Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

Bitwa Niezliczonych Łez - Nirnaeth ArnoediadBitwa ta była najbardziej katastrofalna w całej Wojnie o Beleriand. Została stoczona na równinie Anfauglith latem 473 roku w Pierwszej Erze pomiędzy siłami Morgotha, prowadzonymi przez Władcę Barlogów Gothmoga i smoka Glaurunga a Ligą Maedhrosa.

Liga Maedhrosa była militarnym przymierzem założonym po to, żeby wspólnie pokonać Morgotha, ponieważ żadna z krain nie była w stanie zrobić tego samodzielnie. Ze względu na zło wyrządzone przez Przysięgę Feanora oraz nieufność wobec jego synów, wielu Eldarów, jak Orodreth z Nargothrondu i Thingol z Doriath nie przystąpiło do Ligi. Jednak wielu Noldorów z Hithlum i Edainów z Trzeciego Domu przyłączyło się do niej i uformowali dwie olbrzymia armie.

Na wieść o dokonaniach Berena i Luthien Maedhros uznał, że Morgoth nie jest nietykalny i jeśli Liga zaatakuje go teraz, to zdoła odzyskać utracone posiadłości Noldorów. Przez 18 lat po Dagor Bragollach elfy ciągle były atakowane i ponosiły straty. Liga Maedhrosa wyparła najpierw orki z Beleriandu a jej wojska skoncentrowały się na planach ataku na Thangorodrim. Działania te zwróciły uwagę Morgotha, dzięki czemu miał czas przygotować się do wojny. Ponadto wysyłał wielu szpiegów, którzy donosili mu o zamiarach i przygotowaniach elfów.

Zgodnie z planem Ligi, Maedhros dowodzący wschodnim skrzydłem miał wyciągnąć wojska Morgotha z Angbandu. Wtedy armia Fingona ukryta Ered Wethrin miała dołączyć do bitwy i zaatakować orków z zachodu.

Na wschodzie zgromadzili się elfowie i ludzie z Himring pod wodzą Maedhrosa, a także z Amon Ereb pod wodzą Caranthira i Uldora oraz Naugrimowie (krasnoludy). Na zachodzie zebrali się elfowie i ludzie z Hithlum pod wodzą Fingona, Huora i Hurina, elfy z Falas, ludzie z Brethilu i mały oddział z Nargothrondu pod wodzą Gwindona i tylko dwóch elfów z Menegroth. Z Gondolinu wyruszył Turgon na czele 10 tysięcznego wojska, co znacznie wzmocniło siły Ligi na zachodzie.

Bitwa rozpoczęła się, gdy Morgoth, który doskonale był zorientowany w planach Ligi, wysłał armię orków przeciw zachodniemu skrzydłu dowodzonemu przez Fingona. Wojska elfów nie zamierzały rozpoczynać walki, dopóki nie otrzymają sygnału od wschodniej armii Maedhrosa. Ale Morgoth, który nie chciał dopuścić by dwie wielkie sprzymierzone armie połączyły się, posłużył się prowokacją. Orkowie przywlekli znajdujacego się w niewoli, oślepionego Gelmira - elfa z Nargothrondu i na oczach wszystkich okaleczyli go obcinając mu nogi i ręce a na koniec zamordowali. Na ten widok Gwindor, brat Gelmira, zaślepiony gniewem, wpadł w furię i bez rozkazu rzucił się na wrogów. Większość zachodnich wojsk Ligi, poszła za jego przykładem i także bez rozkazu ruszyła do walki, łamiąc tym samym linię obrony przyjętą przez Fingona. Rozbili z impetem orków i ruszyli w głąb Anfauglith, goniąc ich aż do Angbandu. Gwindor wdarł się nawet za bramę Thangorodrimu.

W tym momencie, w czwarty dzień wojny Morgoth zatrzasnął pułapkę, wypuszczając przez ukrytą bramę w Thangorodrim wielką armię. Ze wszystkich stron pojawiły się nagle liczne wojska orków, które przystąpiły do kontrataku. Przez dwa dni Fingon cofał się ponosząc olbrzymie straty. W jego straży tylnej, złożonej z Haladinów dowodzonych przez Haldira poległo większość ludzi z Brethilu. Na drugi wieczór Fingon i cała armia zostali otoczeni przez orki. Po całonocnej wyczerpującej walce uratował ich Turgon, nadciągając z południa wraz z 10- tysięczną armią, która rozerwała pierścień oblężenia i wsparła Fingona.

W tym samym czasie wschodnia armia Ligi, prowadzona przez Maedhrosa, przybyła spóźniona o pięć dni z powodu fałszywego raportu o zdradzie. Zostało to celowo ukartowane przez zdrajców sprzymierzonych z Morgothem, aby opóźnić wymarsz wschodniej armii i nie dopuścić do połączenia obydwu armii Ligi. Wojska Maedhrosa zamierzały, zgodnie z planem, uderzyć na orki od tyłu. Nie zdążyli jednak dotrzeć z pomocą Fingonowi i połączyć sił Ligi, ponieważ na ich drodze stanęła armia, wypuszczona z Angbandu, prowadzona przez smoka Glaurunga i Balroga Gothmoga. Wojska Maedhrosa dzielnie przystąpiły do walki i między stronami utrzymywała się równowaga sił. W tym momencie jeszcze możliwe było zwycięstwo sprzymierzonych sił elfów, gdyby nie doszło do zdrady w szeregach armii Fingona ze strony ludzi, którzy zostali przekupieni przez Morgotha. Wojska Maedhrosa zostały znienacka zaatakowana od tylu przez zdrajcę Ulfanga. Jednocześnie na jej prawe skrzydło uderzyli Easterlingowie ukryci na wzgórzach. Zaatakowana z trzech stron armia zachodnia nie zdołała się obronić, ani powstrzymać smoka, w wyniku, czego została rozbita i rozproszona. Tylko dzięki odwadze Krasnoludów z Beleostu, dowodzonych przez Azaghala, który za cenę swojego życia ranił groźnie smoka, wojska Ligi zdołały się przedrzeć i uciec do Ossriandu.

Tymczasem po zachodniej stronie Gothmog odparł Turgona i otoczył wojska Fingona, który poległ w walce wraz ze swoimi wojownikami. Na polu klęski Hurin skłonił Turgona do odwrotu do Gondolinu, żeby zachować tajemnicę ukrytego miasta. Huor i Hurin wraz z ludźmi z Dor-lomin sformowali żywy mur przez Moczary Serech, by osłonić odwrót wojsk Turgona. Wszyscy oni zginęli oprócz Hurina, którego pojmano i zawleczono do Morgotha na męki.

W ten sposób zakończyła się Piąta Bitwa o Beleriand. W jej wyniku armia Ligi została zmasakrowana i niemal w całości unicestwiona. Królestwo Fingona przestało istnieć, synowie Feanora zostali rozproszeni, a ich siły rozbite, przymierze elfów zostało złamane. Bandy orków i wilki rozpanoszyły się po całej północy. Był to wielki triumf Morgotha, odniesiony w jego ulubiony sposób - intrygi i zdradę. W następnym roku przed zimą Morgoth zdobył Brithombar i Eglarest. Przystanie legły w gruzach, a większość ludu Cirdana poległa lub dostała się do niewoli. Nie naruszony został tylko Doriath pod Obręczą Meliany i Nargothrond. Wszystkie wyżyny oprócz Gondolinu wpadły w ręce Morgotha i jego sił.


Jeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl