Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

Miecz Boromira

Przed prologiem, którego nie będzie...

Mógłbym napisać naukowy esej o mieczu Boromira. Lecz po co? Czyż nie lepiej opowiedzieć jego historię używając tak małej ilości słów jak to tylko możliwe? W sposób tętniący emocjami? A potem ująć je na końcu w karby we wnioskach?

I tak też zrobię. Najpierw emocje, potem racjonalne podejście...

Prolog którego nie ma

Umrzyj szukając miecza,co był złamany [Znajdź miecz co był złamany]
Imladris zahuczą przy przekuciu go jary [Imladris kryją go jary]
Tam znajdziesz radę tę samą [Tam lepsza znajdzie się rada]
Jak Morgulu czary [Niźli Morgulu czary]
Tam też cię znak zwiedzie [Tam też się znak ukaże]
Że bliska nigdy nie będzie twa godzina [Że bliska już jest godzina]
Omami cię zguba Isildura [Lśni zguba Isildura]
Twa wola się przed nią ugina [Niziołek się nie ugina]

Tekst zapisany kursywą wyraża prawdziwe znaczenie wiersza dla... samego Boromira. Tak powinny brzmieć słowa, które starszy z synów Denethora usłyszał w swym śnie. Tak, nie zaś w formie obietnicy wyrażonej przez głos wołający z "bladego światła na zachodzie" a podanej w nawiasach kwadratowych... Zwodniczej obietnicy, kończącej się szaleńczą jazdą, upadkiem moralnym i wreszcie śmiercią.

A przecież wszystko przez "miecz co był złamany". Miecz, który Boromir jedzie odnaleźć. I który w mej opinii może być... zarówno jego własnym orężem (gdyby tylko nie słowo "był") co samym Boromirem. Gdyby tylko nie słowo "był"... O wymowie miecza Boromira opowiedzą kolejne sceny...

Scena Pierwsza

Okolice Rivendell. Widzimy Boromira wyruszającego z Drużyną. W swym mniemaniu odnalazł "miecz, który był złamany". Miecz Aragorna. Anduril-który-był-Narsilem Spełnił pierwszą część sennego nakazu. Moim zdaniem poszukiwania te dopiero rozpoczął. Zakończy je wraz z życiem. Swym i swego miecza.

Zastanawiające jest, iż u boku Boromira znajduje się miecz "z kształtu podobny do Andurila lecz nie tak starożytny". Miecz ten jest lśniący, podobnie jak Anduril pozbawiony szczerb. Poczekajmy jednak...

Scena Druga

Moria. Sala Mazarbul. Do jej wnętrza poprzez szparę w drzwiach wciska się dłoń trolla. Boromir doskakuje i uderza z całej siły. Ostrze wyszczerbia się. Szukajmy więc dalej miecza co był złamany. Lub raczej tego, który pęknie... Odnaleźliśmy już bowiem Andurila, lecz teraz to miecz Boromira naznacza się pierwszą rysą. Anduril lśni nadal niczym nie skażonym, wolnym od rys i szczerb światłem. Prędko przyjdzie mieczowi Boromira zająć miejsce Narsila tak jak i Aragorn zajmie pozycję o jakiej starszy syn Namiestnika śnił i na niemożność objęcia której zżymał się przed ojcem w dzieciństwie.
W Scenie Trzeciej miecz Boromira zajmie miejsce Andurila (a raczej Narsila) pękając w klęsce, Boromir zaś miejsce Aragorna - Obieżyświata w cieniu...

Scena Trzecia

Okolice Amon Hen. Polana w lesie. Dźwięk rogu, tętent wielu stóp, dogasająca walka, kroki cichną wraz z oddalającymi się orkami. Boromir zostaje sam... wraz ze strzaskanym mieczem w ręku i równie strzaskanym życiem po próbie odedbrania Frodowi Pierścienia. Odnalazł "miecz co był złamany" w samym sobie...

"Miecz z kształtu podobny do Andurila lecz nie tak starożytny" pękł w klęsce. Nikt go nie przekuje tak jak i nie ma potomków Boromir. Aragorn będzie rządził w odrodzonej Minas Anor, całym królestwem Boromira będzie łódź z Lorien. Anduril wraz ze swym posiadaczem wzniesie się ku władzy. Miecz Boromira podąży za swym właścicielem rodu nie tak starożytnego jak ten syna Arathorna z nurtem Anduiny ku morzu...

Oto zwiastun końca panowania Namiestników Rodu Anariona.

Pieśń dobiegła końca...

Epilogiem niech będą słowa Wschodniego Wiatru w pieśni Gimlego...
Epilogiem niech będą słowa nigdy nie wypowiedziane w pieśni nigdy nie wyśpiewanej...
Epilogiem dla syna Namiestnika, który Namiestnikiem nigdy nie zostanie...
Epilog jest zbyteczny, zastąpią go wnioski...

Wnioski

1. Drogi obu mieczy

Miecz Boromira wydaje się podążać drogą odwrotną w stosunku do Narsila/Andurila. Paradoksalnie Boromir odnajduje złamany miecz... w samym sobie i własnym orężu. W samym sobie gdyż zawodzi w próbie z Frodem. Sam Boromir może być potraktowany jako "miecz co był złamany" gdyż zawodzi ulegając złemu czarowi Pierścienia. Natomiast literalnie złamanym mieczem staje się jego miecz. Przedmiot zdaje się oddawać ducha swego właściciela.

Właściciel zawodzi - miecz pęka.

Całkowicie odwrotna jest sytuacja Aragorna. On z kolei zwycięsko przechodzi pierwszą próbę - mając Pierścień w zasięgu ręki - jeszcze w Bree gdzie jest posiadaczem zaledwie szczątków Narsila. Przedmiot po raz kolejny oddaje ducha swego właściciela pomimo tego, iż przekuty zostaje gdy Jedyny się odnajduje. Syn Arathorna wznosi się ze stanu awanturnika do prawowitego potomka dawnych królów. Należy jeszcze zaznaczyć, iż zarówno Aragorn jak i Narsil zmieniają swe imiona.

Właściciel wytrzymuje próbę - miecz zostaje przekuty.

2. Inna interpretacja złamanego (strzaskanego) miecza Boromira

W scenie rozgrywającej się na polanie na Amon Hen to nie pęknięty róg lecz właśnie miecz wydaje się być czytelną choć zarazem poetycką w zastosowanych środkach wyrazu zapowiedzią końca rządów Namiestników w Gondorze.

Wraz z Boromirem odchodzi najprężniejszy spośród Gondorczyków, człowiek nie wahający się powiedzieć "NIE, ja mam INNE zdanie w tej kwestii" osobom tak potężnym jak Elrond czy Mithrandir. I nieistotnym jest dla mnie ocena moralna tego zdania i fakt czy jest ono słuszne czy też nie. Dodać jeszcze należy, iż co prawda Denethor również nie ulega Gandalfowi jednak po śmierci starszego z synów jest już tylko cieniem samego siebie.

I znów biorąc pod uwagę rozważania z punktu pierwszego możemy napisać:

Aragorn: miecz złamany - przekuty - dojście do władzy - zapowiedź rządów Królów Boromir: miecz cały - wyszczerbiony - strzaskany - odejście od władzy - zapowiedź końca rządów Namiestników

3. Śmierć a miecz

Miecz jako broń był symbolem nie tylko statusu lecz także i zamożności swego posiadacza. Ktoś kto posiadał dobry miecz był z reguły bogaty. Miecz w przeciwieństwie do topora jako głównej broni wojownika służył jedynie do zabijania. Toporem można jeszcze rąbać drzewo.

Miecz był życiem swego posiadacza. W wielu przypadkach był również symbolem danego rodu (jak Narsil/Anduril u Aragorna) i wraz ze śmiercią ostatniego męskiego potomka łamano go.

Z tego też powodu wydaje mi się uzasadnionym powiązanie na zasadzie:

Miecz złamany - śmierć
Miecz przekuty - nowe życie/zmartwychwstanie

Przy czym śmierć rozumiem tu w sensie dosłownym, nowe życie/zmartwychwstanie natomiast w sensie przenośnym. Śmierć i złamany miecz są losem Boromira, nowe życie/zmartwychwstanie wraz ze zmianą imienia tak miecza (Narsila) jak i jego właściciela - Aragorna.SUPLEMENT 1

Tabela prezentująca losy miecza Boromira na tle losów Narsila/Andurila

\

Moment czasowy

Miejsce

Wydarzenie

Interpretacja

Miecz Boromira

1

-

-

-

Narsil/Anduril

1

Bree

Ujawnienie strzaskanego ostrza

Pokazanie dawnej chwały

Miecz Boromira

2

Rivendell

Prezentacja miecza

Pokazanie obecnej chwały

Narsil/Anduril

2

Rivendell

Przekucie i zmiana imienia

Zapowiedź przyszłej chwały

Miecz Boromira

3

Moria

Wyszczerbienie w nieudanym ataku na trolla

Zapowiedź upadku

Miecz Aragorna

3

Moria

Zwycięska walka

Potwierdzenie znaczenia miecza i właściciela

Miecz Boromira

4

Amon Hen

Miecz strzaskany w klęsce

Zapowiedź końca rządów Namiestników

Miecz Aragorna

4

Amon Hen

-

-
SUPLEMENT 2

Wykres pokazujący drogi mieczy Aragorna i Boromira


Zgodnie z tabelą z Suplementu 1 Miecz Aragorna podąża drogą od strzaskanego ostrza (w Bree wartość zerowa) aż do przekucia w Rivendell utrzymując potem równy (wysoki) status. Natomiast losy miecza Boromira wykazują tendencję spadkową od Rivendell poprzez Morię (wykres pokazuje gwałtowne obniżenie na skutek wyszczerbienia w walce z trollem) aż do Amon Hen gdzie miecz pęka (wartość zerowa na wykresie).

Inne teksty są dostępne w dziale Eseje i felietony

Napisal AdamJeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl