Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

Pierwsza bitwa o BeleriandWstęp

Bitwy o Beleriand to seria pięciu bitew stoczonych przez elfy z Melkorem (Morgothem) w Pierwszej Erze w tzw. Wojnie o Wielkie Klejnoty. Melkor po ucieczce z Valinoru przez ponad 600 lat wysyłał wojska ze swojej siedziby w Angbandzie, pragnąc podbić wszystkie rasy w Śródziemiu - elfy, krasnoludy i ludzi. Trzy pierwsze bitwy zakończyły się zwycięstwem Eldarów, ale dwie ostatnie były triumfem Morgotha. Po tej serii Bitew o Beleriand doszło do Trzeciej Bitwy Potęg, kiedy Valarowie zniecierpliwieni niegodziwością Morgotha wyruszyli przeciwko niemu.


Pierwsza bitwa o Beleriand

Pierwsza Bitwa o Beleriand miała miejsce tuż po tym, gdy Morgoth uciekł z Valinoru, ale jeszcze zanim Valarowie stworzyli Słońce i Księżyc. W tym czasie elfowie swobodnie wędrowali po krainach. Melkor pragnął podbić Elfy Szare z Beleriandu, zanim Noldorowie przybędą z Amanu do Śródziemia. Liczył na łatwe zwycięstwo. Jego armia po opuszczeniu Angbandu podzieliła się na dwie grupy, które wyruszyły jednocześnie na zachodzie równiną pomiędzy rzekami Sirion i Narog a na wschodzie między Aros a Gelion. Otoczyli oni Menegroth z dwu stron, a także odcięli Thingola od Cirdana i jego przystani w Eglarest.

Król Thingol z Menegroth poprowadził do walki przeciw wschodniej armii orków połączone siły elfów z Regionu. Jednocześnie wezwał na pomoc Denethora z Ossiriandu, który zaatakował orki od strony wschodniej. Jednak oddziały orków pobiły wojsko Denethora. Otoczony pod Amon Ereb zginął w walce, zanim nadciągnął Thingol z odsieczą. Po przybyciu wojsk Thingola elfy wzięły w kleszcze wschodnią armię Morgotha, odcinając im drogę ucieczki. Większość orków zginęła pod toporami krasnoludów z Gór Dolmed, które także brały udział w bitwie. Walki na wschodzie zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem elfów.

Zachodnie skrzydło orków, obozowało między Narogiem i Sirionem, pustosząc przy tym Zachodni Beleriand. Przeciwko nim wyruszyły Elfy z portów Brithombar i Eglarest pod wodzą Cirdana. Nie odnieśli oni jednak takich sukcesów jak elfy na wschodzie. Atak elfów z przystani został odparty, ich oddziały zepchnięte przez orki w kierunku morza, a przystanie oblężone. W wyniku tego wojska Morgotha zajęły Zachodni Beleriand i Falas.

Thingol po powrocie do Menegroth, wezwał poddanych, żeby schronili się w lasach Neldoreth i Regionu. Jego żona, Majarka Meliana otoczyła cały obszar barierą ochronną tzw. Obręczą Meliany. Terytorium wewnątrz niej nazwano Doriath. Pod ochroną Obręczy Meliany pozostało bezpieczne i nietknięte.


Jeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl