Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

EKIPA FILMOWA

Do ekranizacji "Władcy Pierścieni" zaangażowano gigantyczny sztab ludzi i specjalistów z różnych branż związanych z kinematografią. W przeważającej większości są to osoby niezbyt znane w świecie filmu, ale posiadające duże umiejętności, doświadczenie i talent. Poniżej przedstawimy większość z tych, którzy wywarli największy wpływ na realizacje filmu.

Peter Jackson - reżyseria, scenariusz, produkcja
Pan Jackson został szczegółowo przedstawiony dziale >Reżyser<, dokąd zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Barrie M. Osborne - producent
Osborne urodził się w Nowym Yorku. Studiował socjologię w Carleton College w Minnesocie. Pracę w przemyśle filmowym zaczął w 1970 roku na stanowisku asystenta montażysty i asystenta kierownika produkcji. Potem ukończył kurs zorganizowany przez amerykańska Gildię Reżyserów. Zaowocowało to współpracą ze znanymi i cenionymi reżyserami np. Francis Ford Coppola, Alan Pakula, Sydney Pollack przy realizacji wielu głośnych filmów. Potem pracował na różnych stanowiskach przy wielu filmach, również jako kierownik produkcji. W ostatnim czasie Osborne stał się producentem, a także kierownikiem produkcji filmu "Matrix"- dzieła wielokrotnie nagradzanego i przełomowego w dziedzinie efektów specjalnych. Przy realizacji "Władcy Pierścieni" powierzono mu funkcje głównego producenta.
Wybrana filmografia: "Ojciec chrzestny II", "Trzy dni kondora", "Wszyscy ludzie prezydenta", "Dzień Apokalipsy", "Wielki chłód", "Król komedii", "Cotton Club", 'Peggy Sue wyszła za mąż", "Dick Tracy", "Bez Twarzy", "China Moon", "Child's Play", "Matrix", "Władca Pierścieni".

Tim Sanders - produkcja
Z Peterem Jacksonem spotkali się przy realizacji "Przerażaczy", gdzie Sanders był współproducentem. W swojej karierze zaczynał jako kierownik planu przy produkcji filmu "Touch and Go", potem kolejno był kierownikiem zespołu zdjęciowego w filmie "Gallipoli", kierownikiem produkcji filmu m.in."Rok niebezpiecznego życia", a także producentem filmu "Aberration". Pracował jednak głównie dla kina australijskiego, np. był producentem, znanego także u nas serialu telewizyjnego " Powrót do Edenu". Pracował także w Nowej Zelandii w wytwórni South Pacific Pictures jako dyrektor produkcji, a także w firmie Communicado jako producent działu filmu i rozwoju telewizji.
Wybrana filmografia: "Przerażacze", "Aberration", "Traps", "Rok niebezpiecznego życia", "Race for the Yankee Zephyr", "The Survivor", 'Touch and Go", "Till There Was You", "Price of Milk", "Władca Pierścieni".

Frances Walsh - scenariusz, współprodukcja
Frances Walsh jest scenarzystka i producentka. Od samego początku swojej kariery zawodowej związana jest z Peterem Jacksonem. Współpracowała z nim przy produkcji większości jego filmów. Za scenariusz do film "Niebiańskie istoty" wspólnie z P.Jacksonem otrzymała nominacje do Oscara. Razem pracowali też nad filmami: "Braindead", "Przerażacze", a także obecnie przy "Władcy Pierścieni". Napisała także scenariusz do "Jack Brown Genius". Była tez producentka tego filmu.
Frances Walsh pochodzi z rodziny muzyków. Zanim zaczęła pracować przy realizacji filmów wykładała Literaturę angielska na Uniwersytecie Victorii. Zajmowała się także pisaniem. Prywatnie jest żoną Petera Jacksona.
Wybrana filmografia: "Meet the Feebles", "Martwica mózgu", "Niebiańskie istoty", " Jack Brown Genius", "Przerażacze", "Władca Pierścieni"

Philippa Boyens - scenariusz
Praca przy "Władcy Pierścieni" była jej debiutem jako scenarzysty. Wcześniej pracowała w teatrze, pełniąc w nim różne funkcje: dramaturga, nauczycielki, producentki i aktorki. Przez krótki okres była też prezesem Nowozelandzkiego Stowarzyszenia Scenarzystów. Dzięki temu trafiła do ekipy pracującej nad ekranizacja "Władcy Pierścieni". Od jedenastego roku życia, kiedy po raz pierwszy przeczytała tę powieść, stała się miłośniczką twórczości Tolkiena.. Ostatnio magazyn "Variety" umieścił ją na liście najciekawszych i najzdolniejszych scenarzystów ostatnich lat. Obecnie współpracuje z Peterem Jacksonem i Frances Walsh nad następnym wspólnym projektem.

Howard Shore - muzyka
Urodził się 18 października w Toronto w Kanadzie. Od wielu lat należy do ściślej czołówki najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej. Jest autorem muzyki do ponad 40 filmów. Zasłynął jako kompozytor ścieżek dźwiękowych do dziel Davida Cronenberga. Ma opinię najlepszego twórcy muzyki do mrocznych thrillerów. Był także kierownikiem muzycznym przez pięć pierwszych sezonów popularnego programu telewizyjnego "Saturday Night Live" telewizji NBC.
Za swoja twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień: Nagrodę Krytyków Filmowych Los Angeles, nominację do nagrody Grammy i nominację do nagrody BAFTA, nagrodę Gotham, Saturn, Genie. Za muzykę do filmu "Władca Pierścieni" otrzymał Oskara.
Od czasu do czasu daje również koncerty na żywo. W 1996 roku dyrygował Sewilska Orkiestra Symfoniczną na Festiwalu Muzyki Filmowej w Sewilii, a w 1998 roku wykonaniem muzyki "Crash" w Centrum Sztuki w Ottawie.
Wybrana filmografia: "Milczenie owiec", "Pani Doubtfire", "Ed Wood", "Wczoraj i dziś", "Siedem", "Szaleństwa młodości", "Sposób na Ryszarda", "Crash", "Gra", "Depresja gangstera", "Dogma", "Mucha", " Nagi Lunch", "Przeboje i podboje", "eXistenZ", "Rozgrywka", " Ślepy tor", "Filadelfia", "Klient", " Naiwniak", " Jak pies z kotem", "Sublokatorka", "Nadine", "Władca Pierścieni"

Enya - piosenki
Życie i twórczość Enyi zaprezentowaliśmy w oddzielnym dziale >Enya<

Andrew Lesnie - operator
Jest australijskim operatorem od wielu lat związanym z filmem, a także zdobywcą wielu nagród filmowych w Australii, ale dopiero dzięki "Władcy Pierścieni" ma szansę na wielką międzynarodową karierę. Jest członkiem Australijskiego Stowarzyszenia Operatorów. Jako operator współpracował również przy produkcjach telewizyjnych.
Dwukrotnie otrzymał nagrodę Milli przyznawaną przez Australijskie Towarzystwo Kinematograficzne, co w latach 1995-1996 zapewniło mu tytuł "Australijskiego Kamerzysty Roku". W roku 1997 otrzymał nagrodę Australijskiego Instytutu Filmowego za najlepsze zdjęcia za film " Marząc o Patsy Cline", oraz złotą nagrodę A.C.S za ten sam film. Zdobył też nagrodę Złotego Statywu za film "Babe - świnka z klasą" w roku 1996, za "Tempatation of a Monk" w 1995 roku i za "Spider and Rose" w 1994 roku. Do czasu "Władcy Pierścieni" jego największym osiągnięciem była praca przy obydwu częściach przygód sympatycznej świnki Babe. Ale obecnie jego największy sukces to Oskar za zdjęcia do "Władcy Pierścieni".
Wybrana filmografia: "Stations", " Dark Age", "Babe - świnka z klasa", "Babe - świnka w miescie", "Marząc o Patsy Cline", "Two if by Sea", "The Sugar Factory", "Fatal Past", The Delinquents", "Boys in the Island", " Daydream Beliver", "Unfinished Businessd", "Temptations of A Monk", "Spider and Rose", "Władca Pierścieni".

Grant Major - scenografia
Urodził się w Palmerston North w Nowej Zelandii. Swoja karierę rozpoczął w telewizji nowozelandzkiej. Jego debiutem filmowym była praca przy scenografii do słynnego filmu Jane Campion "Anioł przy moim stole". Następnie rozpoczął, trwająca do dzisiaj współpracę z Peterem Jacksonem. Był autorem scenografii do "Niebiańskich istot", a także do "Przerażaczy".
Pracował także przy scenografii do filmów telewizyjnych np.: "Herkules", "The Grasscutter", " The Chosen", i do serialu "Hanion". Ponadto pracował często przy reklamach, programach informacyjnych. Jest autorem wielu projektów: wykonał scenografię salonu Nowej Zelandii na Targi Expo, a także zaprojektował pawilony na Wystawach Światowych w Australii i Hiszpanii, przygotowywał tez projekty na Igrzyska Wspólnoty Brytyjskiej.
Wybrana filmografia: "Anioł przy moim stole", "Niebiańskie istoty", "Przerażacze", "Herkules", "Władca Pierścieni".

Ngila Dickson - kostiumy
Urodziła w Nowej Zelandii w Dunedin. Otrzymała za swoje projekty wiele nagród telewizyjnych w roku 1997 i 1998, m.in. zwyciężyła w IV Międzynarodowym Konkursie Telewizyjnym i zdobyła nagrodę za kostiumy do serialu "Xena: wojownicza księżniczka". Pracowała także przy kostiumach do serialu "Hercules". Jej styl spodobał się bardzo Peterowi Jacksonowi, który zaangażował ją przy realizacji "Niebiańskich Istot". Ten sam styl został także zastosowany przy przygotowaniu kostiumów do "Władcy Pierścieni".
Wybrana filmografia: Kino:"Niebiańskie istoty", "Crash", "Jack be Nimble", "Grampire", 'Ruby and Rata", "Władca Pierścieni" Telewizja: "Hercules" (serial, "Xena: wojownicza księżniczka" (serial), "Rainbow Warior", "High Tide", Mrs Piggle Wiggle', "Ray Bradbury".

Peter Owen - charakteryzacja
Studiował na wydziale języków nowożytnych na Uniwersytecie w Bristolu. W czasie studiów zatrudnił się w firmie Bristol Old Vic. Potem pracował jako charakteryzator w telewizji, teatrach i operach w całej Europie. Do przemysłu filmowego trafił przy realizacji filmu "Kontrakt rysownika". Od wielu lat współpracuje z Peterem Kingiem, z którym prowadzą razem firmę "Owen & King". Jego klientami są gwiazdy Hollywood m.in. Meryl Streep, Johnny Depp, Nicole Kidman, Bruce Willis. W 2000 roku otrzymał pierwszą doroczną nagrodę Gildii Charakteryzatorów za najlepsza charakteryzację do filmu "Jeździec bez głowy". W 2002 otrzymał Oskara za charakteryzacje do "Władcy Pierścieni".
Wybrana filmografia: "Prick Up you Ears", "Niebezpieczne związki", "Małe kobietki", "Wiek niewinności", "Oscar & Lucinda", "Beloved", "Klatka dla ptaków", "Portret damy"', "Oniegin", "Jeździec bez głowy"', "Władca Pierścieni".

Peter King - charakteryzacja
Początkowo Peter King pracował jako fryzjer. Potem został zatrudniony w firmie Bristol Old Vic. Jego pierwszym filmem, był podobnie jak w przypadku Petera Owena "Kontrakt rysownika". Następnie współpracował z Owenem przy wielu przedstawieniach operowych i teatralnych, a także przy filmach. Zdecydował się na założenie własnej firmy z Caroline Turner. Potem dołączył do firmy również Peter Owen. Do ich stałej klienteli oprócz wspomnianych wcześniej Meryl Streep, Bruca Willisa, Nicole Kidman i Johny Deppa, należą także: Michelle Pfeiffer, John Malkovich, Cate Blanchett, Cameron Diaz, Robert de Niro, Helen Hunt, Ralph Fiennes.
Wybrana filmografia: "Secret Weapon", "Princess Caraboo", "Batman i Robin", "Idol", "An Ideal Husband", "Portret damy", Jeździec bez głowy", "Mąż idealny", "Oniegin", 'Wiek niewinności", "Wieczna miłość", "Mały głos", "Władca Pierścieni".

Bob Weinstein - kierownik produkcji
Z zawodu jest producentem, scenarzystą i reżyserem. Wraz ze swoim bratem Harveyem są znanymi i szanowanymi osobistościami w świecie showbiznesu. Wspólnie stworzyli firmę Miramax, w której wyprodukowali wiele znanych filmów. Ich rodzinna firma została w latach 90-tych zakupiona przez Disneya. Filmy, które powstały pod ich kierownictwem pokazywały, że kino amerykańskie to nie tylko komercja, ale prawdziwa sztuka.
Wybrana filmografia: "Pulp Fiction", "Dym", "Angielski pacjent" - w/w wymienione tytuły powstały w Miramax i były nagradzane wieloma nagrodami, w tym Oskarami. Inne filmy powstałe pod jego kierownictwem: "Czekolada", "Malena", "Straszny film", "Krzyk 1-3", "Zakochany Szekspir", "Buntownik z wyboru", "Władca Pierścieni" (trzy ostanie tytuły są także nagrodzone Oskarami)

Harvey Weinstein - kierownik produkcji
Harvey Weinstein podobnie jak Bob należy do najbardziej cenionych producentów filmowych w Hollywood. Wspólnie założyli wytwórnię filmową Miramax, w której powstało wiele głośnych filmów nagradzanych licznymi nagrodami filmowymi jak BAFTA i Oskary. Ich filmy są nie tylko wysoko notowane u krytyków, ale odnosiły także sukcesy finansowe i biły rekordy popularności.
Wybrana filmografia: "Pret-a-Porter", "Idol", "Pierwsze oczarowanie", "Mansfield Park", "Wbrew regułom", "Dym", "Angielski pacjent", "Buntownik z wyboru", "Czekolada", "Malena", "Straszny film", "Święty dym", "Władca Pierścieni".

Mark Ordesky - kierownik produkcji
Początkowo swoją karierę zawodową Ordesky powiązał z wytwórnią filmową New Line Cinema, gdzie rozpoczął pracę jako recenzent scenariuszy dla Boba Shaye'a, który zajmował wtedy stanowisko prezesa. W wytwórni sprawował różne funkcje i zajmował najróżniejsze stanowiska: zarządzał kontraktami firmy, wypromował na amerykańskim rynku filmowym Jackie Chana. W 1991 roku objął stanowisko dyrektora wytwórni Fine Line Features. Miał zaledwie 34 lata, gdy został najmłodszym członkiem zarządu w hollywoodzkiej wytwórni filmowej. Nawiązał ścisłą współpracę i wspierał twórczość wielu reżyserów, którzy dołączyli potem do grona najwybitniejszych twórców kina np. z Bernardem Bertoluccim, Larsem Von Tierem i Davidem Marnetem. Stworzył także doskonałe warunki dla nowych talentów np. Gavina O'Connora, który zwyciężył na festiwalu w Sundance.
Wybrana filmografia: "Rumble in the Bronx", "Hollywood atakuje", "Tańcząc w ciemnościach", "Joint Venture", "Besieged", "Before Nights Falls", "Słodkie jutro", "Władca Pierścieni".

Saul Zaentz - kierownik produkcji Urodził się w 1921 roku w USA w Passaic w New Jersey. Jest jedną z najbardziej znanych postaci w świecie amerykańskiego showbisnesu. Wiele jego filmów zdobyło nie tylko popularność, ale także najwyższe nagrody w świecie filmu. Jest obdarzony niezwykłą intuicją. Dla świata filmu odkrył dwóch wybitnych reżyserów Milosa Formana i Anthony'ego Minghellę. Za "Lot nad kukułczym gniazdem" M.Formana otrzymał w 1976 Oskara za najlepszy film, a w 1985 roku za "Amadeusza" również w tej samej kategorii. Kolejnym Oskarem za najlepszy film został nagrodzony "Angielski pacjent" A. Minghella.
Ekranizacją "Władcy Pierścieni" zainteresował się już w 1978 roku. Prawo do sfilmowania powieści nabył dużo wcześniej od samego Tolkiena. Film animowany w reżyserii Ralpha Bakshi nie odniósł większego sukcesu. Zaentz wierzył jednak w magię powieści i dlatego gdy tylko Peter Jackson zainteresował się sfilmowaniem powieści, bez namysłu dołączył do całego przedsięwzięcia jako kierownik produkcji.
Zaentz zdobył wiele nagród za swoja twórczość. W 1998 roku na festiwalu w Karlovych Varach otrzymał nagrodę specjalną za wkład w niezależną produkcje filmowa na świecie.
Wybrana filmografia: Lot nad kukułczym gniazdem", "Amadeusz", "Angielski pacjent", "Władcy Pierścieni" animowany, "Władca Pierścieni" fabularny i wiele innych.

Dan Hennah - scenograf
Dan Hennah pochodzi z Nowej Zelandii z miasta Hastings. Ukończył studia w Politechnicznej Szkole Architektury w Welligton. Po raz pierwszy trafił do przemysłu filmowego przy filmie "Prisoner", gdzie pracował na stanowisku asystenta producenta.
Pracował dla telewizji przy produkcji wielu filmów i seriali na różnych stanowiskach: projektanta produkcji, projektanta pomocniczego, dyrektora artystycznego i projektanta produkcji np. "The Tribe", "Twist in the Tale", "Wyspa skarbów", "William Tell", "Heart Of the High Country", "Adrift". Pracował także przy wielu produkcjach kinowych na różnych stanowiskach. Z Peterem Jacksonem współpracował przy filmie "Przerażacze", gdzie był dyrektorem artystycznym.
Wybrana filmografia: "Prisoner", 'Bunt na "Bounty", "Mesmerised", "The Rescue", "Savage Island", "White Water Summer", "Zatopienie "Rainbow Warrior", "Przerażacze", "Władca Pierścieni".

Richard Taylor - efekty specjalne, kostiumy
Jest właścicielem i dyrektorem firmy "WETA", która specjalizuje się w wykonawstwie efektów specjalnych. Zajmował się przygotowanie efektów specjalnych do wszystkich dotychczasowych filmów Petera Jacksona: "Przerażacze", "Martwica mózgu", "Meet The Feebles", "Niebiańskie stworzenia", "Forgotten Silver". Ponadto projektowa efekty specjalne do wielu innych filmów kinowych np. "Heaven", "The Ugly", "Once Were Warriors", "Jack Brown Genius", "Tidal Wave"
Współpracuje także z telewizją. Stworzył i zaprojektował charakteryzacje w popularnych również u nas serialach telewizyjnych np. "Hercules", "Xena: wojownicza księżniczka", "Młody Hercules".
Od wielu lat jego partnerką jest Tanią Rodger, z którą wspólnie otrzymali wiele międzynarodowych nagród: za modele i miniatury do "Przerażaczy" w Hiszpanii i nominację do Saturna, za efekty specjalne do "Martwicy mózgu" na festiwalu filmowym w Stiges w Hiszpanii, w Avorez we Francji, w Portugalii i Srebrny Krzyż w Holandii, za "Meet The Feebles" na festiwalu we Włoszech i wiele nowozenadzkich nagród filmowych za efekty specjalne.
Szczytowym osiągnięciem Taylora jest zdobycie dwóch Oskarów za "Władcę Pierścieni": za efekty specjalne wspólnie z Jimem Ryglem, Markiem Stetsonem, Randallem Williamem Cookiem oraz Oskara za charakteryzację (wspólnie z Owenem).
Wybrana filmografia: "Przerażacze", "Martwica mózgu", "Meet The Feebles", "Niebiańskie stworzenia", "Forgotten Silver", "Heaven", "The Ugly", "Once Were Warriors", "Jack Brown Genius", "Tidal Wave" i wiele innych.

John Gilbert - montażysta
Już podczas studiów J.Gilbert rozpoczął pracę w przemyśle filmowym w wytwórni National Film Unit. W wyniku tego porzucił studia na wydziale historii i antropologii i kontynuował prace w nowozelandzkiej telewizji. Początkowo pracował jako pomocnik montażysty a potem jako montażysta. Zajmował się również montażem dźwięku. W telewizji pracował przy produkcji filmów krótkometrażowych, dokumentalnych i dramatach np. "The Lounge Bar", "Jean Batter Garbo of the Skies".
Pracował także przy montażu i udźwiękowieniu filmów kinowych. Było ich ponad 20. Otrzymał nowozelandzką nagrodę filmową i telewizyjna za najlepszy montaż w filmach "Crush" i "Via Satellite". Próbował tez swoich sił jako producent filmu krótkometrażowego "Willy Nilly". Z Peterem Jacksonem pracował przy "Przerażaczach" i obecnie przy "Władcy Pierścieni".
Wybrana filmografia: "Crush", "Via Satellite", "Punitive", "Damage", "Przerażacze", "Willy Nilly", "Władca Pierścieni".

Ellen M. Somers - współproducent
Ma duże doświadczenie zawodowe, zdobyte przy produkcji wielu głośnych filmów. Pracowała początkowo przy produkcji efektów specjalnych w filmach reklamowych dla wielu znanych firm np. Coca Cola, Chevrolet, Budweiser, Miller, McDonalds, gdzie zajmowała kierownicze stanowiska. Później pracowała jako dyrektor produkcji w studiu Boss Film Sommers przy produkcji efektów specjalnych w wielu filmach np. "Uwierz w ducha", "Obcy 3", "Powrót Batmana", "Na krawędzi", "Epidemia", "Gatunek". Zajmowała również stanowisko wiceprezesa w Production-Digital Studios, skąd przeszła do Warner Bross. Stworzyła tam Warner Digital Studios i zapewniła mu dynamiczny rozwój. Wkrótce pracowało tam ponad 160 osób. Osobiście nadzorowała produkcję przy "Batman i Robin" i "Marsjanie atakują". Za film "Między piekłem a niebem" otrzymała Oskara za efekty specjalne.
Wybrana filmografia: "Eraser", "My Fellow Americans", "Wakacje w Las Vegas", "Uwierz w ducha", "Obcy 3", "Powrót Batmana", "Na krawędzi", "Epidemia", "Gatunek", "Batman i Robin" , "Marsjanie atakuj", "Władca Pierścieni".

Rick Porras - współproducent
Ukończył Uniwersytet Stanforda. Po studiach pracował jako agent handlowy na festiwalach i targach filmowych dla firmy Filmline International. Później rozpoczął pracę w wytwórni Robert Zemeckis Productions, gdzie zajmował stanowisko reżysera a potem także producenta. Nawiązał bliską współpracę z samym Zemeckisem obejmując funkcje jego asystenta. Został także producentem filmu "Kontakt".
Wybrana filmografia: "Opowieści z krypty" i "Yellow"- dla telewizji HBO, "The Public Eye", "Ze śmiercią jej do twarzy"," Forest Gump", "South Side Amusement Co.", "Kontakt", "Władca Pierścieni".

Alan Lee - koncepcja artystyczna
Alan Lee jest znanym na całym świecie ilustratorem do wielu powieści fantasty np. "Faeries", "The Mabinogion", "Castles", "The Mirrorstone", "The Moons Revenge", "Merlin Dreams", "Black Ships Before Troy" i "The Wanderings of Odysseus". Za swoje prace otrzymał wiele nagród i wyróżnień np. medal Kate Greenway. W 1998 roku zdobył Word Fantasty Award dla najlepszego grafika.
Od wielu lat zajmował się ilustracjami do powieści Tolkiena. Podobnie jak sam pisarz interesował się mitologią i legendami celtyckimi i nordyckimi, co znalazło odbicie w jego pracach. Z okazji 100-lecia urodzin pisarza wykonał ponad 50 ilustracji do "Władcy Pierścieni" i "Hobbita", które zdobyły największą popularność wśród miłośników twórczości Tolkiena. Właśnie dlatego Peter Jackson zatrudnił go przy ekranizacji trylogii.
Już od dawna współpracuje z przemysłem filmowym jako autor koncepcji plastycznych. Pracował przy filmach: "Legenda", "Eryk Wiking", "Merlin", Władca Pierścieni".

John Howe - koncepcja artystyczna
Jest znanym i uznawanym artystą plastykiem. Jest autorem ilustracji do wielu książek zwłaszcza fantastycznych i historycznych, a także komiksów. Jego prace wielokrotnie były prezentowane na wystawach plastycznych w Europie. Zajmował się również tworzeniem tła do telewizyjnych seriali animowanych.
Najbardziej zasłynął jako autor ilustracji do plakatów, kalendarzy o tematyce tolkienowskiej i okładek książek do dziel Tolkiena, którymi jest od dawna zafascynowany. Z tego powodu został zaangażowany do "Władcy Pierścieni" przy tworzeniu koncepcji artystycznej.

Jamie Selkirk - kierownik postprodukcji
W przemyśle filmowym rozpoczął prace w firmie New Zealand Broadcasting Corporation jako montażysta. Zajmował się przygotowaniem montażu, reportaży, filmów dokumentalnych i dramatów. Po założeniu własnej firmy Mr.Chopper pracował przy montażu i udźwiękowieniu wielu filmów i reklam.
Peter Jakcson zatrudnił go przy realizacji większości swoich filmów, gdzie pracował na różnych stanowiskach przy ich montażu i produkcji. Wybrana filmografia: "Bad Taste", "Meet the Feebles", "Martwica mózgu", "Niebiańskie istoty", " Jack Brown Genius", "The Lie of the Land", "The Silent One", "Dzikie konie", "Batlletruck", "The Scarecrow", "Władca Pierścieni".

Ponadto przy ekranizacji "Władcy Pierścieni' pracuje wiele innych osób, jak już wspomniałam jest to gigantyczny sztab ludzi. Wymienię nazwiska jeszcze kilku z nich:

Dźwięk: Christopher Boyes,
Hammond Peek,
Guntis Creagh,
Michael Semanick

Montaż efektów dźwiękowych: Mike Hopkins
Ethan Van Der Ryn

Montaż: Michael J.Horton

Efekty specjalne: Jim Rygiel
Mark Stetson
Randall William Cook
Wszyscy trzej wraz z Richardem Taylorem są zdobywcami Oskara za efekty specjalne do "Władcy Pierścieni"


Jeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl