Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

Pierwsza Bitwa PotęgBitwy Potęg lub inaczej Wielkie Bitwy to wojny pomiędzy Valarami i Melkorem. Iluvatar wysłał Valarów na Ardę, aby ją przygotowali na przybycie Jego Dzieci - elfów i ludzi, którzy mieli wkrótce się przebudzić. Valarowie z zapałem przystąpili do realizacji tego zadania, ale ich wysiłki niweczył Melkor, dumny Valar, ogarnięty żądzą władzy. Burzył on wszystko, co stworzyli pozostali Valarowie. Kilkakrotnie dochodziło do walk pomiędzy potężnymi Valarami, a każda bitwa prowadziła do wielkich zmian powierzchni, kształtu lądów i mórz Ardy.

Pierwsza Bitwa Potęg zaczęła się w Pierwsze Dni, jeszcze przed ukształtowaniem powierzchni Ardy, gdy nie było na niej ani roślin, ani żadnych żywych istot. Przez długi czas podstępny Melkor miał przewagę. Zmieniło się to dopiero, gdy na pomoc Valarom na Ardę przybył Tulkas Mocny. Dzięki swojej mocy i waleczności rozprawił się z Melkorem, który uciekając przed gniewem i śmiechem Tulkasa zbiegł aż w Zewnętrzne Ciemności. Tulkas pozostał już na Ardzie, a Melkor od tej pory znienawidził z całych sił odważnego Valara. Pierwsza Wielka Wojna zakończyła się zdecydowanym zwycięstwem, ale Melkor nie zapomniał porażki i już niedługo miał zaatakować ponownie.

Tymczasem nie niepokojeni Valarowie mogli przystąpić do pracy. Nastąpił okres zwany Wiosną Ardy, w którym utworzono lądy, bujnie rozrosła się roślinność i pojawiły się zwierzęta. Wzniesiono dwie olbrzymie latarnie Illuinę i Ormal, rozświetlające powierzchnię Ardy. Melkor, który potajemnie zstąpił w tym czasie na Ardę, wybudował dla siebie podziemną twierdzę Utumno. Gdy Valarowie odkryli złowieszcze ślady jego obecności, poszukiwali jego kryjówki. Ale Melkor zaatakował pierwszy burząc dwa potężne, wyższe od gór słupy, na których umieszczone zostały latarnie. Przy upadku strzaskały one lądy, morza wystąpiły z brzegów, a reszty zniszczeń dokonały płomienie zdruzgotanych latarń, gdy upadły na ziemię. Na Ardzie zapanowały ciemności, zniszczone zostało jej pierwotne ukształtowanie. Nie doszło jednak wtedy do otwartej walki z Melkorem, gdyż zdołał on umknąć do swojej siedziby Utumno, nim dogonił go Tulkas. Valarowie nie przystąpili do oblężenia, ponieważ obawiali się o bezpieczeństwo Dzieci Iluvatara. Nie wiedzieli, gdzie przebywają, a zmiany spowodowane dalszymi walkami mogłyby unicestwić ich zanim się przebudzą. Ponadto musieli oszczędzać siły potrzebne do opanowania powstałego chaosu. Tak skończyła się Wiosna Ardy, a Melkor znowu zatriumfował.


Jeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl