Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

Informacja o operze i kompozytorze

1 lipca odbyła się skromna premiera, prawdopodobnie najmniej znanej i reklamowanej opery, ale tak wiele znaczącej dla każdego prawdziwego miłośnika Tolkiena, zatytułowanej "Leithian" - opowieść o miłości Berena i Luthien. Odbyła się w Liederkranz Hall, niewielkiej sali leżącej w pobliżu Central Park w Nowym Jorku. Kompozytorem opery jest muzyk i śpiewak Metropolitan Opera, Adam Klein, występujący w spektaklu w jednej z głównych ról, jako Beren. Ponadto w przedstawieniu wzięło udział około dwudziestu innych muzyków i śpiewaków. Była się premiera części pierwszej opery "Leithian", część druga być może zostanie wystawiona w przyszłym roku.

Opera powstała w oparciu o jedną z opowieści z "Silmarilliona" J.R.R. Tolkiena. Poemat po polsku i znacznie obszerniejszy fragment po angielsku znajdziecie u nas w dziale ´Wiersze´ TUTAJ


Adam Klein - kompozytor, muzyk i tenor oraz miłośnik literatury Tolkiena

Akcja "Pieśni o Leithian" rozgrywa się w Pierwsze Erze Śródziemia, kiedy Sauron był dowódcą wojsk i sługą Morgotha. Dla porównania akcja "Władcy Pierścieni" a nawet"Hobbita" rozgrywają się dopiero w Trzeciej Erze. Historia Berena, człowieczego syna i Luthien - księżniczki elfów, córki potężnej Majarki Meliany jest najpiękniejszą historią miłosną Tolkiena. Przypomnijmy, że właśnie ich imiona widnieją na wspólnym grobie Profesora i jego żony. To także opowieść pełna przygód i napięcia, opowiadająca o tym jak parze zakochanych udało się to czego nie osiągnęła żadna armia elfów - wydarli z korony samego Morgotha jeden z legendarnych klejnotów - Silmaril. Jest to także pierwszy związek pomiędzy człowiekiem i elfem, ostatnim był związek Arweny i Aragorna.

To jedna z pierwszych historii o Śródziemiu, jakie napisał Tolkien, rozpoczęta już w 1914 roku, wydana jednak zarówno po "Hobbicie", jak i "Władcy Pierścieni" już po śmierci Tolkiena przez jego syna Christophera. W jednym z "Listów" J.R.R. Tolkiena opublikowanym dopiero w 1981 roku pisarz wyrażał wielką nadzieję, że jakiś kompozytor zainteresuje się jego dziełami. A dokładnie były to słowa:
"I would draw some of the great tales in fullness, and leave many only placed in the scheme, and sketched. The cycles should be linked to a majestic whole, and yet leave scope for other minds and hands, wielding paint and music and drama..."
-John Ronald Reuel Tolkien, from a letter written to Milton Waldman, ca. 1951 -

I tak się stało. Kompozytor Adam Klein odpowiedział na to życzenie, gdy tylko przeczytał "Listy". Już w 1982 roku rozpoczął pracę nad operą "Leithian". Tworzenie jej zajęło mu 10 lat. Jest to niezwykła adaptacjach, w której nie został zmieniony żaden z głównych wątków opowieści, również żadna z postaci nie została przekształcona ani pominięta. Libretto to połączenie oryginalnego tekstu Tolkiena i napisanego przez Adama Kleina (około połowy), ponieważ oryginał był zbyt niekompletny, by wykorzystać wyłącznie jego fragmenty.

Choć opera została ukończona już w 1992 roku wystawiono ją dopiero po raz pierwszy 1 lipca 2006, gdyż wiele czasu zajęły poprawki i dopracowanie kompozycji, poszukiwanie odpowiednich odtwórców ról, pozyskanie sponsorów a przede wszystkim zgody na wykorzystanie oryginału Tolkiena.

Kompozycja zawiera około cztery i pół godziny muzyki. I jest podzielona podobnie jak "Władca Pierścieni" na trzy części, które stanowią jedną całość. Część pierwsza, której premiera odbyła się 1 lipca kończy się gdy Luthien ratuje Berena z lochów Morgotha.

Podczas tej premiery po raz pierwszy zostały przedstawione wszystkie sceny opery. Jej fragmenty prezentowano publicznie trzykrotnie: dwie arie i duet były częścią koncertu opery w Del Norte w Colorado w 2005 roku, arię Berena ze sceny dziewiątej usłyszano podczas koncertu w Memphis w 1998 roku, a twórca opery Klein wykorzystał arię Berena ze sceny drugiej w operowym konkursie wokalnym w 1990 roku, w którym zwyciężył.


Operowa odtwórczyni roli Luthien - Tami Swartz

Bilety - $20, dla dzieci poniżej 12 lat - $10.Jeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl