Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

Biografia Enyi

Na ścieżce dźwiękowej do filmu "Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia" znalazły się dwa utwory skomponowane i pięknie zaśpiewane przez Enyę _ "May it be' i "Aniron". Ale to nie jest jedyna rzecz, jaka łączy Enyę i twórczość Tolkiena. Pisarz był zafascynowany mitologią i językiem celtyckim, co znalazło odbicie w jego książkach i opowiadaniach. Dla Enyi język celtycki jest językiem ojczystym, sama nosi imię celtyckiej bogini, a jej muzyka bardzo często nawiązuje do celtyckich korzeni.

Za co kocham Enyę? Za to, że w ogóle jest! Za to, że komponuje i śpiewa piękne wzruszające piosenki. Za to, że jej muzyka uspokaja, odpręża, pozwala oderwać się od szarej codzienności i sprawia, że życie jest piękniejsze. Za tajemnicze dźwięki pełne wewnętrznej mądrości, uroku, ciepła i zmysłowości.

Enya
Dzieciństwo
Jej oryginalne nazwisko brzmi Eithne Patricia Ni Bhraonain (to po celtycku), bo urodziła się w irlandzkim hrabstwie Donegal (17.05.1961) i dopiero w wieku 3 lat zaczęła się uczyć angielskiego. Enya Brenan to zapis jej nazwiska w języku angielskim.
Jej niezwykłe celtyckie imię Eithne, pochodzi od celtyckiej bogini. I trzeba przyznać, że Enya ma w sobie coś z bogini.
Pochodzi z katolickiej i bardzo muzykalnej rodziny. Już, gdy miała cztery lata wraz z rodzeństwem brała udział w konkursach śpiewu podczas miejscowych festiwali. Jej rodzina jest bardzo liczna, ma cztery siostry i czterech braci. Już w wieku 11 lat została wysłana do przyklasztornej szkoły z internatem. W Millford. Poznała tam muzykę poważna, a ponadto była świetna w malowaniu akwarelowych krajobrazów. Jak sama mówi, dzięki temu stała się bardziej niezależna i nauczyła się samodzielnie podejmować decyzje. Gdy miała 16 lat rozpoczęła naukę muzyki w college'u i równocześnie studiowała muzykę poważną. Szkołę ukończyła w 1979 roku.

Początki kariery
Pierwszy raz wystąpiła w TV w 1980 roku. W tym samym roku manager (Nicky Ryan) zespołu Clannad, złożonego z członków rodziny Enyi zaproponował jej, żeby dołączyła do grupy. Pomimo, że stworzyła z nimi dwa albumy "Cran Ull" i "Fuaim" współpraca z rodzinnym zespołem nie układała się zbyt dobrze. Jak wspomina sama Enya starsi braci nie traktowali zbyt poważnie młodszej siostrzyczki. Z powodu wielu różnic piosenkarka odeszła z zespołu.

Wtedy Nicky Ryan, zafascynowany jej talentem wokalno-instrumentalnym, zrezygnował ze współpracy z Clannad i został managerem Enyi. Zamieszkała wraz z Nicky Ryanem i jego żoną - Romy w dublińskiej dzielnicy Artane. Jak sama mówi "bez Nicka i Romy Enya nie istniałaby". Stali się dla niej nie tylko najbliższymi współpracownikami, ale kimś w rodzaju drugiej rodziny. Nicky zajmuje się inżynierią dźwięku i jest jej producentem, natomiast Romy pisze słowa, a w zasadzie piękne utwory poetyckie do muzyki Enyi.

Muzyka i twórczość Enyi
Pierwszym światowym przebojem Enyi był utwór "Orinoco Flow", następny to "Caribean Blue".
W 1991 roku wyszedł jej następny album "Shepherd Moons". Zawiera muzykę tak samo delikatną, eteryczną, działającą na zmysły i zapadającą w pamięć jak poprzednie albumy. Odniósł wielki sukces - 7 mln sprzedanych egzemplarzy. Utwór "Book Of Days" znalazł się na soundtracku do filmu "Far and Away" Rona Howarda. Natomiast "Marble Halls" można usłyszeć w filmie "Wiek niewinności|".
Na kolejny album trzeba było czekać aż cztery lata. "Memory Of Trees" zawiera 11 pięknych utworów, w różnych językach. Tytuł wymyśliła Roma. Nawiązuje on do celtyckiej tradycji. Galijscy druidzi wierzyli w tajemna moc i umysł drzew. (Przypomina mi to Entanów z "Władcy Pierścieni"). Podobnie jak wszystkie albumy został stworzony przez cala trójkę (Enya, Nicky i Romy). Zawiera relaksacyjna muzykę w stylu New Age, ale bardziej filozoficzną i uczuciową od muzyki klasycznej.
W 1997 roku wyszedł nowy album typu the best - "Paint The Sky With Stars". Zawiera on najlepsze utwory Enyi oraz: "Only If" i "Paint The Sky With Stars". Wiele krytycznych osób sądziło wtedy, ze Enya wyczerpała swoje pomysły, style i możliwości. Na szczęście mylili się.
W końcu 2000 roku Enya powróciła na w wielkim stylu albumem "A Day Without Rain". Jest bardzo nowatorski i eklektyczny. Może nawet zaszokować osoby przyzwyczajone do dawnej Enyi. Ja poznałam i pokochałam Enyę właśnie po usłyszeniu tego albumu. Dla mnie brzmi rewelacyjnie! Jakbym usłyszała śpiewające elfy Tolkiena. Moje ulubione utwory z tego albumu: "Only Time" i "Wild Child", ale pozostałe też są piękne np. "Flora's Secret" kojarzy mi się z kwiatami Lothlorien, słuchając utworu "Pilgrim" myślę o Aragornie i jego trudnej drodze do upragnionego królestwa, a "Tempus Vernum" brzmią jak zaklęcia Gandalfa.
W roku 2001 wydany został album ze ścieżka dźwiękową do "Władcy Pierścieni", który zawiera dwa utwory Enyi: "Aniron" i "May it be", który zajął czołowe miejsca na światowych listach przebojów i został nominowany do Oskara.

Enya bardzo ceni prywatność. Nie miała tras koncertowych, rzadko udziela wywiadów. Bardzo kocha koty i otacza się nimi od dziecka. W 1997 roku kupiła zamek Ayesha w Killiney na przedmieściach Dublinu, w którym obecnie mieszka. Piękne ogrody otaczające zamek udostępnione są dla zwiedzających, ale nie wolno zbliżać się do zamku na więcej niż 250 m.
Do fanów Enyi zalicza się papież Jan Paweł II, z którym spotkała się w Watykanie w święta 1996 roku z okazji koncertu charytatywnego. Muzykę Enyi uwielbia także król Szwecji, dla którego zagrała i zaśpiewała w jego 50-te urodziny.

Nagrody i nominacje muzyczne i filmowe
Enya zdobyła jak do tej pory trzykrotnie nagrody Grammy za albumy:
1. "Shepered Moons'
2. "The Memory of Trees"
3. "A Day Without Rain"

Otrzymała nagrodę Las Vegas Film Critics Society za najlepszą piosenkę do filmu "Władca Pierścieni" za "May it be"

Otrzymała nominację do Oscara za najlepszą piosenkę do filmu - za "May it Be' do "Władcy Pierścieni". Już w nocy z 24 na 25 marca dowiemy się czy Enya zdobyła Oscara. W zasadzie nie ma to większego znaczenia, bo jak dla mnie jej piosenka jest i tak The Best.Jeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl