Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

Zniszczenie MenegrothDoriath przez wieki był bezpieczny pod Obręczą Meliany. Przyczyną jego zniszczenia był Silmaril, wydarty Morgothowie przez Berena i Luthien. Do upadku Królestwa Thingola doprowadziły dwie bitwy: z krasnoludami z Nogrodu i bratobójcza bitwa z synami Feanora, wiernymi przysiędze ojca..

Wojna z Krasnoludami - 505 rok Pierwszej Ery

Menegroth często korzystało z usług zaprzyjaźnionych krasnoludów z Nogrodu. Podczas pobytu mieli swoje komnaty i kuźnie, w których pracowali. Gdy Hurin przyniósł Thingolowi piękny naszyjnik Nauglamir, król zlecił krasnoludom, żeby przerobili klejnot i oprawili w nim Silmaril. Krasnoludy wykonały zlecenie, ale oczarowani jego pięknem, pragnęli zatrzymać naszyjnik dla siebie. Gdy Thingol zszedł do kuźni bez straży i asysty, żeby obejrzeć efekty ich pracy, doszło do kłótni między nim a krasnoludami. Pod wpływem gniewu wpadli oni w furię i zabili Thingola. Zabrali Nauglamir wraz z Silmarilem i uciekali przez lasy Regionu. Elfowie oburzeni morderstwem i kradzieżą, ścigali ich bez litości. Dopadli ich w końcu i odebrali klejnot. Do Nogrodu w Górach Błękitnych udało się zbiec tylko dwóm krasnoludom, pozostali zginęli w walce z elfami. Opowiedzieli swoim współplemieńcom własną wersję wydarzeń, oczerniając Thingola, że rozkazał ich zabić, aby uniknąć zapłaty za wykonaną pracę. Krasnoludy w akcie zemsty szykowały się do wojny z elfami z Menegroth.

Wraz ze śmiercią Thingola, Meliana, która z miłości do niego nie powróciła do Valinoru, przeszła przemianę duchową i opuściła na zawsze Śródziemie. Wtedy Obręcz, która przez wieki chroniła Doriath, straciła swoją moc, dając do niego dostęp wszystkim. Krasnoludy z Nogrodu przeprawili się przez Aros i bez przeszkód napadli na nie chronione już magią Menegroth. Elfy zrozpaczone śmiercią króla i zniknięciem Meliany nie zdołały obronić się przed nimi. W Tysiącu Grot rozegrała się krwawa bitwa, podczas której zginęło wielu elfów i krasnoludów. Najeźdźcy zniszczyli, splądrowali i złupili piękną siedzibę Thingola. U progu skarbca, gdzie ukryty był Nauglamir, zabili Mablunga i ponownie skradli naszyjnik z Silmarilem.

Beren na wieść o niegodziwości krasnoludów, opuścił Tol Galen, gdzie mieszkał z Luthien i razem ze swym synem Diorem wyruszył w pościg. Przyłączyły się do niego Elfy Zielone z Ossiriandu. Krasnoludy, obciążeni łupem dotarli w okolice Sarn Athrad i wspinali się na wysoką skarpę Gelionu, gdy nagle ze wszystkich stron spadły na nich strzały elfów. Wielu z nich poległo już w tym pierwszym natarciu. Ci, którzy ocaleli, uciekali ku górom. Podczas wspinaczki na górę Dolmed, zostali zapędzeni przez Enty, Pasterzy Drzew, na Ered Lindon i żaden z nich już nigdy nie wrócił do domu. Pod Sarn Athrad Beren stoczył ostatni bój, w którym zabił władcę Nogrodu i odebrał mu naszyjnik. Krasnolud przed śmiercią rzucił klątwę na cały Doriath.

Bitwa z synami Feanora - 509 rok Pierwszej Ery

Dior, syn Berena i Luthien, spadkobierca Thingola powrócił do Doriath. Przystąpił do odbudowy zniszczonej stolicy królestwa Menegroth. Pewnego dnia odwiedził go jeden z wodzów Elfów Zielonych i doręczył mu naszyjnik z Silmarilem, który Beren podarował Luthien. Dior zrozumiał, że jego rodzice już nie żyją. Synowie Feanora na wieść o tym, że Dior posiada i nosi Silmaril wysłali posłańców z żądaniem oddania klejnotu. Dior nie udzielił im żadnej odpowiedzi. Wówczas Kelegorm skłonił braci do napaści na Menegroth.

Zaskoczyli mieszkańców Tysiąca Grot w środku zimy. Siedmiu synów Feanora wraz ze swoimi ludźmi stoczyli z Diorem i jego poddanymi bratobójczą bitwę. Po raz drugi elfowie przelali krew elfów z powodu przysięgi Feanora. Kelegorm został zabity przez Diora, zginął też Kurufin i Karanthir. W walkach poległ także Dior i jego żona Nimloth, a ich dwaj maleńcy synowie zostali schwytani i słuch o nich zaginął. Synowie Feanora nie zdobyli Silmarila, ponieważ córka Diora, Elwinga zdołała uciec z Menegroth, zabierając ze sobą także Silmaril. Zniszczony po raz drugi Doriath już nigdy się nie odrodził. Elfowie, którzy przeżyli zniszczenie królestwa, uciekli i osiedlili sie u ujscia rzeki Sirion.


Jeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl