Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

Newsy internetowe ze stycznia 2004

03.01.2004 - Dziś 112. rocznica urodzin Mistrza!

Dziś, to jest 11 dnia miesiąca Afteryule według kalendarza Shire (lub też 4 dnia Hriive w kalendarzu Imladris ; )) obchodzimy 112. rocznicę urodzin Johna Ronalda Reuela Tolkiena. To tylko o 1 wiecej niż 111 ; ) Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 roku w miejscowości Bloemfontein, na terenie dzisiejszej Republiki Południowej Afryki. Wtedy byłto stolica Wolnego Państwa Orania. John był pierwszym dzieckiem Arthura i Mabel Tolkienów.
Z okazji tej jakże ważnej rocznicy możecie obejrzeć sobie fragment wywiadu z Mistrzem, związany z napisaniem Hobbita. Do rozpakowania archiwum będziecie potrzebować Winrara, a do obejrzenia filmu Quicktime Playera. Plik możecie ścignąć STĄD: ).

Pozdrawiam, Mizarek.

06.01.2004 - Wszystkie kobiety Tolkiena

Zapewne wszyscy znają twierdzenie nie-tolkienowców, że Władca Pierścieni i inne utwory Mistrza są przeznaczone dla pryszczatych chłopców, ponieważ właściwie nie ma tam prawie żadnych kobiet. Od dzisiaj mamy przeciw temu dowód ;) No może nie od dzisiaj, ale dzisiaj go znalazłem : > Zajrzyjcie na stronę Galadriel.org:D

Pozdrawiam, Mizarek

08.01.2004 - Hobbit coraz bliżej?

Czyżbyśmy z każdym dniem zbliżali się do ogłoszenia rozpoczęcia prac nad ekranizacją Hobbita? Znaki na niebie i ziemi jak na razie wskazują, że szanse na nakręcenie filmu o przygodach Bilba i krasnoludów są bardzo duże :D Ostatnio, w wywiadzie dla brytyjskiej stacji Channel 4 Ian McKellen (jak by ktoś nie wiedział, to aktor, który gra Gandalfa ;)) powiedział, że rozmawiał na ten temat z Peterem Jacksonem. Podobno prawa do ekranizacji Hobbita należą do New Line Cinema oraz bliżej niesprecyzowanej grupy osób. Ciekawe tylko, kto to jest ta grupa :P Ale jeśli już tak jest, oznaczałoby to, że nie ma już... przepraszam za określenie... przeszkody w postaci sprzeciwu synów Tolkiena ;) Miejmy więc nadzieję, że po nakręceniu King Knnga usłyszymy ponownie o hobbitach i Śródziemiu.

Pozdrawiam, Mizarek

10.01.2004 - Kolejne wieści o Hobbicie!

Jeśli przeczytaliście poniższy news i jeszcze Wam mało, to zapraszam TUTAJ. Jeśli nie przeczytaliście, to zróbcie to teraz i kliknijcie na link ;) Zresztą jak chcecie ;) W każdym razie okazuje się, że prawnuk Tolkiena, Royd, powiedział, że bardzo chciałby zobaczyć ekranizację Hobbita w wykonaniu PJa. My także! :D

Pozdrawiam, Mizarek

10.01.2003 - Wieki mówią o Tolkienie ;)

Witajcie! Dziś onet.pl opublikował artykuł z czasopisma Mówią Wieki, dotyczący historycznych wątków twórczości J.R.R. Tolkiena. Artykuł jest bardzo ciekawy i naprawdę warto chwilkę poświęcić, aby przeczytać te 7 stroniczek ; ) Zapraszamy TUTAJ.

Pozdrawiam, Mizarek

13.01.2004 - 2 tajemnicze hełmy...

Witajcie ponownie! :D Przyjrzyjcie się uważnie poniższym zdjęciom:

A teraz pytanie: czy przypominacie sobie, aby ktokolwiek nosił taki hełm w Powrocie Króla?? Ja nie... chodzi o to, że jeden z nich na pewno należy do Ust Saurona (najprawdopodobniej ten górny), a drugi nie wiem do kogo ;) Mam nadzieję, że RotK EE wszystko wyjaśni ;)

Pozdrawiam, Mizarek

13.01.2004 - Lektury Śródziemia :)

Zastanawialiście się kiedyś, jakie książki lubili czytać wasi ulubieni bohaterowie z dzieł Tolkiena? :D Nie? No, właściwie to ja też nie... :P W każdym razie, poniżej przedstawiam kilka zdjęć ksiąg (i książek, a także książeczek itp. ;)) pochodzących prościutko z magicznego Śródziemia :)

Księga MazarbulCzerwona Księga Marchii ZachodniejKsięga Sarumana

Księgi z Rivendell

Pamiętacie tą książkę?? Czyta ją Arwena w Powrocie Króla - to ta książka wypada jej z rąk itp. No, jestem pewien, że wiecie o co mi chodzi ;)

Pozdrawiam, Mizarek

18.01.2004 - Hełm Rzecznika Saurona - ciąg dalszy

Pamiętacie takie dwa zdjęcia, które niedawno Wam pokazywałem? :D Mówiłem, że któryś z nich na pewno należy do Rzecznika Saurona (Ust Saurona / Głosu Saurona / w każdym razie Mouth of Sauron w oryginale :D). Jak się jednak okazuje, prawdziwym hełmem Rzecznika jest ten na poniższym zdjęciu.Jak widać, nie ma tam otworów na oczy... W sumie to fajny pomysł, jest on przecież >>ustami<<, więc wzrok mu niepotrzebny :D Na stronie Gwaith-i-Phethdain, a konkretnie TUTAJ możecie sobie obejrzeć analizę run, które są wypisane na bokach.

Pozdrawiam, Mizarek

19.01.2004 - Wystawa Świat Tolkiena

Witajcie! Mam dla wszystkich przewspaniałą wiadomość! Oczywiście forumowicze wiedzieli o tym wcześniej, ale i tak napiszę o zbliżającym się wydarzeniu kulturalnym ;) Przy okazji widać, że ludzie zapisani na FORUM mają przywileje :D :P. Otóż w dniach 21 lutego - 31 lipca 2004 roku będzie w Polsce gościła wystawa pt. Świat Tolkiena. Oto cytat z oficjalnej strony tego wydarzenia:

Wystawa pt. Świat Tolkiena prezentowana będzie w dwóch miastach: w Gdańsku w Zielonej Bramie, przy Długim Targu od 21 lutego do 18 kwietnia 2004 oraz od 9 maja do 31 lipca 2004 w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki.

Oto lista ilustratorów, których pracę będziemy mieli okazję podziwiać na wystawie:

Angus McBride (Afryka Południowa)
Ted Nasmith (Kanada)
Roger Garland (Wielka Brytania)
Greg i Tim Hildebrandtowie (USA)
Stephen Hickman (USA)
Tom Cross (USA)
Alan Lee (Wielka Brytania)
Donato Giancola (USA)
Lode Claes (Belgia)
Angelo Montanini (Włochy)

oraz:

Luca Michelucci (Włochy), Rob Alexander (USA), Anton Spazzapan (Słowacja), Ivan Cavini (Włochy), Pascal Yung (Francja), Tony Galuidi (Wielka Brytania), Capucine Mazille (Francja), Catherine Karina Chmiel (Polska), Elizabeth Danforth (USA), Nicholas Jainschigg (USA), Mikel Janin (Hiszpania), Patrick Gely (Francja), Anke K. Eissmann (Niemcy), April Lee (USA), Stephen Walsh (Wielka Brytania), Randy Asplund (USA), David Wyatt (Wielka Brytania), Roger Thomasson (Szwecja), Maria Distefano (Włochy), Giorgio Baldessin (Włochy), Maura Boldi (Włochy), Stefano Baldo (Włochy), Denis Medri (Włochy), Ed Beard Jr. (USA), Peter Gaber (Słowacja), Diego Iaconfcic (Chorwacja), Timoleon Kouimtzoglou (Grecja) oraz Danny Staten (USA).

Jak widać, Polska nie została pominięta! :D Ja na pewno wybiorę się na wystawę, przypuszczam, że do Gdańska ;) Na pewno napiszę jakieś sprawozdanie ;). Po więcej informacji zapraszam na OFICJALNĄ STRONĘ wystawy.

Pozdrawiam, Mizarek

22.01.2004 - Uczmy się od najlepszych!

Witajcie wszyscy! :D Na stronie Johna Howe (john-howe.com) pojawił się nowy dział, w którym można sobie obejrzeć szkice i projekty miedzy innymi doskonale znanych i jakże pięknych ilustracji do Władcy Pierścieni. moim zdaniem takie szkice mogą się czasami okazać bardzo pomocne dla początkujących - pokazują, jak należy się zabierać do tworzenia zapierających dech w piersiach obrazów ;) Poniżej znajdziecie kilka linków. Nie są to oczywiście wszystkie dostepne projekty, dlatego też zapraszam do odwiedzenia strony Johna i samodzielnego poszperania ;)

An Unexpected Party
Barad-dur
Eowyn and the Nazgul - sketch 2
Moria Gate

Pozdrawiam, Mizarek

22.01.2004 - Szykują się ciekawe książki :)

Cytat za Niezapominką:

W Beyond Bree (styczeń 2004) opublikowano list małżeństwa znanych bibliografów i biografów Tolkiena, Wayne'a Hammonda i Christiny Scull (autorów m.in. J.R.R. Tolkien. Artist and Illustrator): Obawiamy się, że nie zdążymy zakończyć prac nad The J.R.R. Tolkien Companion and Guide, choć jego pierwsza część miała być wydana na początku 2004 r. Rozpoczęliśmy też prace nad woluminem z przypisami do Władcy Pierścieni, który ma się ukazać w roku 2005, aby uczcić 50-lecie pierwszego wydania ostatniej części tej powieści. Pracujemy też nad listą poprawek do tekstu Władcy Pierścieni, którą chcemy poddać do zatwierdzenia Tolkien Estate. Oczywiście pewnymi bardziej złożonymi problemami zajmiemy się w naszych przypisach do tej książki. Po namyśle i długich dyskusjach z HarperCollinsem i Tolkien Estate, zdecydowaliśmy się, że przypisy znajdą się w oddzielnej książce. Będzie to lepsze rozwiązanie od dołączania przypisów do właściwego tekstu powieści. Zawsze sporym problemem jest wpasowanie przypisów w wolną przestrzeń na stronicach (albo są za długie, albo jest za dużo wolnej przestrzeni). (...) Poza tym wielu ludzi ma już swoje wydanie Władcy Pierścieni i zamiast kupować jeszcze jedno wydanie tej książki, chętniej sięgną po nową książkę z samymi przypisami. HarperCollins będzie zapewne sprzedawał przypisy zarówno jako oddzielny tom, jak i w pudełku obejmującym też Władcę Pierścieni. Nasze przypisy odnosić się zapewnie będą do konkretnych stron w układzie z najnowszego wydania Władcy, ale podamy też odpowiedni numer księgi i rozdziału, tak by można było korzystać z tej książki przy każdym wydaniu.
Powstają publikacje, które będą wspaniałym uzupełnieniem naszych tolkienowskich biblioteczek.

Ja już jestem chętny na tą książkę z poprawkami do tekstu WP, bo szczerze mówiąc jestem naprawdę ciekaw, co też się tam znajdzie... Z kolei przypisy na pewno będą ciekawe :)

Pozdrawiam, Mizarek

22.01.2004 - Konferencja tolkienowska w Głogowie

Informację tą opublikowano już na stronie wladca-pierscieni.pl, jednak myślę, że nie zaszkodzi, jeśli my również o tym wydarzeniu napiszemy ;) Otóż w Głogowie, w dniach 27 i 28 stycznia odbędzie się konferencja poświecona tematom tolkienowskim. Oto jej plan:

[27.01.2004, Miejski Ośrodek Kultury]
12.00 Otwarcie
12.05 J.R.R. Tolkien ? biografia niezwykła. ? Waldemar Hass
12.30 Nie tylko "Władca pierścieni"... - o twórczości J.R.R. Tolkiena ? Wojciech Janisio
13.00 Przerwa
13.10 Czytając "Władcę pierścieni"... - ks. Tadeusz Turski
13.35 Podróż w głąb samego siebie. Świat "Władcy pierścieni" J.R.R. Tolkiena , jako obraz nieświadomości. - Artur Telwikas
14.05 Przerwa
14.15 Czy warto czytać "Władcę pierścieni"? ? dyskusja panelowa
15.00 Zakończenie
Prowadzenie konferencji: Bartłomiej Adamczak

Konferencja ta połączona jest z warsztatami literackimi i języka elfickiego (jestem ciekaw, którego ;)):

[28.01.2004, Miejski Ośrodek Kultury]
18.00
- Zajęcia z języka elfów. ? Michał Franczak
- Fantasy jako gatunek literacki. ? Artur Telwikas

Niestety, na stronie glogow.pl nie napisano o konferencji zbyt wiele...:

Od 27 Stycznia do 28 Stycznia
" J.R.R. Tolkien - życie i legenda "
Organizatorzy: Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie, Klub Inteligencji Katolickiej, Głogowskie Forum Kultury Konferencja na temat życia i twórczości J.R.R Tolkiena połączona z warsztatami literackimi oraz warsztatami języka elfickiego.

Jeśli ktoś z Was mieszka w Głogowie, to fajnie by było, gdyby wybrał się na tą konferencję a potem zdał nam relację ;) Gdyby znaleźli się jacyś chętni to piszcie DO MNIE, koniecznie z tematem Konferencja Głogów :).

Pozdrawiam, Mizarek

22.01.2004 - Miniatury miejsc z RotK

Jak wszyscy wiedzą (a przynajmniej zakładam, że tak jest ;)), bardzo dużo scen w Powrocie Króla (oraz w całej trylogii PJa) było realizowanych przy użyciu makiet, modeli itp. itd. ;) Jeśli chcecie sobie obejrzeć ich kilka, między innymi Minas Tirith czy Minas Morgul, zapraszam TUTAJ.

Pozdrawiam, Mizarek

22.01.2004 - Czas trwania RotK EE

Być może pamietacie jeszcze, jak pisałem o rzekomym czasie trwania rozszerzonej edycji Powrotu Króla - miało to być 5 godzin. Później okazało się, że jest to zaokrąglenie (zgodnie z zasadami matematyki ;)) i czas ten wynosi 4 godziny 50 minut. Potem natomiast... Jako że w języku angielskim słowa fifty i fifteen brzmią bardzo podobnie... Okazało się, że osoba, która przeprowadzała wywiad z jednym z członków ekipy LotRa dla jakiejś zagranicznej stacji się przesłyszała... W ten sposób rozpalono nadzieje tysięcy ludzi dookoła globu... A tu się okazało, że to chodziło o 4 godziny i 15 minut :D:D:D No cóż, jak by na to nie patrzeć to i tak godzina dodatkowego materiału! ;)

Pozdrawiam, Mizarek

22.01.2004 - Zdjęcie Tolkiena z Powrotu Króla!

Pewnie słyszeliście już nieraz, że w Powrocie Króla wystąpił prawnuk JRRT, Royd Tolkien. Nie dziwię się, ja też o tym słyszałem :D Ale czy widzieliście fotografię postaci, która ten jegomość odgrywa?? Nie? No to macie teraz niepowtarzalną szansę :P Wystarczy kliknąć TUTAJ. Przyznaję, ja bym nie poznał ;) No dobra, żartowałem :P Prawdziwe zdjęcie znajduje się TU - Royd to ten po lewej :) Żeby było zabawniej, to ma on na głowie perukę Viggo Mortensena :D Porównajcie sobie tego Gondorczyka z jego normalnym zdjęciem - TU. W sumie to ja nie widzę różnicy ;) A tak na marginesie to cały artykuł o Roydzie w RotK i nie tylko możecie znaleźć TUTAJ.

Pozdrawiam, Mizarek

26.01.2004 - Król na Złotym Globie :D

Jak zapewne już słyszeliście w TV, wczoraj rozdano nagrody Złotych Globów, które uważane są za najbardziej sprawdzony wskaźnik przed rozdaniem Oscarów. Cieszmy się zatem! Powrót Króla otrzymał statuetkę w 4 kategoriach: najlepszy dramat, najlepszy reżyser, najlepsza piosenka (Into the West) oraz najlepszy soundtrack (czemu mnie to nie dziwi :D). Miejmy nadzieję, że Akademia nie będzie obojętna na kategorię najlepszy dramat i RotK dostanie Oscara za najlepszy film!

Pozdrawiam, Mizarek.

27.01.2004 - Walka o Oskary rozpoczęta, ogłoszono nominacje!

Tak jak zwykle, dzień po przyznaniu Złotych Globów przedstawiciele Amerykańskiej Akademii Filmowej ogłosili swoje nominacje do oskarów....(i tu uwaga) Władca Pierścieni otrzymał: 11 NOMINACJI! ;-D Zaraz po nim znalazł się "Pan i Władca: Na krańcu świata" (10 nominacji). Pełna lista nominacji, gdzie wyróżniono Władcę: najlepszy: film, reżyseria, scenariusz adaptowany, muzyka, scenografia, kostiumy, montaż, piosenka, dźwięk, efekty specjalne, charakteryzacja. Największy bój przyjdzie stoczyć z filmem "Pan Władca: Na krańcu świata". Ogłoszenie listy zwycięzców 29 lutego....trzymamy kciuki!! (w tym roku musi się udać!!) ;-D

Pozdrawiam, Megi_WhiteJeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl