysunku, nie miał jeszcze 20 lat, gdy pojechał do Paryża studiować malarstwo. W tym okresie wiele podróżował po Europie, był we Włoszech, Niemczech, Afryce. Poznawał środowisko artystyczne, zaprzyjaźnił się z wieloma intelektualistami ówczesnej epoki (m.in. z Przybyszewskim i jego żoną Dagny). Powoli zaczął przejawiać zainteresowanie "Kalevalą", gdy namalował w 1889 roku pierwszą wersję tryptyku "Mit Aino". Jednak nie był z niego zadowolony, ponieważ uznał, że styl realistyczny nie pozwala oddać ducha "Kalevali". Uznał, że malować ją należy w sposób prosty i intuicyjny. W efekcie stworzył własny styl, łączący symbolizm z realizmem. Jego następne prace charakteryzowały się prostym rysunkiem i barwnym tłem i były bardziej agresywne.

Po powrocie do Finlandii osiadł z dala od cywilizacji. W Ruovesi wybudował zaprojektowany przez siebie dom, który nazwał Kalela. Łączył on funkcję rezydencji i pracowni artystycznej a także nowoczesność z tradycją. Dom ten stał się przykładem narodowo-romantycznej architektury fińskiej. Artysta był zafascynowany rodzimym folklorem, co znajdowało odbicie w jego pracach, pełnych motywów i symboli ludowych. W Kaleli powstały najsłynniejsze dzieła Gallen-Kalleli, związane z "Kalevalą": "Obrona Sampo", "Zemsta Joukahainena", "Bratobójstwo", "Matka Lemminkainena nad ciałem syna", "Kullervo wygłaszający klątwę".

Kilka z jego prac prezentowaliśmy w poprzednich tekstach o "Kalevali". Poniżej zamieszczamy kilka innych jego ilustracji:"Matka Lemminkainena nad ciałem syna" (1897)
"Obrona Sampo" (1895)
"Kulervo wygłaszający klątwę"
"Bratobójstwo"
Tryptyk "Mit Aino"


Fragmenty tryptyku


Inny fragment tryptyku "Mit Aino" - Vainamoinen patrzy na młodą pannę
"Vainamoinenen"


Freski

Ilmarinen


Drzeworyty
Z innych ilustracji polecam 3 częściowy cykl z 1999 roku współczesnego artysty Fantalova, przedstawiający trzech bohaterów "Kalevali" - Vainamoinena, Ilmarinena, Leminkainena - Cykl Fantalova

W poprzednim newsie pisałem o znanej na całym świecie biżuterii inspirowanej "Kalevalą". Poniżej podaję kilka linków, gdzie możecie zobaczyć, jak wygląda:
Tutaj
Biżuteria Kalevala Koru - Wejdźcie w indexie w Kalevala Koru, a potem w nazwy poszczególnych artykułów, a zobaczycie katalog pięknych wyrobów inspirowanych "Kalevalą".


***

Do napisania informacji o "Kalevali" zainspirował mnie artykuł nadesłany prze Adam, opublikowany w New York Times, zobacz TUTAJ. Przypomniał mi książkę Janiny Porazińskiej, którą czytałem w dzieciństwie, a także zachęcił, by powrócić do źródeł, w efekcie czego przeczytałem "Kalevalą" w tłumaczeniu J.Litwiniuka oraz J.Ozgi-Michalskiego. Powyższa informacje, aktualizowana kilka razy od 2005 roku, powstała w oparciu opracowania do tych książek a także szereg materiałów znalezionych na różnych portalach internetowych w Polsce i na świecie. Poniżej linki do kilku z nich, choć zapewne nie wyczerpują wszystkich źródeł, (zwłaszcza muzycznych), z których korzystałem.

Materiały źródłowe (w kolejności alfabetyczna):

www.agartposter.republika.pl
www.biblioteka.tarman.pl
www.bukul.lublin.pl
www.finlit.fi
www.finula.webpark.pl
www.helsinki.fi
www.juminkeko.fi
www.kalevalakoru.fi
www.niksula.cs.hut.fi
www.nytimes.com
www.seura.pl
www.terve.pl - Elias Lonnrot
www.terve.pl - informacje ogólne
www.terve.pl - streszcznie
Tygodnik Powszechny - "Nie tylko Tove Jansson..."
Tygodnik Powszechny - "Szamańska pieśń działacza", Łukasz Sommer
www.URALIA.prv.pl
www.en.wikipedia.org/wiki
www.pl.wikipedia.org
www.pl.wikipedia.org - Elias Lonnrot
www.pl.wikipedia.org - tłumaczenia
www.venus.ci.uw.edu.pl - Włodzimierz Karol Pessel - "Na wrzosowiskach Kalevali"

www.virtual.finland.fi - kopalnia wiedzy o "Kalevali"
- www.virtual.finland.fi - muzyka
- www.virtual.finland.fi - informacje ogólne
- www.virtual.finland.fi - Elias Lonnrot
- www.virtual.finland.fi - Poszukiwania Eliasa Lonnrota
- www.virtual.finland.fi - Przygotowania do publikacji
- www.virtual.finland.fi - spis treści
i inne podstrony w/w portalu

Napisał: OsseJeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl