Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

Howard Shore - "The Fellowship of the ring"

Początkowe nuty wprowadzają nas przez bramę Śródziemia i towarzyszyć nam będą w odkrywaniu jego tajemnic. Słyszymy głosy elfów opowiadające o zamierzchłych czasach, o historii łez, trudów, ale i radości, odwadze i miłości, zdolnych pokonać strach, nienawiść i kłamstwa. Monumentalny chór śpiewa poruszająco, napięcie wzrasta, pieśń dochodzi do apogeum i gaśnie pozwalając już odmiennym nutom budować dalszą opowieść. Mimo zła czającego się w cieniu jest nadzieja - światło, które nigdy nie gaśnie.

Po tym wprowadzeniu zostajemy zaproszeni do Shire - sielska i ciepła muzyka opisuje radość i prostotę życia w wiosce Hobbitów. Ten motyw muzyczny będzie odtąd towarzyszył Frodowi, gdziekolwiek się znajdzie, rozświetlając nadzieją mroki złych dni.

Skoczne i beztroskie nuty kończą się i dochodzimy do kolejnego utworu - The Shadow of the Past. Tytuł zapowiada już kolejny temat - przenosimy się do Mordoru. Serca wypełnia groza, którą potęguje jeszcze potężny chór. Ale jesteśmy już przy The Treason of Isengard - delikatna melodia to motyw kuszenia, który będzie się jeszcze pojawiał w różnych sytuacjach - pierścień nie daje o sobie zapomnieć. Po chwili zaś słyszymy nuty przypisane Drużynie - Hobbici są już w drodze.

Następuje nagły zwrot - Isengard odsłania swoje prawdziwe oblicze. Gandalf walczy z Sarumanem, towarzyszy tej walce mocna pieśń w Czarnej Mowie - to słowa zaklęcia Pierścienia stworzonego przez Saurona.

The Black Rider - wracamy do Shire, ale na krótką chwilę, bo zaraz przypomniana zostaje groźba cienia wisząca nad Frodem - Upiory Pierścienia depczą Hobbitom po piętach. Moment wytchnienia - delikatniejsze tony - dochodzimy do Bree, gdzie poznajemy Aragorna skrywającego się pod postacią Obieżyświata. Niestety Upiory już tu są !

Następny utwór skupia się na działaniach Sarumana w Isengardzie - praca wre, ale nie przyniesie ona nic dobrego dla Śródziemna. Końcówka to delikatna pieśń solisty - nocny motyl - posłaniec od Gandalfa, wyrusza.

Flight to the Ford - elficki chór śpiewa o Tinuviel - rozpoczyna się opowieść o Arwenie i miłości jej i Aragorna; pełnej nadziei, ale i niepewności, co przyniesie im przyszłość. Muzyka wzmaga się, tempo rośnie - czyżby to zapowiedź przyszłego losu zakochanych?

Many Meetings - ciepłe tony odpowiadają nastrojowi - to Rivendell, siedziba Elfów, gdzie bohaterowie znajdują wytchnienie i radość ze spotkania przyjaciół. Ponownie motyw muzyczny Arweny i Aragorna w utworze Aniron. Piękny i delikatny wokal Enyi opisuje uczucie tych dwojga - jego moc i zwiewność zarazem. Niepokój i nadzieję. Smutek i radość. Zakończenie to ponownie nuty przypisane Drużynie - decyzja została podjęta - Frodo wraz z ośmioma towarzyszami wyrusza ku nieznanemu.

Docieramy do królestwa krasnoludów - to tajemnicza i pociągająca, ale równie niebezpieczna Moria. Nie wiemy, co czai się w przepastnych czeluściach kopalni wydrążonych przez nieustępliwych poszukiwaczy klejnotów. Zachwyt miesza się ze strachem. Biegniemy razem z drużyną uciekając przed atakującymi goblinami i już jesteśmy na moście Khazad - Dum. Tu rozgrywa się przerażająca walka - złe moce z głębin Morii przebudziły się - Gandalf toczy bój z Balrogiem, jednym z najstraszniejszych pośród sług Saurona. Serca zamierają, a oczy nie chcą wierzyć - Gandalf spada w otchłań.

Cóż jest w stanie złagodzić ból po tej stracie - pieśń dokładnie oddaje rozpacz, żal i smutek tych, którzy pozostali. W tym nastroju przechodzimy do Lothlorien - siedziby Białej Pani. Elfie głosy zapowiadają nam tajemnicze spotkanie. Słychać szmer elfickich kroków i szelest ich szat. Wspomnienie Valinoru zawsze pobrzmiewa między wierszami ich pieśni. Czujemy się niepewnie, a jednocześnie coś nas pociąga ku jaśniejącemu blaskiem obliczu Galadrieli. Nie wszyscy jednak pragną spojrzeć w jej oczy, które potrafią przebić najciemniejszą zasłonę myśli.

Drużyna wyrusza w dalszą drogę - ale Frodo już wie, że niedługo przyjdzie im się rozstać. Zmierzają ku Argonach - symbolu potęgi Królestwa Gondoru. Niestety nieprzyjaciele wpadli już na ich trop - ponownie słychać charakterystyczne ostre tony.

Amon Hen - to tutaj nieszczęsny Boromir ulega Pierścieniowi. Tymczasem następuje atak Uruk - hai. Boromir walczy zaciekle w obronie przyjaciół, ale niestety strzały są szybsze od jego miecza. Spokojne, ale smutne nuty wprowadzają nas w pożegnalną pieśń sławiącą czyny bohatera, który mimo słabości okazał się dzielnym i odważnym wojownikiem. Drużyna rozpada się. Frodo oddala się, wsiada do łodzi, ale Sam nie pozwala mu odpłynąć. Poprzysiągł chronić swego pana i obietnicy dotrzyma, choćby za cenę życia. Obaj są już na drugim brzegu, a Aragorn, Gimli i Legolas rozumiejąc wybór Froda, wyruszają na ratunek Pippinowi i Merry?emu. Młody solista kończy ten wątek rzewną pieśnią o przyjaźni.

Ostatnim utworem na płycie jest niezwykle piękna i liryczna pieśń - modlitwa "May It Be" w wykonaniu Enyi. Trudno o lepsze zakończenie - pieśń ta rozbrzmiewa w nas jeszcze długo po jej zamilknięciu. Niesamowicie komponuje się z klimatem tolkienowskiej opowieści.

Cała płyta przeprowadziła nas przez niezwykłą historię, tak muzyczną, jak i literacką. Trudno nam do niej nie powracać, a to zaledwie namiastka tego, co nas czeka...


I jeszcze dla przypomnienia:
"The Lord Of The Rings: The Fellowship Of The Ring"
Soundtrack - muzyka: Howard Shore

1. The Prophecy
2. Concerning Hobbits
3. The Shadow Of The Past
4. The Treason Of Isengard
5. The Black Rider
6. At The Sign Of The Prancing Pony
7. A Knife In The Dark
8. Flight To The Ford
9. Many Meetings
10. The Council Of Elrond - zawiera "Anion" - temat dla Aragorna i Arwen - kompozycja i śpiew: Enya, słowa: Roma Ryan
11. The Ring Goes South
12. A Journey In The Dark
13. The Bridge Of Khazad Dum
14. Lothlorien - zawiera "Lament For Gandalf"
15. The Great River
16. Amon Hen
17. The Breaking Of The Fellowship
18. May It Be - kompozycja i śpiew: Enya, słowa: Roma Ryan


Autorką tej pięknej recenzji jest: Nimrodel_TukJeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl