Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

Czwarta bitwa o BeleriandPodczas 400 letniego oblężenia Angbandu i Długiego Pokoju Noldorowie zakończyli budowę swoich siedzib. Powstały wtedy Nargothrond i Gondolin. Na równinie Arg-Galen wzniesiono wiele umocnień, przy których rozstawiono straże elfów. W tym samym czasie przebudzili się także ludzie, którzy zawarli przymierze z Noldorami.

W 455 roku Słońca pokój został zerwany, oblężenie sprzymierzonych elfów przerwane. Morgoth wysłał ze wszystkich szczelin Angbandu rzekę płomieni, spływającą z Thangorodrimu szybciej niż poruszały się Barlogi. Ogień zamienił Ard-Galen w jedno wielkie pogorzelisko, niszcząc także wszelkie umocnienia i oddziały Noldorów, które tam stacjonowały. Po spopielonej równinie nazwanej teraz Anfauglith (Dławiący Pył) nadeszła olbrzymia armia orków prowadzona przez Balrogi i dorosłego już smoka Glaurunga. Wojna zaczęła się zimą i trwała aż do wiosny, a ataki orków już nigdy się nie skończyły.

Najpierw padło Dorhonion, twierdze Angroda i Aegnora zostały zajęte a oni sami zamordowani. Zdobyta został Szczerba Maglora, dając Morgothowi łatwe dojście do Beleriandu. Wkrótce padły wszystkie fortece oprócz twierdzy Maedhrosa w Himring, Minas Tirith i górskich fortów w Ered Wethrin. Jeźdźcy Maglora spłonęli na równinie Lothan, a on sam wycofał się do Himring, gdzie dołączył do Maedhrosa. Przełęcz Aglon została zdobyta, ale Celegorm i Curufin zdołali uciec do Nargothrondu. Wojska orków zdobyły twierdzę na Górze Rerir, splugawili Jezioro Helevorn, zajęli także Thaegelion. Ich oddziały rozlały się po wschodnim Beleriandzie. Caranthir uciekł na południe i dołączył do Amroda i Amrasa, którzy budowali wzmocnienia na Amon Ereb.

Na zachodzie Turgon pozostał w ukryciu w Gondolinie. Natomiast Finrod wraz ze swoimi oddziałami wyszedł z Nargothrondu. Zostali jednak otoczeni przez orki na Moczarach Serech. Przed całkowitą klęską uratował go Barahir, który nadciągnął z zachodniego Dorthonionu. Uratowany Finrod zawrócił do Nargothrondu. Natomiast Barahir kontynuował walki z oddziałami orków.

Armia Fingolfina z trudem obroniła swoje twierdze, dzięki czemu orki nie zdołały wkroczyć do Hithlum. Gdy jednak Fingolfin usłyszał, jak wielka jest klęska Noldorów i jak olbrzymie straty ponieśli w tej wojnie, pogalopował do Thangorodrim i wyzwał Morgotha na pojedynek. Morgoth z wielka niechęcią przystąpił do walki z Najwyższym Królem Elfów, ale nie mógł nie przyjąć wyzwania na oczach swoich sług. Fingolfin zręcznie uskakiwał przed mocarnymi ciosami Grondu, Młota Morgotha, od których w ziemi robiły się głębokie jamy. Siedmiokrotnie zadał ciosy Morgothowi i siedmiokrotnie go zranił. Jednak pomimo wielkiej mocy, jaką władał król, nie zdołał pokonać potężnego Valara. Trzykrotnie potykał się o rozdartą Grondem ziemię, aż w końcu osłabiony walką potknął się i upadł u stóp Morgotha, który postawił na jego szyi nogę, miażdżąc Fingolfina. Król w ostatnim wysiłku zranił Valara w stopę a Morgoth przerażajaco krzyknął z bólu.

Skutki tej bitwy były bardzo bolesne dla Noldorów: przerwane zostało oblężenie Angbandu, zginęło lub zostało wziętych do niewoli wielu elfów, zabity został Najwyższy Król Elfów - Fingolfin, Morgoth zajął liczne twierdze, a jego siły dokonały wielu zniszczeń niemal w całym Beleriandzie. Tylko nieliczne fortece zdołały oprzeć się armii Morgotha.


Jeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl