Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

Bitwa na DagorladBitwa na Dagorlad rozpoczęła się w 3434 roku u schyłku Drugiej Ery. Trwała kilka lat, rozegrana została pomiędzy siłami Saurona a armią Ostatniego Przymierza.

W Drugiej Erze w Środziemiu nastąpiło wiele zmian. Wiele elfów wróciło za Morze. Ci, którzy pozostali założyli nowe siedziby. Gdy zabrakło Morgotha, siły zła skupił wokół siebie Sauron, którego potęga stopniowo rosła. W tym okresie zostały wykute wszystkie pierścienie władzy i Jedyny. Druga Era to przede wszystkim powstanie Numenoru, jego rozkwit, upadek a w końcu zagłada. Nieliczni Numenorejczycy, którzy przetrwali klęskę stworzyli w Śródziemiu potężne królestwa ludzi - Gondor i Anor. Gondor położony w bezpośrednim sąsiedztwie Mordoru stal się głównym wrogiem Saurona.

W 3429 roku Drugiej Ery Sauron wyprawił olbrzymią armię przeciw królestwu Gondoru, które jeszcze nie zakończyło przygotowań obronnych. Wojska Saurona bez trudu zdobyły Minas Ithil, zniszczone zostało Białe Drzewo, ale Isildur, który zmuszony był do ucieczki z miasta zabrał ze sobą sadzonki. Popłynął w dół Wielkiej Rzeki, by szukać pomocy u Elendila. Tymczasem armia Saurona podeszła pod Osgilliath. Anarion obronił miasto i odparł atak, zdołał także odbić Ithilien. Choć Sauron został odparty, to zbierał na nowo siły, a królestwo Gondoru było nadal zagrożone i potrzebowało wsparcia.

Elendil i Gil-galad w nadziei, że Sauron nie jest jeszcze w pełni gotów do wojny zawiązali Ligę nazwaną Ostatnim Przymierzem, której celem był atak na kraj Saurona. Wszystkie żywe istoty Śródziemia, nawet zwierzęta i ptaki podzieliły się wówczas na stronników Sojuszu lub Nieprzyjaciela, tylko elfowie w całości stanęli po stronie Gil-galada. Niewielu krasnoludów wzięło udział w tych walkach, ale jak inne rasy byli podzieleni na dwa obozy. Jednak wszyscy ze szczepu Durina z Morii walczyli przeciw Sauronowi. Enty prawdopodobnie nie przystąpiły do wojny.

Wojska Przymierza gromadziły się przez dwa lata, a w 3431 roku Drugiej Ery ruszyły w drogę. Na Amon-sul Elendil czekał na Gil-galada i Cirdana, skąd razem pomaszerowali do Imladris. Spędzili tam następne 3 lata, które upłynęły na przygotowaniu planów, kuciu broni i szkoleniu. W 3434 roku Drugiej Ery armia przekroczyła Góry Mgliste i ruszyła w dół Anduiny. Po drodze dołączyły do nich dodatkowe siły - elfy z Puszczy Zielonej i z Lorien, a także krasnoludy z Morii. Na końcu połączyli się z Anarionem i wojskami Gondoru. Ich armia była tak wspaniała i olbrzymia, że ustępowała tylko tej, która walczyła w Trzeciej Wojnie Gniewu.

Miejscem bitwy stała się kamienista równina Dagorlad położona na północ od bramy Mordoru. Armia Przymierza spotkała się tam z armią Saurona. Trwała ona "dni i miesiące", po obu stronach było wiele strat. Ciała poległych grzebano w pobliżu na miejscu, które potem nazwano Martwymi Bagnami. W końcu siły Przymierza zwyciężyły, ponieważ elfy posiadały olbrzymią moc, a Numenorejczycy byli silni. Nikt nie dorównał Gil-galadowi, a Narsil Elendila siał postrach wśród orków i ludzi. Razem byli niepokonani. Wojska Saurona zostały wyparte do Barad-dur.

Po bitwie Gil-galad i Elendil wkroczyli do Mordoru. Przez siedem lat oblegali twierdzę Saurona, staczając wiele potyczek i ponosząc wiele strat. Wreszcie Sauron musiał sam stanąć do walki, która rozegrała się na stokach Góry Przeznaczenia, gdzie moc Pierścienia była największa. Przeciwko niemu walczyli Gil-galad wraz z Cirdanem i Elrondem oraz Elendil z Isildurem. Sauron zabił Gil-galada i Elendila, a Narsil pękł pod ciężarem ciała padającego Elendila. Isildur szczątkiem Narsila odrąbał palec z Pierścieniem a pokonany duch Saurona uleciał i przez wiele lat nie wrócił do dawnej postaci. Wówczas wojska Przymierza rozgromiły armię Saurona i zrównały z ziemią jego twierdzę.

Zwycięstwo było niepełne, gdyż Pierścień nie został zniszczony. Okupione było wielkimi stratami, zwłaszcza bolesna była śmierć Gil-galada, króla wszystkich elfów i Elendila, najszlachetniejszego wśród Numenorejczyków, najwybitniejszego wśród Dunedainów i ludzi w Śródziemiu.


Jeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl