Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki"Ainulindale" polskiego kompozytora!!! "Ainulindale" wg Silmarillionu J.R.R. Tolkiena na wielką orkiestrę symfoniczną.Już za kilka dni, 17.02.2008 r. we wrocławskiej filharmonii będzie można wysłuchać symfonii "Ainulindale", której autorem jest polski kompozytor, Robert Kurdybacha. Koncert odbędzie się w ramach 26 Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej "Musica Polonica Nova", jaki odbywa się w dniach od 15 do 22 lutego 2008 roku we Wrocławiu.

Miejsce i data:
Filharmonia Wrocławska, ul. Piłsudskiego 19
17 lutego 2008r.- niedziela - godz. 20.00

Wykonanie:
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia
Jerzy Maksymiuk - dyrygent
Krzysztof Fiedukiewicz - fagot
Maciej Grzybowski - fortepian
Cezary Duchnowski - media elektroniczne
Marcin Rupociński - media elektroniczne

Kompozytor:
Robert Kurdybacha - Ainulindalë ( wg "Silmarillion" J.R.R. Tolkiena)

Ponadto w pozostałym repertuarze:
Kazimierz Serocki - Pianophonie na fortepian, elektroniczne przetworzenie dźwięku i orkiestrę
Andrzej Panufnik - Koncert fagotowy
Paweł Mykietyn - II Symfonia

Bilety: 40 zł, 30 zł, ulgowe - 15 zł

***

Słowo od kompozytora:

"Dnia 17.02.2008 r. (niedziela) o godz. 20:00, w sali filharmonii wrocławskiej na koncercie w ramach festiwalu Musica Polonica Nova odbędzie się wykonanie utworu mojego autorstwa "Ainulindale wg Silmarillionu J.R.R. Tolkiena" na wielką orkiestrę symfoniczną. Wykonawcami będą Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji pod dyr. Jerzego Maksymiuka.

Cała kompozycja trwa ok. 25 minut i jest ściśle wzorowana na pierszym rozdziale mitologii "Silmarillion". Muzyka ta oparta jest na naturalnym wzorcu muzycznym, jakim jest niezmienialny naturalny szereg tonów harmonicznych, na którym opiera się cała akustyka instrumentalna. Ponadto w tym utworze starałem się uniknąć "skażenia" muzyki wzorcami hollywoodzkimi (muzyka filmowa) czy etnicznymi, które to inni twórcy upodobali sobie do zastosowaniu przy tematyce związanej z dziełami Tolkiena.

Utwór wykonany będzie w wersji "podstawowej" czyli bez pogłębienia o wątki muzyczne, które uzupełniają Muzykę Ainurów a są zawarte w innych rozdziałach. Te dodatkowe elementy będą dołączone dopiero później, po zakończeniu studiów nad literaturą tolkienowską.

Utwór i realizowana w tym roku książka o muzyce w twórczości Tolkiena i jej przełożeniu na język instrumentów i głosów będą przedmiotem mojej pracy habilitacyjnej i mam nadzieję wzbogacą recepcję twórczości Tolkiena o nowe jakości. Z tego względu zamierzam też poszukiwać kontaktów z osobami które mogłyby pomóc mi w napisaniu tej pracy, choćby poprzez wzbogacenie jej o stylową szatę graficzną, itp., czy konsultacje w zakresie języków stworzonych przez Tolkiena i podobne sprawy.

Niniejszej pracy podjąłem się z uwagi na wielkość pisarstwaTolkiena a zarazem brak opracowań dotyczących muzyki w tym najgłębszym i najrozleglejszym znaczeniu. Ponadto mając do dyspozycji duży aparat orkiestrowy stwierdziłem, że mogę spróbowaćoddać całą potęgę brzmienia tej muzyki, zarazem nie tracąc nic z jej najdrobniejszych szczegółów. Stąd poświęciłem kilkanaście ostatnich miesięcy na tę pracę. Poczułem się także w obowiązku poinformować o zaistnieniu takiej kompozycji, bowiem nie odnalazłem w literaturze muzycznej nic, co by w podobny sposób potraktowało "Silmarillion" jako wzorzec literacki. Dlatego jeśli ktoś z Wasbędzie miał szansę dotarcia na koncert, wysłuchania tej kompozycjii wyrażenia swoich uwag będzie mi bardzo miło (na koncercie będą też inne ciekawe utwory autorstwa innych twórców, ale nie związanez Tolkienem, szczegóły: www.musicapolonicanova.pl.

Utwór ma być nagrywany przez Polskie Radio i jak często w takiej sytuacji bywa, możliwe że będzie retransmitowany w radiowej Dwójce. Nagranie mam otrzymać...

W przyszłości planuje również kontynuację pisania muzyki w kontekście twórczości Tolkiena. Wstępnie zamierzam napisać kolejnedwie części: muzykę związaną z erami po stworzeniu świata, oraz drugą muzykę Ainurów która zapowiedziana jest na końcu dziejów...ale to na razie tylko plany...

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i liczę na odzew

Robert Kurdybacha
Akademia Muzyczna we Wrocławiu"


***

Szczegóły: www.musicapolonicanova.plJeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl